Vizionarska misija

Projekt koji mijenja Pulu: Od očuvanja mora do osnivanja prvog mornaričkog muzeja

02.07.2025 u 10:18

Bionic
Reading

Izgraditi svjetski znanstveni centar u staroj austrougarskoj utvrdi činilo se kao san. No, dr. Milena Mičić uspjela je spojiti znanost, edukaciju i ljubav prema moru u jedinstvenu priču koja traje već dva desetljeća. Od spašavanja kornjača do osnivanja prvog Mornaričkog muzeja u Puli – ovo je projekt koji mijenja grad i njegovu budućnost.

Kada je početkom 2000-ih godina dr. Milena Mičić, ugledna biologinja i znanstvenica, odlučila otvoriti akvarij u Puli, mnogi su sumnjali u održivost takvog projekta. No, za nju je to bila više od poslovne ideje – bio je to poziv, spoj ljubavi prema moru, znanosti i edukaciji. Uz jasnu viziju i odlučnost, osnovala je obrt iz kojeg je kasnije izrastao Aquarium Pula d.o.o., a od samih početaka vjerni partner u njenom poslovnom putu bila je Zagrebačka banka.

‘Početna vizija bila je stvoriti mjesto gdje će posjetitelji moći upoznati bogatstvo Jadranskog mora i pritom se educirati o njegovoj važnosti i očuvanju’, kaže dr. Mičić. ‘Krenuli smo skromno i s velikom strašću prema moru. Tijekom godina, kako je rastao interes javnosti, vizija se širila; iz klasičnog akvarija prema centru koji objedinjuje edukaciju, znanost, zaštitu prirode i kulturnu baštinu.’

Od lokalne atrakcije do međunarodno prepoznatog centra

Danas je Aquarium Pula daleko više od turističke atrakcije. S više od 230 tisuća posjetitelja godišnje i timom koji broji više od 50 stručnjaka, ova institucija predstavlja pravi znanstveno-edukativni centar specijaliziran za uzgoj morskih životinja i biljaka, istraživanja i spašavanje morskih kornjača. ‘Ključ našeg uspjeha vidimo u kontinuiranom reinvestiranju dobiti u razvoj novih sadržaja i tehnologija, kao i u stalnom ulaganju u edukaciju našeg tima’, objašnjava Mičić. Ovaj pristup, koji spaja znanstvenu utemeljenost i tržišno razmišljanje, učinio je Aquarium Pula liderom u regiji. Poseban naglasak stavlja se na znanstvene projekte, uzgoj ugroženih vrsta raža i meduza te očuvanje plemenite periske, pri čemu je upravo pulski akvarij jedini u Hrvatskoj ovlašten za njihovo razmnožavanje u kontroliranim uvjetima.

Centar za ozlijeđene kornjače i molekularni laboratorij

Posebnu pažnju javnosti privukao je Centar za oporavak morskih kornjača, koji je 2021. godine prerastao u Oporavilište za divlje životinje s vlastitom veterinarskom službom. Do danas je više od 200 kornjača vraćeno u more, a sve aktivnosti se provode uz stroge znanstvene protokole. Osim toga, akvarij se može pohvaliti i vlastitim molekularnim laboratorijem, što dodatno osnažuje znanstvenu komponentu i otvara vrata suradnjama sa sveučilištima i istraživačkim institucijama diljem Europe.

Aquarium Pula u brojkama

  • Više od 230.000 posjetitelja godišnje
  • Tim od preko 50 stručnjaka
  • Jedini centar u Hrvatskoj ovlašten za uzgoj plemenite periske
  • Do sada spašeno i vraćeno u more više od 200 morskih kornjača
  • Smješten u utvrdama Verudela i San Giovanni iz 19. Stoljeća

Laboratorij omogućuje ne samo analizu genetskog materijala životinja koje se liječe i uzgajaju, već i razvoj istraživanja na polju morske biologije i ekologije. Zahvaljujući tome, Aquarium Pula sve češće postaje partner u međunarodnim projektima koji se bave očuvanjem bioraznolikosti i razvojem održivih metoda zaštite morskih ekosustava.

Novi iskorak: Mornarički muzej u Puli

Najnoviji projekt Milene Mičić još je jedan pionirski korak – osnivanje prvog Mornaričkog muzeja u Puli. ‘Grad Pula nosi snažan pomorski identitet i iznimno bogatu pomorsku povijest, a takav muzej u Puli je dugo nedostajao’, objašnjava. Ključni korak bio je otkup poznate zbirke ‘Gallerion’, koja sadrži makete brodova, podmornica, mornaričke uniforme, dokumente i suvenire s dalekih ekspedicija.

Novi prostor za postavku muzeja kupljen je kreditom Zagrebačke banke. Otvorenje se planira za iduću godinu, a projekt je u postupku procjene kao potencijalni društveno odgovorni projekt. ‘Vjerujemo da će ovaj muzej postati novi kulturni i edukativni centar, značajno obogaćujući sadržaj južnog klastera Istre’, ističe Mičić. Uz stalni postav, planiraju se i privremene izložbe, radionice za djecu, stručna predavanja te digitalna arhiva pomorske baštine, dostupna svima putem interneta. Time projekt postaje most između prošlosti i budućnosti, mjesto susreta znanja, strasti i zajedništva.

Više od financiranja: Partnerstvo koje traje

Upravo je Zagrebačka banka odigrala ključnu ulogu u razvoju ovog projekta – kao i svih prethodnih. ‘Zagrebačka banka bila je važan partner na našem putu rasta i razvoja od samih početaka, pružajući nam financijsku i savjetodavnu podršku’, kaže Mičić. ‘Kroz godine prepoznali su naš potencijal i omogućili nam realizaciju nekoliko ključnih projekata, uključujući obnovu središnjeg dijela utvrde Verudela i postavljanje impresivnih akvarija za veće ribe iz Jadrana.’

Suradnja nije prestajala ni tijekom izazovnih razdoblja poput pandemije, kada je banka dodatno podržala likvidnost poslovanja. ‘Povjerenje koje su nam dali omogućilo je da zadržimo sve zaposlenike i nastavimo s ključnim istraživačkim projektima’, dodaje Mičić.

Već dva desetljeća Mičić gradi projekte uz podršku Renate Miletić, voditeljice poslovnog odnosa Zagrebačke banke, s kojom je razvila odnos temeljen na povjerenju, razumijevanju i zajedničkoj viziji – upravo onakvom kakav je potreban za projekte koji mijenjaju zajednicu. Kroz godine suradnje prošle su brojne izazove, ali i uspjehe, gradeći ne samo profesionalni odnos već i partnerski odnos pun međusobnog uvažavanja. Ta dugogodišnja stabilnost i otvorena komunikacija omogućile su da s punim povjerenjem razvija ideje koje nadilaze granice klasičnog poslovanja i ostavljaju stvaran trag u lokalnoj zajednici.

Pogled iz banke: Što pokreće povjerenje

Nives Pelko Mrvčić, direktorica Regionalnog centra Sjeverni Jadran Zagrebačke banke, ističe da suradnja s Aquariumom Pula nije samo financijska. ‘Iznimno smo ponosni na dugogodišnje partnerstvo s Milenom Mičić i Aquariumom Pula te na povjerenje koje smo zajedno gradili više od dva desetljeća’, kaže. ‘Upravo su ljudi, njihova vizija, ustrajnost i posvećenost posebno bitan element za odabir projekata koje će Zagrebačka banka pratiti uz izgradnju partnerskog odnosa i međusobnog povjerenja.’ Dodaje kako je banka uključena od samog začetka ideje pa sve do realizacije projekta. ‘Svojim klijentima želimo u svakom trenutku biti pouzdan oslonac i partner, pružajući ključnu savjetodavnu ulogu’, napominje.

Projekt Mornaričkog muzeja u Puli istaknut je kao primjer društveno odgovornog ulaganja. ‘U Zagrebačkoj banci društvena odgovornost nije samo obveza, već sastavni dio našeg poslovnog pristupa. Oživljavanje slavne pomorske povijesti Pule kroz moderan i edukativan sadržaj odličan je primjer kako se tradicija može spojiti s razvojem i održivošću’, zaključuje.

I dalje s pogledom u budućnost

Kada se osvrne na dva desetljeća poduzetničkog i znanstvenog rada, Milena Mičić nema sumnje: spoj znanosti, strasti i partnerstva bio je ključ. Aquarium Pula danas je primjer kako vizija može izrasti u instituciju koja mijenja grad, regiju – pa i šire. A uz pouzdane partnere poput Zagrebačke banke, prostor za rast i nove ideje ostaje otvoren, baš kao i pogled u beskrajno jadransko plavetnilo.

‘Svaka nova ideja nosi rizik, ali i ogroman potencijal. Naša je misija ostati hrabri i predani – i pokazati mladim ljudima da se uz znanje, viziju i prave partnere može postići više nego što se usuđuju sanjati’, zaključuje Mičić.

Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima u suradnji sa Zagrebačkom bankom.