luksuzni spektakl u poreču

Otvoren Valamarov Pical Resort vrijedan 200 milijuna eura: 'To je primjer za cijeli turizam'

10.06.2026 u 21:31

Bionic
Reading

Hotelska grupacija Valamar Riviera u srijedu navečer svečano je otvorila luksuzno odmaralište Pical Resort u Poreču u koji je uložila 200 milijuna eura, što je najveća investicija u hrvatskom turizmu i po ocjeni prisutnog premijera Andreja Plenkovića impresivan proizvod i primjer svima u hrvatskom turizmu

Svi smo impresionirani onim što vidimo u Picalu, i to je veliko postignuće Valamara, koja je i kompanija s najviše zaposlenih u turizmu, skoro ih je deset tisuća, a s investicijama i načinom rada primjer su i model kako treba funkcionirati hrvatski turizam”, naglasio je na svečanosti otvorenja premijer, koji je u Pical stigao nakon posjete više lokacija u Istri u pratnji nekoliko ministara koji su bili i na svečanosti.

Obraćajući se okupljenim uzvanicima, njih više od tisuću, premijer je čestitao upravi i nadzornom odboru Valmara na toj velikoj privatnoj investiciji, kao i izvođačima radova na čelu s s tvrtkom Kamgrad te zaposlenima, kojih će Picalu imati oko 800.

Time Valamar, dodao je, jača i konkurentnost Hrvatske kao mediteranske i globalne turističke destinacije, a visoko zadovoljstvo gostiju koji su već boravili u tom resortu dokazuje vrijednost i kvalitetu ponude.

"To je prilog jačanju i onoga što Hrvatskoj predstoji i treba, a to su novi hotelski kapaciteti koji su i drugdje nositelji turističke ponude. Time puno dobiva i Poreč i Istra, koji kako smo čuli, ove godine do sada imaju poraste turističkog prometa”, kazao je Plenković.

Ponos i zahvalnost svima koji su sudjelovali u toj investiciji i onima koji rade u Valamaru, dioničarima i partnerima, izrazio je i predsjednik uprave Valamara Željko Kukurin, naglasivši da od Picala u budućnosti očekuju da čini oko 10 posto ukupnih prihoda Valamara.

Andrej Plenković
  • Loris Peršurić
  • Otvoren Valamarov Pical Resort
  • Otvoren Valamarov Pical Resort
  • Otvoren Valamarov Pical Resort
  • Otvoren Valamarov Pical Resort
    +13
Otvoren Valamarov Pical Resort Izvor: Pixsell / Autor: Sasa Miljevic/PIXSELL

Osim poslovnog cilj i jačanje suradnje s lokalnom zajednicom

Istaknuo je i da osim tog poslovnog imaju i cilj jačanja suradnje s lokalnom zajednicom, pa će tako Gradu Poreču Pical donositi oko tri milijuna eura godišnje, državnom proračunu oko 19 milijuna eura godišnje, a važan je i za sport u Poreču kao i za kongresni turizam jer ima najveći kongresni centar u Istri i šire, kapaciteta oko 1200 sudionika.

"Snažno smo povezani s Gradom Porečom, lokalnim tvrtkama i OPG-ovima, Pical će raditi cijele godine i sadržaji će osim turistima biti dostupni i građanima, sportskim klubovima. Svime što smo zamislili i izgradili Pical dugoročno mijenja i sliku Poreča i Istre s kvalitetnom ponudom luksuzne razine naslonjenoj na identitet Istre”, poručio je Kukurin.

Gradonačenik Poreča Loris Peršurić i župan Istarske županije Boris Miletić također su zahvalili Valamaru na investiciji naglasivši veliku korist za zajednicu.

Pical Resort nosi kategoriju pet zvjezdica, prve goste je primio u ožujku ove godine, nakon par godina gradnje, a bilježi stalno dobru popunjenost, koja je već sada na oko 80 posto godišnjeg plana.

Više od 500 smještajnih jedinica, nekoliko vrhunskih restorana, sportski tereni, šetnice...

Ima više od 500 smještajnih jedinica, hotelskih soba i apartmana različitih veličina, nekoliko restorana s vrhunskom gastronomijom, wellness, sportske terene, šetnice, plaže, veliki kompleks unutarnjih i vanjskih bazena te mnoge sadržaje za djecu i obitelji te druge 'vrste' gostiju.

Na svečanosti, koja je, kao i cijeli koncept resorta, posvećena legendarnoj povijenoj pruzi Parenzana, koja je povezivala Istru, Sloveniju i Italiju, bili su i novinari iz tih zemalja ali i cijele regije te Austrije, dok su uz mnoge iz domaće turističke industrije, institucija te predstavnike Hrvatskog sabora, diplomacije i lokalnih vlasti u pratnji premijera Plenkovića bili ministri Tomo Medved, Tonči Glavina, Davor Božinović i Irena Hrstić te nekoliko državnih tajnika.

U nastavku večeri održan je glazbeno-scenski program„Tribute to Parenzana“ na plaži ispod hotela Piacal, koji je Valamar darovao građanima Istarske županije, i koji je okupio više od pet tisuća ljudi.

Kako je Parenzana povijesna legendarna pruga koja je povezivala Istru, Italiju i Sloveniju, u programu su uz domaće glazbene izvođače nastupili i slovenski te talijanski umjetnici u pratnji simfonijskog orkestra pod ravnanjem Alana Bjelinskog.