test automobila

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Teslu Model 3 Long Range AWD: Komplicirano jednostavan automobil koji pomiče granice

09.09.2021 u 11:08

Bionic
Reading

Tesline modele ćete ili obožavati ili ih uopće nećete doživljavati, ali ono što svakako treba priznati jest to da je Model 3 izvanredan tehnički sklop toliko jednostavnih rješenja da će vam se dotadašnje poimanje električnih automobila prilično promijeniti – u pozitivnom smjeru, naravno

Ovoga smo tjedna na testu imali jednu od najintrigantnijih marki vozila današnjice: potpuno električni Tesla Model 3 Long Range AWD. Podijeljenost između onih koji ga obožavaju te onih koji jednostavno za Teslu ne žele ni čuti gotovo je legendarna. Tu oprečnost u mišljenima mogli bismo usporediti s npr. Appleovim iPhoneima: neki bez njih ne mogu ni zamisliti svakodnevicu, dok drugi jednostavno vole sve što nije ovo prvo.

Ipak, većina na dvjema suprotnim stranama strane složit će se uglavnom oko jednog: Elon Musk, vlasnik Tesle, američkog proizvođača potpuno električnih vozila i još mnogočega, vizionar je možda i širih vidika od legendarnog Stevea Jobsa, osnivača i vlasnika Applea. U redu, razlog za dio ovih tvrdnji leži vjerojatno i u razdoblju u kojem su počeli sa svojim djelovanjem.

Tesla Model 3 Long Range AWD Izvor: Wochit / Autor: tportal.hr

U jednom intervjuu za Wired Science Elon Musk još 2006. najavio je da bi današnji Model 3 mogao postati električni automobil koji će si mnogi moći priuštiti, ali ipak treba napomenuti da je Tesla kao svoj prvi model 2008. godine predstavio Roadster, iako je to bio 'samo' preuređeni model Lotus Elise.

Prvi samostalno razvijeni model bio je Model S, lansiran 2012. godine. Tri godine kasnije SUV Model X pokazao je svoja senzacionalna falcon wing podizna vrata (falcon na hrvatskom jeziku: sokol), a 2017. dugo očekivani model srednje klase Model 3, koji je donio elektromobilnost i Teslu pogurnuo na masovno tržište. Doista, riječ je o jednom od najprodavanijih električnih automobila na svijetu. Ne ulazeći u genezu samog imena Model 3, koja je danas lako provjerljiva na internetu, prema dostupnim podacima od početka 2020. postao je najprodavaniji električni automobil na svijetu u povijesti, a u lipnju 2021. godine i prvi električni automobil koji je prošao granicu od milijun prodanih vozila. Model 3 već je tri godine najprodavaniji električni automobil na baterije na svijetu, od 2018. do 2020. bio je najprodavaniji BEV u Sjedinjenim Državama već tri uzastopne godine, od 2018. do 2020. Najprodavaniji BEV u Europi u 2019. godini, i najprodavaniji BEV u Kini 2020. I reklo bi se, samo mu je nebo granica. Pogledajte samo kakva je situacija u Norveškoj u prvih osam mjeseci ove godine u zasebnom članku.

Kad govorimo o modelima Tesle, podrazumijeva se da govorimo o potpuno električnim automobilima na baterije, jer drugi tip pogonskog sklopa ovaj kalifornijski proizvođač iz grada Palo Alto niti ne proizvodi. I rekli bismo, to mu je i najveća prednost u odnosu na tradicionalne automobilske marke koje imaju prilično posla s tranzicijom s konvencionalnih motora s unutarnjim izgaranjem u posve neizbježnu, potpuno električnu budućnost automobilske industrije.

Dakle svi Teslini modeli, pa i najnoviji, čini se, vrlo uspješni kompaktni CUV Model Y koji je nedavno stigao i kod nas, ali i kontroverzni konceptni Cybetruck pick-up ili tegljač Semi, oduvijek su, od same ideje o nastanku modela, bili zamišljeni kao isključivo potpuno električni automobili na baterije. I to se vidi čim sjednete u neki Teslin model, a pri tome smatramo da je to pun pogodak. Pogledajmo onda što to Tesla Model 3 nudi nekom poput autora ovog teksta, koji je i sam prvi put sjeo i provozao neki Teslin model automobila. Prvi dojam je da se radi o, najblaže rečeno, komplicirano jednostavnom automobilu, koji pomiče granice uobičajenog!

  • +83
Tesla Model 3 Long Range AWD Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.

Vanjski dizajn

Model 3 je lijepo dizajniran automobil, naizgled jednostavnih fastback linija. Neupućeni u Tesline modele će reći da su svi njihovi modeli nekako slabo raspoznatljivi, još gore - isti, ali to je tek vrlo paušalno viđenje njihovih modela. Oku pažljivog promatrača njihov izgled itekako će biti raspoznatljiv i unikatan.

Ono što svakako treba reći da na ovom modelu ništa nije prepušteno slučaju, a najbolji prilog ovoj tezi su njegove kvake vrata koje su same po sebi aerodinamički perfektno uklopljene u vizuru cijelog vozila. Ili na primjer bočne kamere s obje strane prednjih blatobrana, koje imaju ulogu u poznatom Teslinom sustavu autonomne vožnje Autopilot.

Ili otvor za punjenje strujom, koji za razliku od većine ostalih potpuno električnih ili plug-in automobila nema jednostavno limeni poklopac na prednjem ili stražnjem blatobranu. Kod Modela 3 otvor se nalazi skriven ispod podiznog dijela zadnjih lampi s lijeve strane vozila. I naravno, kod Modela 3 on ima ugrađeni e-motor kako bi se podizao ili spuštao bez potrebe za ručnim dodirivanjem. Ovo rješenje je rijetko ili uopće nepoznato čak i kod većine hi-class automobila drugih marki, koje se nazivaju premium.

Prednji kraj, klasično za moderne električne automobile, nema masku hladnjaka već samo usku donju usisnu rešetku. Sam prednji kraj, gledano s bočne strane ima izgled sportskog automobila poršeovskog tipa s uzdužno položenim prednjim LED svjetlima. Logično, riječ je o potpuno električnom automobilu, koji iako u našoj testnoj verziji ima Dual Motor pogonski sklop, čiji prednji e-motor ne zauzima prostor ispod haube kao u automobilima s klasičnim motorima s unutarnjim izgaranjem.

I opet povlačimo paralelu, npr. Porsche 911 ima straga smješten motor s unutarnjim izgaranjem, pa mu je dozvoljena soboda spuštanja prednje haube do postizanja parametara jednog rasnog sportskog automobila. I tu ćemo se zaustaviti s usporedbom ove dvije, po vokaciji ipak dvije potpuno različite marke automobila. Iako, ne treba zaboraviti, da čak i ulazni Teslin Model 3 ima performanse jednog rasnog sportskog automobila, barem kad je riječ o snazi pogonskog sklopa.

Gledano s boka, primjetna je kontinuirana linija sastavljena od prednjeg vjetrobranskog stakla, panoramskog krova i stražnjeg nisko položenog stakla. Ovdje nema naglašenih prijelaza između ove tri cjeline, što je još jedan dokaz o njegovim aerodinamičkim linijama u svrhu povećanja dosega električnog automobila. Stražnji kraj, a čini se da je ovaj dio Modela 3 i najsloženiji, završava nisko položenim kupeovskim linijama sve do profiliranog, izbočenog stražnjeg spojlera vrata prtljažnika izvedenog kao cjelina iz jednog komada, a dojam dramatičnog prijelaza prema stražnjem braniku je gotovo okomita stražnja fronta s visoko položenim stražnjim LED svjetlima. Neki će reći da bi se veći otvor prtljažnika mogao riješiti i postavljanjem gotovo cijelog sklopa stražnjih svjetala na sama vrata prtljažnika, ali ako straga pogledamo liniju kabine, vidimo da su zapravo stražnji blatobrani prilično izbačeni prema van, dok je kontura kabine ipak nešto uža.

Prag za utovar je visine samo 67 centimetara iznad ceste, dok je podnica prtljažnika samo 11 centimetara ispod. Tako možete praktično ukrcati i istovariti prtljagu. Maksimalni volumen prtljažnika s petero putnika u kabini je 649 litara, što uključuje prednji prtljažnik od 88 l te stražnji dio prtljažnika ispod podnice od 56 l.

Što se dimenzija Modela 3 tiče, one su sljedeće: duljina 4694 mm, širina 1849 mm (s otvorenim retrovizorima 2088 mm), visina 1443 mm, međuosovinski razmak 2875 mm, prednji prevjes 841 mm, a stražnji 978 mm. Visina od podloge 140 mm. Težina našeg testnog vozila je 1844 kg.

Naš je testni model imao kotače dimenzija 18 cola, sa izvrsnim sportskim gumama Michelin Pilot Sport 4 dimenzija 235/45ZR18. Treba reći da su na lijevanim felgama plastični aerodinamički poklopci, koji prema informacijama dobivenim iz Tesle štede i do 10 posto kad je riječ o dometu. Kada bi se oni skinuli u središnji dio lijevanih felgi se umetne ukrasni štitnik koji pokriva matice kotača i središnju maticu glavčine, ukoliko netko smatra da mu 'gole' felge bolje pristaju.

Unutrašnjost kabine

Mnogima koji su samo vidjeli neki Teslin model u oči je najprije upao njegov izrazito veliki dodirni ekran i malo je današnjih mainstream modela automobila koji su se uopće usudili i pomisliti na jedan takav potez. No ono što vas najprije iznenadi, a govorimo o onima koji i nisu bili dosad u kontaktu s električnim automobilima kalifornijskog proizvođača automobila jest njegova prilična jednostavnost uređenja interijera kabine.

U redu, mi smo imali i potpuno crnu premium unutrašnjost s presvlakama od materijala nalik na prirodnu kožu, no ovaj je materijal mekši od kože, a opet puno izdržljiviji i otporniji na mrlje. Tesla kaže da je njihov posebno proizveden materijal za sjedala potpuno veganski i puno održiviji od klasičnih materijala za sjedala, što povećava razinu udobnosti i estetike, a istovremeno je u skladu s njihovim strogim standardima za postojanost i otpornost na mrlje. Da, doista je tako, a mi bismo i dodali kako su ova sjedala i lijepo oblikovana i profilirana, pa se putnici u kabini prilično dobro i osjećaju.

Straga mjesta ima za troje odraslih putnika, a visina do stropa je 958 mm, bez obziora na kupeovske linije krova. Dobro, onaj treći u sredini baš i ne bi smio biti većih dimenzija. Mjesta za koljena putnika straga ima dovoljno, ali to opet ovisi o onima na prednjim sjedalima. Osim toga, panoramski krov koji daje određenu dozu prostranosti u kabini je sa zatamnjenim staklom sa zaštitom od ultraljubičastog ili infracrvenog svjetla.

Svakako ćete se iznenaditi odsustvom ali baš ikakvih prekidača, okretnih guma, lampica ili nečeg slično. Čak će vas iznenaditi i trokrako kolo volana, koje osim što lijepo leži u rukama vozača, presvučeno je materijalom gotovo identičnim materijalu sjedala i isto tako je naravno i grijano. Tu čuđenju nije kraj, jer ako ste pomislili da je Tesla imalo nalik na ostale moderne vodeće električne automobile gadno ste se prevarili.

Na samom kolu volana su tek na vodoravnim krakovima po jedan rotacioni kotačić s kojim se scrolla, utiskuje ili pomiče u stranu željena funkcija poput npr. glasnoća audio sustava. Isto tako, na lijevom kotačiću se podešava i visina i dubina kola volana. Na desnom se npr. prilagođava kontrola udaljenosti od vozila ispred i brzina kretanja kad koristite Traffic-Aware Cruise Control funkciju.

Nadalje, na volanu su sa strane dvije ručice, ali niti one nisu uobičajene u usporedbi s ostalim automobilima. Desno je ručica 'mjenjača', zapravo birača smjera kretanja vozila, R za vožnju unatrag, N za neutral, D za drive (vožnja) te simbol brzinomjera, koji je zapravo prilagodljivi tempomat. Sa strane je i tipka P, koja služi kao parking položaj, a s njom završavate svaku vožnju i ona vam ujedno služi i kao parkirna kočnica. Za kretanje je dovoljno otključati vozilo i to posebnom karticom koju prislonite na određeno mjesto na B-stupu izvana, odnosno za one koji su napredniji, instaliranim programskim softverom na pametnom telefonu. Ovo drugo svakako preporučujemo! Isto tako, dovoljno je za kretanje pritisnuti pedalu kočnice i ubaciti u željeni smjer kretanja, ali ukoliko vozilo miruje na semaforu dok čekate zeleno svjetlo nije potrebno držati kočnicu pritisnutom, već je ovdje na djelu automatska Hold funkcija i tek pritiskom na papučicu akceleratora vozilo može krenuti.

S lijeve strane je ručica za brisače i prednja svjetla. I opet sve toliko jednostavno, da jednostavnije ne može biti. Zapravo, ako malo bolje razmislite, zar sve genijalne stvari na svijetu nisu toliko jednostavne da se pitate – nije li ovaj tip koji je to osmislio i konstruirao zapravo proniknuo u Sveti gral ljudskog postojanja? Simple as that!

Dakle, opet se vraćamo Teslinom velikom 15-inčnom (dijagonala je tako 38,1 cm) dodirnom zaslonu, koji je, sada smo tek posve svjesni srce i duša ovog automobila. A na njemu se ispod ekrana ne nalaze nikakve tipke ili okretni gumbi, već kada je u funkciji na ekranu se pojave razne vrste ikonica s kojima možete upravljati svime. Jednostavno da jednostavnije ne može biti, no prevarili biste se ako biste pomislili da je riječ o nekim trivijalnim funkcijama, a i sama grafika je izvanredna i lako shvatljiva. Iako, da biste proniknuli u dublje sfere cijelog sustava Modela 3 ipak trebate izvjesno vrijeme i koncentraciju kako biste izvukli ono najbolje iz softverskog sustava.

Postavke vozila, navigacija, audio sustav, ventilacija i klimatizacija, grijanje prednje i zadnjeg stakla,... Uglavnom da ne dužimo, onog trenutka kad odaberete neku funkcionalnu ikonicu vam se na desnoj strani ekrana otvara lista na dodir kontrolabilnih funkcija. Taj veći dio ekrana sadrži sve podesive funkcije, poput navigacije ili kontrole klime. Čak i da biste aktivirali brisače vjetrobrana ili podesili retrovizore, morate otići u podizbornik infotainment sustava, kao i podesiti prednja svjetla. Ili npr. maksimalnu brzinu kretanja vozila.

Ako vam ipak nešto i nedostaje, posve smo uvjereni da se to ažuriranjem softvera bežičnim putem može dopuniti. Lijevi dio zaslona osjetljivog na dodir uvijek prikazuje brzinu, položaj svjetla i druge stvari koje inače vidite na instrumentnoj ploči ispred upravljača, a koje u Modelu 3 uopće niti nema. Neki će reći, da su brojkice koje pokazuju brzinu zapravo ipak ponešto premalene, dok će drugima biti to posve dostatno. Kao zaključak, sve je to komplicirano jednostavno i trebati ćete malo prakse.

Autopilot

Ako vas zanima autonomna vožnja, koja je u slučaju Teslinih vozila već legendarna, treba reći da je ona vezana na navigacijski sustav. Mi ovu funkciju nismo posebno analizirali, prije svega jer bi morali još malo dublje ući u sustav samog vozila, ali i testnog perioda od samo tri (umjesto uobičajenih tjedan) dana, koliko je u ovom trenutku Tesle u Hrvatskoj i realno za očekivati.

Ostavimo to za neki drugi Teslin model, ali recimo da svi Tesla modeli dolaze s uključenim Autopilotom, a kupci mogu odabrati dodavanje paketa poboljšanog Autopilota ili mogućnosti samostalne vožnje kao opciju za dodatne značajke kao što su automatska promjena trake, navigacija na Autopilotu i funkcija Summon (parkiranje na poziv).

Tesla Model 3 Autopilot Izvor: Promo fotografije / Autor: Tesla

Autopilot je napredni sustav pomoći vozaču koji je klasificiran kao automatizirani sustav razine 2 za upotrebu samo s potpuno pažljivim vozačem s rukama na upravljaču. To znači da Autopilot također pomaže u nadzoru vozača. Kada se pravilno koristi, Autopilot smanjuje ukupno opterećenje vozača, a osam vanjskih kamera, radara i 12 ultrazvučnih senzora pruža dodatni sloj sigurnosti koji samo dva oka ne bi imali. Tesla vozila posjeduju hardver koji će u budućnosti omogućavati potpuno samostalnu vožnju u gotovo svim uvjetima, na razini sigurnosti za koju vjerujemo da će biti barem dvostruko bolja od prosječnog vozača.

Sigurnost

Sigurnost je najvažniji dio cjelokupnog dizajna vozila Model 3, a i sam proizvođač kaže da je ovaj model 'stvoren da bude siguran'. Metalna konstrukcija kombinacija je aluminija i čelika što omogućava maksimalnu čvrstoću u svakom području. U testu lomljenja krova, Model 3 se odupro masi četiri puta većoj od vlastite, čak i s potpuno staklenim krovom: to je težina jednaka težini dva odrasla afrička slona.

Model 3 je dobio ocjenu sigurnosti od 5 zvjezdica Euro NCAP-a, sveukupno i u svakoj kategoriji. Također je dobio najveću ocjenu u kategoriji zaštitnih sustava za pomoć pri vožnji zahvaljujući svojim naprednim značajkama aktivne sigurnosti, uključujući sustav pomoći za zadržavanje u prometnoj traci, sustav upozorenja za sigurnosni pojas, sustav za pomoć pri regulaciji brzine i automatsko kočenje u nuždi.

Pogonski sklop Dual Motor All-Wheel Drive

Testni Model 3 s dvostrukim motorom, a naš model nije onaj jači označen kao Performance, prema nekim informacijama snage je maksimalno 150 kW sprijeda, dok je onaj stražnji elektromotor snage maksimalno 190 kW. Naravno, njegov je pogon stalan na sva četiri kotača. Iskreno, najprije treba reći da se pomalo i bojimo to uopće pretvoriti u konjske snage, jer je to naprosto čudovišno, pogotovo ako ste recimo to tako korisnik klasičnih pogonskih sklopova s motorom s unutarnjim izgaranjem gdje je razina ukupne izlazne snage npr. lijepih 110 kW (150 KS) već prilično dostatna. Drugo, na upit kod ovlaštenog zastupnika Tesle, nećete baš moći dokučiti o kolikoj se zapravo snazi Modela 3 doista i radi (baš kao niti kapacitet njegove baterije u kWh!). Ako malo bolje razmislimo, možda su predstavnici Tesle zapravo u pravu, jer što bi jednom vozaču njihovih modela zapravo i značila ta doista enromna snaga motora od npr. 400 i više KS? Bi li se on onda divljački ponašao na cesti iskorištavajući njegovu maksimalnu snagu? Ili bi se smireno vozio poštujući važeća prometna pravila, uz saznanje da se snaga koju posjeduje njegovo vozilo kada zatreba može itekako iskoristiti?

Ono što je svakako za napomenuti je da je maksimalna brzina našeg testnog modela onako tek ovlaš spomenuta: 233 km/h! Mnogi će se pitati, pa zar nije većina današnjih modernih potpuno električnih automobilia ograničena na brzine debelo ispod 200 km/h? Da, ne i Tesla! Ipak, maksimalna izlazna snaga sustava je vremenski ograničena na nekih 30 minuta. Ubrzanje od 0 do 100 km/h je i opet prelijepih 4,4 s, kao i međuubrzanje od 60 do 100 km/h od, negdje pročitanog podatka, 2,2 s.

Ako ste se pitali kao funkcioniraju njegovi elektromotori, onda treba reći da su oni neovisni i svaki od njih ima samo jedan pokretni dio za minimalno održavanje i maksimalnu postojanost. Za razliku od tradicionalnih sustava pogona na sva četiri kotača, Teslin sustav digitalno upravlja okretnim momentom prednjih i stražnjih kotača i time omogućava daleko bolju upravljivost i kontrolu trakcije. I da, oba elektromotora rade bešumno i bez vibracija, a snaga je odmah isporučiva i ravnomjerno raspoređena kako ubrzanje raste. Isto tako, s podesivim načinom Chill-Mode, naglo raspoloživa ulazna snaga može se donekle ublažiti sve dok potrebna osjetljivost na papučici gasa još nije dostupna.

Dakle, ovo relativno milo i naizgled simpatično vozilo je pravi predator nevjerojatne snage i brzine.

Domet i punjenje

Model 3 za punjenje je doista jednostavan i prikladan. Za svakodnevnu uporabu, vlasnici pune svoj automobil kod kuće ili u uredu putem standardne utičnice ili wall boxa, ovisno o njihovim potrebama. Za putovanja na velike udaljenosti imaju pristup mreži Supercharger punjača. Na svakoj od 8 postaja u Hrvatskoj naći će se više punionica koje im omogućuju punjenje do 150 kW. U Europi je Tesla instalirala preko 600 stanica. Kao alternativno rješenje, vlasnici Tesle imaju pristup javnoj infrastrukturi za punjenje i mreži za brzo punjenje treće strane.

Naš je testni Model 3 oznake Long Range, samim time mu je i domet povećan, a proizvođač navodi kako je isti 614 km. I opet, kako ustvari neznamo pouzdano njegov kapacitet baterije, nagađamo da je on 82 kWh. Je li ovaj od proizvođača deklarirani domet doista i takav, u teoriji možda i jest, ali u praksi to ipak ponajprije ovisi o vašem stilu vožnje, vremenskim uvjetima i konfiguraciji prometnica. Možemo samo reći da je on - velik, ali ono što je ponovno fascinantno i što gotovo briše granice između potpuno električnog vozila i onog s klasičnim motorom treba reći da je njegovo punjenje.

Dakle, vozeći se došli smo do preostalog kapaciteta baterije od tek 8 posto, ali smo bili u blizini jednog od Teslinih 8 superchargera trenutno raspoloživih u Hrvatskoj, pa smo naravno odlučili dopuniti njegovu bateriju. Priključili smo se na punjač i otišli popiti kavicu u obližnji kafić, promatrajući sam proces punjenja na svom Tesla programu na pametnom telefonu. Pogledajte uostalom i grafiku. S početnih 150 kW snage punjenja u niti pola sata smo napunili bateriju Modela 3 na posve dovoljnih 73 posto kapaciteta. Ma nismo na miru niti kavicu ispili! Sjajno! Ipak treba reći da s napunjenošću baterije snaga punjenja pada na npr. u točki napunjenosti od 73 posto na nekih 57 kW, pa bi za preostalu razliku do 100 posto malo potrajalo – još nekih 35 minuta.

Za kraj, Tesla Model 3 u Hrvatskoj kreće s cijenom za model Standard Range Plus od od 334.990 kn ili 4336 kn mjesečno za leasing. Uz ovu uvjerljivu početnu cijenu, tvrtke i privatni vlasnici trebali bi uzeti u obzir dostupne državne poticaje (70.000 kn) i prednosti posjedovanja električnog automobila, uz uštede svojstvene ukupnim nižim troškovima zbog jeftinije energije i nižih troškova održavanja.

Naš testni Model 3 Long Range All-Wheel Drive kreće od 399.990 kn (bez poticaja), a s dodatnom opremom (crvena boja višestruki premaz (17.000 kn), Potpuno samostalna vožnja (56.500 kn) te naknada za isporuku i registraciju (7500 kn)) stoji 480.990 kn s PDV-om.

Što se garancije tiče, rashladno sredstvo za baterije potrebno je mijenjati svakih 80.000 km ili četiri godine. Tesla nudi jamstvo od 4 godine ili 80.000 km na vozilo, te 8 godina ili 192.000 km na pogon i bateriju. Tesla planira pregled svake dvije godine ili 40.000 km kao interval održavanja.