ZAISKRILO IZMEĐU SABORA I PANTOVČAKA

Tajni rat pismima: Neće mi lekcije držati Društveni pravobranitelj samoupravljanja

29.07.2015 u 07:32

Bionic
Reading

Uoči sjednice Sabora, na kojoj bi prema najavama trebala biti jednoglasno donešena uputa Vladi da se povuče iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom, verbalno su, a potom i pismima zaratili hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Sabora Josip Leko. Iako se činilo da su odnosi među hrvatskim političarima na nikad boljoj razini zahvaljujući diplomatskom ratu sa Slovenijom, sitno podbadanje zbog predsjedničine želje da i ona bude na sjednici pretvorilo se prvo u verbalni, a potom i rat pismima Sabora i Pantovčaka. Tportal je u posjedu vatrene prepiske koja zasigurno neće ostati bez nastavka s jedne i druge strane

Nakon što je iz kabineta Josipa Leke poručeno za portal Telegram.hr da Kolinda Grabar-Kitarović po poslovniku ne može sudjelovati na sjednici Sabora osim kao gledatelj na galeriji, ona je Leki preko svog predstojnika ureda Domagoja Juričića poručila kako je iznenađena što je on njihov telefonski razgovor prenio novinarima. Naime, ona je jučer nazvala Leku i pokušala dogovoriti neki način da se uključi na sjednicu Sabora. No, iz Lekinog je ureda nedugo nakon razgovora 'procurila' vijest da ju je Leko odbio i poručio joj da sjednicu Sabora može pratiti samo iz galerije za goste, jer se ne radi o svečanoj sjednici na koje se poziva i Predsjednik RH.

Nakon što je Leki preko Domagoja Juričića usmeno poručila kako je zgrožena što je sadržaj njihovog razgovora završio u medijima, Leko se odlučio na formalni, pismeni odgovor predsjednici Grabar-Kitarović.

'Saznajem da ste zgroženi što je novinar Telegrama Filip Raunić objavio informaciju da smo razgovarali telefonom. Ne vidim ništa loše u tome da predsjednica Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatskog sabora razgovaraju putem telefona. Naime, na upit novinara jesu li predsjednica Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatskog sabora razgovarali telefonom iz Ureda predsjednika Hrvatskog sabora odgovoreno je potvrdno te smatram da ta činjenica ne može biti nikakva tajna. Na sljedeći upit novinara o postojanju zakonskih mogućnosti da predsjednica Republike Hrvatske sudjeluje u radu izvanredne sjednice Hrvatskog sabora odgovoreno je da takvih poslovničkih mogućnosti nema osim da predsjednica prati sjednicu s galerije. To je sve što je pitano i odgovoreno.

Vašom porukom posredno ste dali do znanja da smatrate kako sam ja priopćio novinaru sadržaj našeg razgovora. Mogu samo reći da je to žalosno. Najoštrije otklanjam bilo kakvu insinuaciju da je sadržaj našeg telefonskog razgovora priopćen medijima od strane Ureda predsjednika Hrvatskog sabora ili mene osobno', počinje svoje pismo Predsjednici Josip Leko i nastavlja u pokroviteljskom tonu.

'Kao predsjednik Hrvatskog sabora, niti ranije u svojoj političkoj karijeri nisam se služio 'spinovima' niti drugim medijskim alatima u bilo koje svrhe, niti za svoju političku promociju a niti za difamiranje i diskreditiranje političkih protivnika. U medijima nećete naći niti jedan takav primjer mog djelovanja', pa je podsjeća da je sama ranije rekla za Index da niti ne želi dolaziti u Sabor da se ne stekne dojam o 'izvanrednom stanju u državi'.

'Kao predsjednik Hrvatskog sabora, ostao sam zatečen Vašom medijskom porukom da imate namjeru doći u Hrvatski sabor i sudjelovati na izvanrednoj sjednici Hrvatskog sabora. Uobičajena praksa komuniciranja između čelnika institucija u ni jednom slučaju ne bi trebala ići preko medija', navodi u pismu Leko, dodajući kako vjeruje da je upravo taj njezin istup ponukao novinara Telegrama (kojeg ne poznaje, niti ga je imao prilike upoznati) da priupita njegov ured o cijelom slučaju.

'Vašu namjeru dolaska i sudjelovanja na izvanrednoj sjednici Hrvatskog sabora Vi ste prvi objavili u medijima pa je logično za zaključiti da novinar pita kakve su zakonske mogućnosti za Vaše sudjelovanje na navedenoj sjednici. Želio bih naglasiti da je Republika Hrvatska uređena kao država parlamentarne demokracije, što je uređeno Ustavom Republike Hrvatske, u kojoj su vladavina prava i trodioba vlasti ustavni postulati kojeg bi se sve grane vlasti trebale striktno držati'.

Nakon što joj je 'izrecitirao' kakve su njezne ustavne ovlasti, Leko poručuje: 'Želim ovdje naglasiti da građani koji su nas izabrali da obnašamo ove časne i odgovorne dužnosti očekuju od nas da se ponašamo odgovorno i državnički. Držim da je u političkom prostoru Republike Hrvatske previše predstava za javnost, a trebalo bi biti puno više ozbiljnog rada i međusobne komunikacije. To građani od nas s pravom očekuju'.

Pokroviteljski ton Lekinog pisma očigledno nije dobro sjeo Kolindi Grabar-Kitarović, pa mu je smjesta odgovorila, ovaj put pismeno.

'Ostala sam iznenađena Vašim pismom koje ste mi danas uputili, a kojim se opravdavate oko prenošenja u medije iskrivljenoga sadržaja našega telefonskog razgovora od 27. srpnja 2015. godine. Ne mogu se oteti dojmu kako je pismo napisano također sa svrhom objave u medijima po istom obrascu kao što je objavljen netočan sadržaj našeg jučerašnjeg telefonskog razgovora.

Ne želeći ulaziti u polemiku oko sadržaja Vašega pisma, jer to zasigurno ne pridonosi duhu novog hrvatskog zajedništva koje od prvog dana svojega mandata promičem, kao jedina visoka državna dužnosnica izravno izabrana od hrvatskih državljana, dužna sam Vam poručiti sljedeće:

Uvažavajući Vaše dugogodišnje političko iskustvo, od društvenog pravobranitelja samoupravljanja do danas, ne dopuštam da mi čitate lekcije o načinu obnašanja dužnosti Predsjednice Republike, državništvu ili pak ozbiljnosti rada. Hrvatice i Hrvati i svi hrvatski državljani jedini su kojima polažem račune i odgovaram za svoj rad. To nisu ni visoki državni dužnosnici, a niti političke stranke', stoji u odgovoru koji je Josipu Leki upućen s Pantovčaka.

Nakon što je Leku tako prozvala zbog 'socijalističke titule' iz njegovog CV-ja, također je nastavila u pokroviteljskom tonu kakav je imalo i Lekino pismo.

'Imam razumijevanja za Vaš stav, koji se dade iščitati iz pisma, a kojim pokazujete osobnu nesklonost načinu i stilu mojega rada. U tom duhu očekujem kako ćete onda razumjeti i moj stav kako je Hrvatskoj uistinu nužno potrebna smjena generacija u politici, koja bi napokon zadovoljila zahtjeve građana za sadržajem, a ne za formom', zaključila je Kolinda Grabar-Kitarović.

Nakon ovako oštrih riječi, teško da će predsjednik Sabora ostati nijem.