vrijeme istječe

Potraga za podmornicom još traje, ostalo im je oko 40 sati zraka

20.06.2023 u 14:37

Bionic
Reading

Američke i kanadske službe spašavanja u utorak na području sjevernog Atlantika traže podmornicu s petero putnika koja je nestala na putu prema olupini Titanica

Sve su veći strahovi za putnike jer je u podmornici ima kisika za četiri dana. Šest i pol metara dugo plovilo zaronilo je u nedjelju, a kontakt je izgubilo već nakon dva sata, objavile su vlasti.

Iz Američke obalne straže kažu da timovi potrage rade danonoćno i da u akciji spašavanja Američka obalna straža surađuje s Američkom mornaricom, ali i kanadskom vojskom jer oni sami nemaju potrebnu stručnost i opremu. Ističu da je u podmornici ostalo još oko 40 sati zraka za disanje i da je obalna straža na posljednjoj poznatoj lokaciji podmornice započela sa zaronom plovila na daljinsko upravljanje (ROV) koje na sebi ima kameru.

OceanGate Expeditions, tvrtka koja upravlja podmornicom, priopćila je kasno u ponedjeljak da „neko vrijeme ne može uspostaviti komunikaciju s jednim od svojih podvodnih istraživačkih vozila koje trenutno posjećuje mjesto olupine Titanica”.

Tvrtka tim plovilom imena Titan nudi posjet slavnom potonulom brodu za 250 tisuća dolara po mjestu, stoji na njezinim stranicama. Jedan od putnika nestale podmornice je britanski biznismen Hamish Harding čija je avijacijska tvrtka na svojim društvenim mrežama objavila informaciju o njegovoj ekspediciji.

Harding, 58-godišnji avijatičar i svemirski turist, čelnik Action Aviationa, u nedjelju je na svom Instagramu objavio da se s ponosom pridružuje misiji OceanGatea. U podmornici su i pakistanski biznismen Šahzada Dawood i njegov sin Sulejman. „U ovom trenutku nema kontakta s njihovim podvodnim plovilom i imamo ograničene informacije”, priopćila je obitelj.

  • +3
Podmornica Titan koja je nestala u Atlantskom oceanu Izvor: Profimedia / Autor: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Dawood je potpredsjednik pakistanskog konglomerata Engro, tvrtke sa sjedištem u Karačiju s portfeljom u energetici, poljoprivredi, petrokemiji i telekomunikacijama.

Među putnicima je vjerojatno i francuski oceanograf Paul-Henry Nargeolet, stručnjak za Titanic. Službe pregledavaju udaljeno područje sjevernog Atlantika, u blizini olupine Titanica koja se nalazi oko 650 kilometara istočno od obale kanadskog Newfoundlanda, na oko 4 tisuće metara pod morem. Američka obalna straža objavila je da je u potragu poslala dva zrakoplova, a Kanađani su poslali avion i brod.

Kontraadmiral američke obalne straže John Mauger u ponedjeljak je rekao kako vjeruje da je preostalo još 70 ili više sati. No nakon što njegov tim nije naišao na plovilo ili komunikaciju, letovi su zaustavljeni za taj dan. Kazao je kako će operaciju potrage tijekom noći voditi nacionalna garda.

Dvije teorije

Profesor brodskog inženjerstva s londonskog sveučilišta Alistair Greig ima dvije teorije o tome što se moglo dogoditi podmornici. Jedna je mogućnost da je nastao problem s elektronikom ili komunikacijama, a druga je da je došlo do prodora vode u podmornicu. "U tome slučaju prognoza nije dobra", kazao je.

Oko 46 tisuća tona težak Titanic s 2224 putnika je u travnju 1912. udario u ledenjak tijekom puta iz Engleske u New York. U potonuću broda koji je smatran nepotopljivim čudom industrijskog doba poginulo je više od 1,5 tisuća ljudi, među njima i brojni aristokrati.

Olupinu je 1985. otkrila američko-francuska ekspedicija, što je potaknulo i slavni film iz 1997. godine koji je pak pokrenuo lukrativan ali rizičan podvodni turizam.