Zbog prelaska na rad s podizvođačima, odnosno agregatorima, njemačka tvrtka za dostavu hrane Lieferando namjerava otpustiti 2000 dostavljača. Kažu kako je to već uobičajena praksa na tržištu, iako je Europska komisija izdala posebnu direktivu kojom pokušava spriječiti rad na crno putem online platformi
Dostavljači Wolta prosvjedovali su u Zagrebu zbog drastičnog pada prihoda, loših radnih uvjeta i posredovanja agregatora. Tražili su vraćanje bonusa na razinu otprije godinu dana, tvrdeći da su oni sad prepolovljeni. Zasmetali su im i agregatori koji, kako tvrde, rade na rubu kriminala.
Iz Wolta su nakon prosvjeda kratko najavili sastanak s predstavnicima sindikata i nezadovoljnih dostavljača te dodali da su spremni na dijalog, iako su 'uvjeti rada za sve zaposlenike, domaće i strane, uvijek bili jednaki i u skladu sa Zakonom o radu i važećim propisima'.
O otkazima nije bilo riječi. Upravo to je scenarij koji se događa u Njemačkoj. Naime, tvrtka za dostavu hrane Lieferando planira otpustiti oko 2000 dostavljača u cijeloj zemlji. To je otprilike jedna petina njihove cjelokupne flote, javlja Fenix-magazin.de.
Angažiranje podizvođača
Kao razlog navode to što će u budućnosti više surađivati s podizvođačima za takozvane 'dostave na milju'. Podizvođači su, u ovom slučaju, tvrtke koje imaju vlastite dostavljače.
'Konkurentno okruženje i tržište mijenjaju se sve brže i dublje. Kupci očekuju pouzdanu uslugu i kratke rokove narudžbe. Na nekim mjestima to se ne može adekvatno jamčiti s trenutačnim strukturama', rekao je šef njemačke podružnice Lieferanda.
U manjim gradovima poput Wiesbadena, Lübecka ili Bochuma, Lieferando će surađivati s tvrtkama koje imaju vlastite dostavljače hrane. No, ista će se situacija dogoditi i u višestruko većem Hamburgu. Ovaj koncept je već testiran u Berlinu, gdje će se i dalje provoditi u praksi, ali samo u pojedinim okruzima.
Uobičajena praksa - raširen problem
Iz Lieferanda, koji je dio nizozemske korporacije Just Eat Take Away, ističu da je rad s podizvođačima uobičajena praksa na tržištu te da njihova konkurencija, među kojom je i Wolt, također tako posluje.
Predstavnici radnika kritiziraju takve uvjete, jer ih smatraju izrabljivačkima te upozoravaju na rašireni 'rad na crno'. Problem je toliko raširen da je Europska komisija formirala Direktivu o radu na digitalnim platformama, kako bi spriječila lažno samozapošljavanje. No, to u Njemačkoj još nije stupilo na snagu.
Lieferando je dosad, iz perspektive radnika i sindikata, bio pozitivan primjer. Zbog njihove najnovije odluke mogući su i prosvjedi. Naime, Sindikat prehrambene, pivarske i ugostiteljske industrije (NGG) godinama se bori za kolektivni ugovor za radnike Lieferanda i minimalnu satnicu od 15 eura. Ovim potezom dostavljačke kompanije bit će im teže osigurati jedinstvene uvjete rada za sve zaposlene dostavljače.