MOSTOV MINISTAR OTKRIO

Dobrović: Dalić je smislila plan za HEP i Inu

06.01.2017 u 18:12

Bionic
Reading

Ideju o prodaji jedne četvrtine dionica HEP-a i otkupu MOL-ova dijela Ine tim novcem, osmislila je HDZ-ova Martina Dalić, potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, sudeći prema izjavi Mostova ministra energetike Slavena Dobrovića

'Recimo da je taj prijedlog došao iz redova HDZ-a, konkretnije potpredsjednice Dalić', kazao je Dobrović u intervjuu za Točku na tjedan, koji će N1 televizija u cijelosti objaviti u nedjelju, odgovarajući na izravno pitanje je li čitava transakcija ideja potpredsjednice Vlade.

Istaknuo je pritom i da on kao resorni ministar nije smislio takav potez jer 'ne dolazi iz financijaških krugova, nego se razumije u inženjersku struku'.

Dalić, čiji je suprug član Uprave Ine i zbog čega se već neko vrijeme povlači pitanje njezina potencijalnog sukoba interesa, prije dva dana je, podsjetimo, ustvrdila da je prodaja dionica HEP-a odluka cijele Vlade te da se odluke u Vladi komuniciraju i dogovaraju s koalicijskim partnerima.


Međutim, bit će zanimljivo vidjeti kako će informacija koju je iznio Dobrović utjecati na odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koje će uskoro odlučivati ima li temelja za pokretanje postupka istraživanja potencijalnog sukoba Dalić.  Podsjetimo, predsjednica Povjerenstva Dalija Oreškovićprije nekoliko mjeseci je dala uputu Dalić i ostalim članovima i članicama Vlade da se svakako obrate Povjerenstvu kad god imaju dvojbe oko mogućeg sukoba interesa.

'Kada na stol dođu neke važne odluke, a ministrica Dalić posumnja da bi mogle izazvati lavinu javnog problematiziranja, bilo bi dobro da se obrati Povjerenstvu i da zatraži mišljenje', rekla je još prije dva mjeseca Orešković tportalu, a jučer nam je potvrdila da je zbog potencijalnog sukoba interesa Dalić prijavljena gotovo odmah nakon stupanja na dužnost i Povjerenstvo na toj prijavi radi već neko vrijeme.

'U toj prijavi ukazuje se na činjenicu da je njezin suprug član Uprave Ine i traži se od Povjerenstva da utvrdi postoji li sukob interesa. Povjerenstvo je već neko vrijeme prikupljalo određene podatke i dokumentaciju i s obzirom na aktualnost slučaja i pitanje Ine, uskoro će odlučivati o tom slučaju', kazala je tportalu Orešković.

Koliko vrijedi HEP?

Vrijednost 25 posto HEP-a u zadnje dvije godine narasla je za bar 100-tinjak milijuna eura na iznos od 700 milijuna eura prema čemu bi vrijednost cijelog HEP-a bila oko 2,5 milijarde eura, odnosno 19 milijardi kuna. Naime, analizom usporedivih društava kojima se trguje na uređenim tržištima kapitala, procijenjena vrijednost HEP-a u 2014. godini kretala se u rasponu od 1,65 milijardi do 2,08 milijardi eura, piše Jutarnji list pozivajući se ne interne dokumente.

Iznos inicijalne javne ponude (IPO), odnosno prikupljenih sredstava od prodaje 25 posto dionica HEP-a, tada je iznosio između 468 do 588 milijuna eura. Međutim, danas je ta vrijednost veća, ali i dalje se postavlja pitanje je li dovoljna za kupnju Ine.

Ove brojke su izračunate uz diskontnu stopu za IPO od 15 posto, a otkriva ih HEP-ova interna analiza rađena 2014. godine kada su se razmatrale strateške opcije vezane uz dokapitalizaciju putem IPO-a manjinskog udjela, uz uvrštenje na uređeno tržište kapitala i potencijalno međunarodno tržište kapitala.

Važno je naglasiti da je HEP nakon te analize imao dvije dobre godine poslovanja, kao i da ima poprilično novca u blagajni u ovom trenutku - 2,5 milijardi prema njihovom zadnjem polugodišnjem financijskom izvještaju iz 2016. No MOL-ov udjel u Ini iznosi između 800 i 900 milijuna eura pa 25 posto HEP-a možda ne bi bilo dovoljno za otkup Ine ili bi bilo taman.