Dostavljači Wolta prosvjeduju u Zagrebu tražeći transparetno plaćanje, vraćanje bonusa na prijašnju razinu, ali i regulaciju rada agregatora, preko kojih je većina dostavljača zaposlena. Naime, ističu da su im zarade od dostava gotovo prepolovljene u zadnjih godinu dana te da im se često prijeti deportacijom
Zbog, kako kažu, drastičnog pada prihoda, loših radnih uvjeta i posredovanja agregatora, dostavljači koji rade za Wolt odlučili su se prosvjedovati.
Najprije su je okupili ispred Zagrebačkog velesajma, a potom se uputili prema sjedištu Wolta, gdje će tvrtki predati svoje zahtjeve.
'Nama je glavni cilj transparentno plaćanje. U zadnjih godinu dana, cijene dostava su pale za 40-ak posto. Tako su i naša primanja pala za 40-ak posto. S početne cijene od 1,92 eura za početak dostave - sada je to palo na 1,37 eura. Mi zahtijevamo da početak dostave bude dva eura, a da nam se plaća po kilometru 40 centi, odnosno 60 za veću udaljenost od pet kilometara', rekao je za HRT jedan od organizatora prosvjeda, Mladen Braljak.
Proizvoljne cijene rada
Uz to, Wolt nema transparentno postavljene cijene, nego ih postavlja proizvoljno. 'Drugi zahtjev je da se vrate bonusi koji su bili onakvi kakvi su bili prije godinu dana. Od tada su dvostruko spušteni', dodao je.
Velik su problem i agregatori, odnosno subjekti koji uime Wolta zapošljavaju dostavljače. Dosad ih je zbog brojnih prekršaja nekolicina već trebala prestati raditi, no, upozoravaju organizatori prosvjeda, po tom se pitanju ništa ne događa.
'Tu se ništa nije promijenilo. Gospodin Božinović govori kako je 40 agregatora trebalo prestati s radom. To je jako mali broj. Oni su svi većinom u debelom kriminalu i to bi trebalo pročešljati. Agregatori ne služe ničem, osim da se platforma ogradi od odgovornosti. Njih bi u potpunosti trebalo ukinuti', ustvrdio je organizatora.
Globalni problem
Predsjednik Novog sindikata, Mario Iveković upozorio je kako radnici trenutačno nemaju pravo na kolektivno pregovaranje.
'Danas je prosvjed prema Woltu, ali problemi su dublji. Problem je u organizaciji tržišta rada. Dostavljačima se mora osigurati pravo na kolektivno pregovaranje. To je temeljno radničko pravo koje je ovdje uskraćeno', rekao je te dodao kako je to globalni problem kojim se bavi Međunarodna organizacija rada.
'Zaključilo se da će se sljedeće godine donijeti konvencija o tome, ali to ne znači da mi ne možemo biti brži. Ti radnici trebaju imati prava. Dokle god postoji sustav s agregatorima, pravo na kolektivno pregovaranje je onemogućeno. Sustav ne štiti ni strane radnike, tretira ih se kao robove i ucjenjuje ih se. Stranim radnicima se prijetilo da će ih se potjerati iz države ako dođu na prosvjed. Prije nisu imali hrabrosti uključiti se, ali danas su zapravo glavni inicijatori ovog prosvjeda, dodao je Iveković.