Klinika za kardiovaskularne bolesti Magdalena, gledano prema ukupnim prihodima, bila je prošle godine najveća privatna zdravstvena ustanova u Hrvatskoj. Na drugom mjestu nalazi se Poliklinika Medikol dok je na trećem Specijalna bolnica Radiochirurgia
Magdalena i Medikol lani su prema podacima servisa Fina Info.BIZ zabilježili snažan rast prometa i dobiti, čime su s vrha potisnuli Radiochirurgiju, a koja je 2022. i 2023. držala lidersku poziciju.
Magdalena, privatna klinika za kardiovaskularne bolesti sa sjedištem u Krapinskim Toplicama i ispostavom u Zagrebu, lani je ostvarila rekordne poslovne brojke. Ukupni prihod porastao joj je za gotovo 40 posto, na 31,84 milijuna eura, dok je dobit iznosila 3,73 milijuna eura, što je 58,73 posto više nego 2023. godine.
Osnivač Magdalene je kardiokirurg s međunarodnom reputacijom, dr. sc. Mihajlo Šesto. Klinika je počela s radom 1996. i tad je bila prva privatna bolnica u Hrvatskoj. Zapošljava, prema podacima Fine (gledano po satima rada), 265 djelatnika, čija je prosječna neto plaća lani iznosila 1997 eura.
Magdalena posluje unutar javnog zdravstvenog sustava
Magdaleni, kao i Medikolu i Radiochirurgiji, velik dio prihoda dolazi od suradnje s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (HZZO), s tim da, za razliku od konkurenata, već dug niz godina posluje unutar javnog zdravstvenog sustava.
Država tako plaća Magdaleni dijagnostičke i terapijske usluge po istim uvjetima i prema istom modelu kao i javnim bolnicama, a ostale privatne zdravstvene ustanove moraju svake godine sklapati nove ugovore s HZZO-om.
Drugoplasirani Medikol prošlu godinu također je završio s rekordnim prometom i dobiti. Ukupni prihod poliklinici u vlasništvu bračnog para Ivana Rajkovića i Ivanke Trstenjak Rajković lani je iznosio 31,40 milijuna eura (+34,39 posto), što je pratila zarada od 7,81 milijun eura (+65,82 posto).
Medikol ima pet centara u Hrvatskoj - u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Čakovcu. Zapošljava 222 djelatnika, a prosječna plaća iznosi im 1893 eura.
Poslovanje Radiochirurgije lani stagniralo
Specijalnoj bolnici za dijagnostiku i liječenje tumora Radiochirurgia iz Svete Nedjelje poslovanje stagnira. Prošlu godinu imala je neznatan rast prihoda dok joj se zarada smanjila u odnosu na 2023. za 40 posto, na 3,59 milijuna eura.
Radiochirurgia je u vlasništvu tvrtke Ray of Hope, čiji su suvlasnici doktor Dragan Schwarz, ujedno ravnatelj bolnice, te poduzetnici Mato Ćatić i Miroslav Kovačić.
Godišnje ima više od 10.000 pacijenata. Počela je s radom 2016., a početna investicija iznosila je više od 10 milijuna eura. Osim privatnog ulaganja Schwarza, Ćatića i Kovačića, pratili su ih HBOR i Unicredit leasing uz jamstva HAMAG BICRO-a.
Croatia osiguranje uložilo 20 milijuna eura u svoju polikliniku
Na četvrtoj poziciji je Croatia poliklinika s 20,86 milijuna eura ukupnih prihoda (+38,24 posto) i u vlasništvu Croatia osiguranja, a ono posluje u sastavu Adris grupe.
U posljednje četiri godine Croatia osiguranje je u svoj zdravstveni biznis uložilo više od 20 milijuna eura, a poliklinika je osnažila svoju tržišnu poziciju lanjskim akvizicijama poliklinike Marin Med u Dubrovniku te poliklinike Medros u Osijeku.
Petu poziciju drži Specijalna bolnica Sv. Katarina, na čijem je čelu bivši HDZ-ov ministar znanosti i nesuđeni hrvatski predsjednik Dragan Primorac.
Prihodi Sv. Katarine postojano rastu te su s pet milijuna eura u 2020. skočili na 14 milijuna eura u 2023., da bi lani stali na 17,37 milijuna eura.
Sv. Katarinu osnovao je 2011. poduzetnik Jako Andabak, a projekt pokretanja vodio je Primorac. Nakon izlaska Andabaka iz vlasničke strukture bolnica se nalazi u vlasništvu tvrtke Origo zdravlje. Prema podacima iz Sudskog registra, u vlasničku strukturu te tvrtke upisano je Sveučilište Libertas te Primorčeva supruga Jadranka.
Agram zabilježio značajan pad prihoda i dobiti
Specijalna bolnica Agram nalazi se na šestoj poziciji s lanjskih 16,75 milijuna eura ukupnih prihoda. Njezin vlasnik je koncern Agram, odnosno odvjetnik i poduzetnik Dubravko Grgić.
Grgićeva bolnica lani je zabilježila osjetan pad prihoda i dobiti. Promet joj se srozao na 16,75 milijuna eura, što je gotovo četiri milijuna eura manje nego u 2023., dok je dobit pala na svega 47 tisuća eura.
Negativne poslovne brojke imala je prošle godine i dentalna poliklinika Rident. Njoj je prihod pao za 7,32 posto, na 15,20 milijuna eura, dok se dobit smanjila na 1,42 milijuna eura (-31,79 posto).
Rident je prije 20 godina osnovao stomatolog Željko Miljanić i već je dug niz godina vodeća dentalna klinika u Hrvatskoj i po broju pacijenata i po broju zahvata.
Rident je 2023. postao dio Adria Dental Grupe, u kojoj većinski udio drži fond privatnog kapitala ASEF SCSp. Inače, taj fond preko investicijske tvrtke Provectus Capital Partners (PCP) posljednjih godina ulaže desetke milijuna eura u privatni zdravstveni sektor u Hrvatskoj.
Svjetlost Nikice Gabrića s rekordnim prometom
Riječka Specijalna bolnica Medico, u vlasništvu doktora Miroslava Reljanovića, lani je imala 12,11 milijuna eura prihoda te je zauzela osmo mjesto.
Top 10 zatvaraju bolnica za oftalmologiju Svjetlost i bolnica za ortopediju i traumatologiju Akromion.
Na čelu Svjetlosti je Nikica Gabrić. Radi se o stabilnom biznisu koji svake godine završi u osjetnom plusu. Lani su prihodi Svjetlosti skočili za gotovo 11 posto, na rekordnih 12 milijuna eura, dok je dobit iznosila 1,03 milijuna eura.
Ortoped i svjetski priznat stručnjak za bolesti ramena Nikola Čičak osnivač je i većinski vlasnik Akromiona, a prije dvije godine bolnica se iz Krapinskih Toplica preselila u novu zgradu u Zagrebu. Prošle godine snažno joj je porastao promet na 11,72 milijuna eura (+53,40 posto).