Govoreći o tome što bi bilo da Vučić ode na obilježavanje pobjede u Drugom svjetskom ratu u Rusiji, rekao je da bi on automatski dobio protiv sebe SAD i, još jače, EU
Sporazum Ukrajine i SAD-a o ugovoru o rijetkim metalima daleko je bolji za Ukrajinu od onoga što se najavljivalo, kazao je u HTV-ovom Studiju 4 Mate Granić, posebni savjetnik predsjednika Vlade i bivši ministar vanjskih poslova.
Američki predsjednik Donald Trump govorio je u predizbornoj kampanji da će zaustaviti rat u 24 sata te je pokušao bilateralnim razgovorima doći do prekida vatre i dogovora. Međutim do toga nije došlo iz vrlo jednostavnog razloga. Putin traži da se prizna aneksija Krima, Zaporižje, Hersona, Luhanska i Donecka. Tražio je i da se demilitarizira Ukrajina te da ona ne može biti članica NATO-a, rekao je Mate Granić. 'Rusija traži da se sporazumom o prekidu vatre riješi sve i da Ukrajina praktički popusti u svemu, iako se radi o klasičnoj agresiji jedne države na drugu suverenu državu', rekao je Granić.
Zelenski nema, dodaje Granić, veliki manevarski prostor ni prema ustavu ni prema javnom mnijenju.
'Predsjednik Trump rekao je da odustaje od liderstva u ovim pregovorima, ali ne da ih neće podržati ako dođe do pregovora. Što se tiče istočnih regija', kaže Granić, 'Zelenski nema nikakvog manevarskog prostora. Europska unija ne odustaje od potpore Ukrajini, no Bruxelles nema toliko novca ni naoružanja da osigura Ukrajini mir, a kamoli pobjedu.'
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nakon povratka iz SAD-a zbog zdravstvenih problema odustao je od odlaska na Putinovu paradu u povodu pobjede nad fašizmom i nacizmom u Drugom svjetskom ratu. Granić je izjavio da Vučić za boravka u SAD-u nije uspio doći do američkog predsjednika. Govoreći o tome što bi bilo da ode na obilježavanje Dana pobjede u Rusiji, rekao je da bi automatski dobio protiv sebe SAD i, još jače, EU. Ako pak ne dođe, predsjednik Putin to će mu zamjeriti. Vučić nema velikog manevarskog prostora i morat će se odlučiti, dodao je Granić.