PROLJEĆE S OKUSOM LJETA

Temperature i do +30, ali s pljuskovima

20.05.2011 u 09:59

Bionic
Reading

Vrijeme će za vikend biti nalik na rano ljetno, vrlo toplo i sunčano, međutim, treba očekivati i česte kratke pljuskove te sparinu, osobito u kopnenim krajevima, najavljuju prognostičari

U subotu će u kontinentalnoj Hrvatskoj biti pretežno sunčano uz malu do umjerenu naoblaku. Sredinom dana i poslijepodne, uz jači razvoj oblaka, mogući su kratkotrajni, lokalni pljuskovi i grmljavina. Jutarnja temperatura kretat će se od 9 do 14° C, a najviša dnevna od 26 do 30 stupnjeva Celzijevih.

Na Jadranu će u subotu vrijeme biti djelomično sunčano. Popodne će biti lokalno jačeg razvoja naoblake s kojim će većinom u zaobalju biti malo pljuskova. Puhat će slab vjetar burin i maestral koji samo lokalno popodne može biti umjeren. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju će se kretati od 10 do 14° C, a uz obalu i na otocima od 15 do 20° C. Najviše će biti između 23 i 28° C.

U nedjelju će na kontinentu biti djelomice sunčano i vrlo toplo, ali i nestabilno. Uz jači razvoj oblaka mogući su lokalni pljuskovi i grmljavina, osobito poslijepodne i navečer. Jutarnja temperatura bit će od 11 do 16° C, a najviša dnevna od 25 do 29° C.

Jadranu će nedjelja donije nastavak pretežno sunčana vremena. Popodne će u zaobalju lokalno biti prolaznih i slabih pljuskova. Puhat će burin i maestral. Najviše dnevne temperature bit će od 23 do 29° C.

Sljedeći će se tjedan nastaviti isti tip vremena s time da bi više pljuskova oko srijede moglo biti i na moru. Temperature će biti podjednake ili koji stupanj niže. Dakle, možemo očekivati tipično proljetno vrijeme u našem podneblju. Ni u drugom dijelu tjedna na vidiku nema trajne stabilizacije, ali ni nekih većih zahlađenja.

Biometeorološka prognoza bit će relativno povoljna. Osjetljivijim ljudima možda bi mogle zasmetati poslijepodnevne sparine, rekao je predsjednik udruge Crometeo Kristijan Božarov.

Zanimljivosti

Na današnji dan, 20. svibnja 1969. na vrhu Medvednice izmjereno je šest centimetara snijega.

Dana 22. svibnja 1634. u Njemačkoj je do koljena napadala tuča veličine kokošjeg jajeta koja se nije otopila punih osam dana.

Dana 23. svibnja 1723. snijeg na području Karlovca bio je visok do koljena. U to vrijeme klima je bila nešto hladnija, vladalo je malo ledeno doba, pa to tada i nije bio tako neobično.