u glibu stagnacije

Njemačka traži spas: Milijarde su spremne, ali stručnjaci tvrde kako to neće biti dovoljno

22.07.2025 u 08:21

Bionic
Reading

Njemački kancelar Friedrich Merz pokušava potaknuti novi val optimizma, ali gospodarski pokazatelji i dalje zaostaju za pozitivnom retorikom. 'Pogledajte raspoloženje u zemlji – puno je optimizma', izjavio je kancelar Merz nedavno u emisiji ARD-a, uvjeren da je promjena trenda već zahvatila društvo. Međutim konkretnije brojke zasad ne potvrđuju stvarni gospodarski oporavak

Na nedavnom Danu industrije u Berlinu, među vodećim političarima i predstavnicima gospodarstva zapravo je dominirala nada – ne i povjerenje u konsolidaciju. 'Svi su bili optimistični, ali konkretne promjene još nisu vidljive', upozorila je Vanessa Bachofer iz tvrtke Mack und Schneider.

Stručnjaci upozoravaju na opasnost 'stohastičkog učinka', jer bi mogao nestati jednako brzo kao što je i nastao. Clemens Fuest, čelnik Ifo instituta, ističe da se bez strukturnih reformi Njemačka ne može nadati održivom rastu. 'Recesija se možda ublažila, ali nismo ni blizu ispravke trenda', rekao je.

Investicije i reforma – ključne riječi bez sustavne provedbe

Kako bi pokrenula gospodarstvo, vlada je najavila fiskalni plan vrijedan 500 milijardi eura namijenjen unapređenju infrastrukture. Istovremeno je uveden porezni 'investicijski booster' za tvrtke koje ulažu u nove proizvodne procese, dok velika poduzeća poput Deutsche Banke i Siemensa već najavljuju milijardske iznose za povrat investicija u Njemačku.

No srednji i mali poduzetnici, koji tvore kralježnicu njemačkog gospodarstva, ne dijele jednak entuzijazam, navodi Tagesschau. Prema riječima Christopha Ahlhausa iz udruženja Der Mittelstand, bez konkretnih i uključivih mjera ulaganja velikih igrača neće automatski potaknuti povjerenje u širem poslovnom sektoru. 'Treba osigurati to da pozitivan poticaj velikima ne zaobiđe osjetljiviji srednji sloj gospodarstva', upozorava Ahlhaus.

Potencijali postoje, ali temelji pucaju

Unatoč aktualnim izazovima, ekonomski analitičari i dalje vide snagu u raznolikoj strukturi njemačkog gospodarstva. Jörg Krämer, glavni ekonomist Commerzbanke, ističe fleksibilnost i inovativnost srednjih i manjih poduzeća, često tržišne lidere u svojim nišama. 'Njemačka je raznolika i to nas čini otpornima', navodi Krämer.

Ipak, ta otpornost je pod sve većim pritiskom. Rastući troškovi energije, porezna presija, administrativne prepreke te prekidi u globalnim opskrbnim lancima ozbiljno narušavaju poslovne modele koji su desetljećima savršeno funkcionirali. Predsjednik kemijskog udruženja VCI, Markus Steilemann, upozorava da se industrija suočava s insolventnosti i selidbom proizvodnje u inozemstvo.

Krize nisu novost, ali ritam im se ubrzava

Njemačka se, kao izvozno orijentirana ekonomija, uvijek suočavala s cikličkim izazovima: od globalne financijske krize 2008., preko dužničke krize u eurozoni, do pandemije i sada sve ozbiljnijih trgovinskih sukoba. Povjesničar Werner Plumpe podsjeća da su krize stalna pojava: 'Poslije jedne krize dolazi nova, ali pod drugačijim tehnološkim i strukturnim uvjetima.'

Ono što je danas drugačije jest brzina promjena. Tvrtke brže reagiraju, neki sektori se restrukturiraju gotovo preko noći, a dugogodišnji zaposlenici nerijetko osjećaju posljedice promjene paradigme. Sve češće se govori o tehnološkoj i kognitivnoj transformaciji kojoj se svi sudionici moraju prilagoditi ili riskirati potonuće u poslovnu irelevantnost.

Njemački put traži reformsku hrabrost

Analitičari iz financijskih institucija i bankarskog sektora vjeruju da Njemačka može izaći jača iz trenutne situacije, ali samo ako konačno provede nužne reforme. To uključuje veću tehnološku otvorenost – primjerice prema umjetnoj inteligenciji – fleksibilniju regulaciju i strateška ulaganja u digitalizaciju te obrazovanje. Kao pozitivan primjer ističu se baltičke države jer su u nekoliko godina postale lideri u digitalnoj administraciji.

Fiskalni prostor donekle je proširen reformom pravila o zaduživanju (tzv. Schuldenbremse), a potrebna infrastruktura za inovacije već postoji: od kvalitetnog obrazovnog sustava, preko visokokvalificirane radne snage, do renomirane akademske scene. Međutim, kako ističe bankar Holger Schmieding, 'samo trošenje novca neće biti dovoljno – potrebne su stvarne promjene'.

Optimizam nije plan

Iako se službeni Berlin i dio velikaša iz DAX indeksa trude signalizirati povratak samopouzdanja, Njemačka još nije izašla iz razdoblja usporavanja. Gospodarski pokazatelji, jaz u investicijama u odnosu na 2019. te industrijski egzodusi pokazuju da je oporavak klimav i da se ne može temeljiti samo na pozitivnom tonu.

Njemačka ima kapacitete i potencijale, ali bez hrabrih reformi, modernizacije poslovnog okruženja i revitalizacije srednjeg sloja gospodarstva, optimizam će ostati – samo osjećaj.