plodna godina
U zapadnom Afganistanu ne znaju što bi s lubenicama; kilogram 5 lipa

Ilustrativna fotografija
Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic
Godina s mnogo padalina dovela je do toga da je u Farahu, pokrajini na granici s Iranom, rodilo 800.000 tona lubenica.
No neasfaltirane ceste, policijske iznude i trajno stanje sukoba u Afganistanu doveli su do toga da je seljacima i trgovcima neisplativo transportirati lubenice u druge pokrajine.
-
24
Ratni turizam
Po adrenalinski šut u Afganistan i u 'uvijek lijepu Siriju': Raste broj ljudi koji godišnji provode u tuđem paklu. I ne pitaju za cijenu
-
9
ŠESTA RUNDA PREGOVORA
Talibani oštrim tvitovima poručili Amerikancima da polože oružje
-
'ide im na ruku'
Hoće li zbog nove Tolušićeve mjere poskupjeti uvozno voće i povrće?
Lokalni uzgajivači kažu da im je za ikakvu dobit potrebno prodati lubenice po najmanje 10 afganija (50 lipa).
Vlada pokušava pronaći rješenje za problem. Izvoz u Iran nije opcija jer to tamošnje vlasti ne bi dopustile zbog sanitarnih razloga, a i same imaju slatkih plodova.
Glasnogovornik afganistanskog ministarstva poljoprivrede Akbar Rostami zatražio je da privatni sektor poduzme korake u transportu lubenica iz Faraha na druga afganistanska tržišta.
Poljoprivreda je žila kucavica afganistanske ekonomije. U tom sektoru radi 40 posto ukupne afganistanske radne snage.