Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić rekao je u srijedu da je Hrvatska u proteklom razdoblju bila spremna za promjene koje su se dogodile na tržištu plina, budući da izgrađen LNG terminal, povećani su kapaciteti transporta, grade se nova skladišna postrojenja i povećava proizvodnja
To je važno i za regiju, a izazovi pred nama zahtijevaju suradnju, inovacije i otvoreni dijalog, poručio je Pudić u početku 40. međunarodnog znanstveno-stručnog susreta stručnjaka za plin u Opatiji, na kojemu se okupilo oko 600 sudionika iz 20 zemalja.
Pudić je istaknuo da je sve veća potreba za energijom, koju iz obnovljivih ne možemo zadovoljiti, ali ju možemo kombinirati s plinom. Rekao je i da projekti poput hibridnih sustava, koji kombiniraju i plin i obnovljive izvore energije pokazuju kako tradicija i inovacija mogu djelovati zajedno za održivu budućnost.
Odgovarajući na novinarska pitanja, Pudić je rekao da Hrvatska neće proći drugačije nego ostatak Europske unije kada je u pitanju plin i uz njega vezane i ostale cijene energenata, poput električne energije.
LNG terminal izgrađen na vrijeme
Naglasio je da je LNG terminal u Omišlju na vrijeme izgrađen, kao i da nismo osjetili trenutak krize koji bi doveo do toga da su kućanstva i gospodarstvo bez plina. Cijena je bila visoka, oscilacije su bile i još su velike, što znači da Europa nije bila spremna za te promjene, no, danas se prilagođavamo novoj situaciji i može se reći da bismo za godinu ili dvije mogli biti posve neovisni o ruskom plinu, ako se okolnosti ne promijene, rekao je.
Pudić je kazao da je kapacitet LNG terminala u EU gotovo 250 milijardi kubika, a očekuje se da do 2030. biti 300 milijardi kubika, što bi bilo više nego dovoljno.
Skladišta plina praznija nego lani
Što se tiče popunjenosti skladišta plina, kazao je da su na europskom tržištu skladišta uglavnom bila puno praznija nego prijašnje godine, tako i u Hrvatskoj. U jednom trenutku se mislilo da će se skladišta posve isprazniti, što se nije dosad dogodilo, naveo je i nastavio da to može upućivati na nekoliko stvari, tj. da je u jednom trenutku cijena plina bila dosta veća od cijene utiskivanja pa su poduzetnici povlačili plin iz skladišta, kako bi prošli povoljnije na tržištu.
S druge strane, bila je dosta slabija proizvodnja iz obnovljivih izvora, na njemačkom tržištu gotovo 17 posto, pa je bila potrebna veća količina plina za njihov nadomjestak, stoga je i tu bilo dosta povlačenja, dodao je.
Cijene plina su, kaže, ponovno korigirane, bez obzira što su skladišta prazna i što se očekuje njihovo punjenje, ali i zbog regulative koja je omogućila fleksibilnije punjenje.
Pudić je kazao da je u Hrvatskoj cijena bila uglavnom niža, jedna u najnižih u EU, zbog fiskalnih poticaja, tako da je stabilna i neće rasti. U nekom trenutku morat ćemo se ipak pomiriti s time da više nećemo imati subvencije plina, naglasio je.
Prva faza skladišta u Grubišnom polju
Pudić je rekao da je prva faza novog skladišta u Grubišnom polju završena i krenulo se u drugu fazu projekta, a očekuje se da bude pušteno u rad krajem 2027. Ono će dobro utjecati na hrvatsko i tržišta u okruženju, iako je kapaciteta od oko 20 posto kapaciteta skladišta Okoli, no, puno je brže što se tiče povlačenja i utiskivanja.
Očekuje se i završetak izgradnje dodatnih kapaciteta LNG terminala u Omišlju te da će ponuđeni kapaciteti biti rasprodani. Vrlo je važno da, nakon prestanka transporta plina iz Rusije preko Ukrajine, možemo opskrbiti i zemlje u okruženju, kazao je Dalibor Pudić.