Predstavnici udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) upozorili su u srijedu na štetne posljedice prijedloga zabrane kratkoročnog turističkog najma u stambenim zgradama, koji je u zakonodavnu proceduru uputila Građanska inicijativa 'Stanari zajedno'
Predsjednik udruge Vedran Tomić istaknuo je kako su mali iznajmljivači došli u Zagreb kako bi argumentirano iznijeli svoje stavove protiv prijedloga izmjena Zakona o vlasništvu, koje bi, tvrdi, dovele do oduzimanja prava vlasnicima stanova da iznajmljuju vlastitu imovinu.
"To se odnosi upravo na nas – lokalne ljude koji imaju jedan stan i od toga žive, posebice u manjim sredinama gdje turizam popunjava kućni budžet", rekao je Tomić na konferenciji za medije ispred Hrvatskog sabora.
Saborskim su zastupnicima iznijeli niz analiza i statističkih podataka koji, kako kaže, pokazuju da mali iznajmljivači nisu uzrok stambene krize ni rasta cijena nekretnina.
"U tri statističke regije u Hrvatskoj najveći rast cijena stanova bilježi se u kontinentalnom dijelu, a ne na Jadranu, što isključuje turistički najam kao glavni uzrok problema", rekao je.
Sastanak sa zastupničkim klubovima, osim HDZ-ovog i DP-ovog
Članovi SMOi-a sastali su se sa svim saborskim klubovima osim HDZ-a i Domovinskog pokreta, a najavili su i sastanak s predsjednicom saborskog Odbora za turizam, zastupnicom Sanjom Radolović.
Prijedlog zabrane kratkoročnog turističkog najma u zgradama dio je inicijative 'Stanari zajedno', a planira se provesti izmjenama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Cilj inicijative, kako navode njezini predstavnici, jest zaštita stanara u urbanim sredinama od buke, nesigurnosti i gubitka osjećaja doma zbog naglog rasta broja apartmana.
U udruzi upozoravaju da bi zabrane pogodovale velikim investitorima i potaknule dodatnu financijalizaciju stambenog prostora, dok bi lokalnim stanovnicima, koji često iznajmljuju uz redovni posao, bile oduzete legalno stečene dozvole i mogućnost dopunskog prihoda. "Mi ne tražimo subvencije, snosimo sav rizik i doprinosimo lokalnoj zajednici", poručio je.
Problemi se trebaju rješavati lokalnim politikama i pravilnicima
Dodao je kako udruga ne negira postojanje problema u urbanim sredinama, no smatra da se oni trebaju rješavati lokalnim politikama i pravilnicima o kućnom i komunalnom redu, a ne zabranama na nacionalnoj razini.
U udruzi ističu da su mali iznajmljivači u zgradama najčešće fizičke osobe koje iznajmljuju stan u kojem žive većinu godine, te da u slučaju zabrane ti stanovi ne bi završili na tržištu dugoročnog najma, nego bi mnogi bili prodani, čime bi se dodatno potaknuo rast cijena i financijalizacija stambenog prostora.
"Zabranama se ne rješava stambena kriza, nego se odgovornost prebacuje s institucija na građane", poručio je Tomić.