bogati i siromašni
SAD pristupa COVAX-u, UN-ovoj inicijativi pravedne raspodjele cjepiva

Joe Biden
Izvor: EPA / Autor: Patrick Semansky / POOL
U četvrtak će novi američki predsjednik Joe Biden potpisati uredu o pristupanju SAD-a inicijativi COVAX, najavio je Fauci na videokonferencijskom sastanku izvršnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Tom uredbom SAD pristupa i programu WHO-a za ubrzani razvoj cjepiva, lijekova te dijagnostičkih sredstava protiv covida.
-
29
PODRŠKA SA SVIH STRANA
Kraljica Elizabeta je predsjedniku Bidenu poslala privatnu poruku
-
8
SAM U KUĆI
Obitelj Trump napustila je Washington, no svi se pitaju gdje je nestao Barron
-
15
udar na trampizam
Biden je žestoko ušao u mandat: Hoće li demontirati do kraja naslijeđe svog prethodnika ili će otvoriti put dolasku nekog novog 'Trumpa na steroidima'
Fauci, najviši povjerenik američke vlade za bolesti, ponovio je Bidenovu odluku da opozove odluku o izlasku SAD- a iz članstva Svjetske zdravstvene organizacije koju je donio njegov prethodnik Donald Trump.
"Pridružujem se kolegama i zahvaljujem WHO-u što je vodio globalni zdravstveni odgovor na ovu pandemiju", rekao je Fauci sudionicima sastanka WHO-a.
Rekao je da će nova američka vlada nastaviti tijesno surađivati s WHO-om.
Faucijeve poruke izrečene u četvrtak na video sastanku WHO-a u suprotnosti su s opetovanim optužbama Trumpa koji je okrivio WHO da je pomogao Kini prikriti prvo žarište koronavirusa u gradu Wuhanu krajem 2019.
Međutim, Fauci je jasno dao do znanja da nova američka vlada ustraje na zahtjevu za cjelovitom istraga o porijeklu virusa.
"Međunarodna istraga mora biti odlučna i jasna", rekao je Fauci misleći pritom na misiju međunarodnih stručnjaka koje je WHO poslao u Kinu kako bi istražili izvore pandemije koja je izbila prije godinu dana.
Predsjednik Joe Biden u četvrtak će potpisati 10 izvršnih uredba koje uređuju borbu protiv pandemije, a među njima su odredbe o korištenju novca za katastrofe kako bi se pomoglo ponovnom otvaranju škola, kao i mjeru o obveznom nošenju zaštitne maske u sredstvima javnog prijevoza.
Biden planira potpisati uredbe kojima će uspostaviti Upravni odbor za covid-19 i to tijelo treba pronaći rješenja za ubrzanje testiranja i manjak cjepiva, zatim uspostaviti protokole o postupanju za putnike u međunarodnom prometu i preusmjeriti novčanu pomoć prema manjinama koje su teško pogođene pandemijom.
Koronavirus je do danas usmrtio više od 400.000 ljudi u Sjedinjenim Državama.
Biden je obećao 100 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa u prvih 100 dana svoje vlade i njegov je plan povećati cijepljenje među skupinama kao što su nastavnici i trgovci u supermarketima.
COVAX vode savez za cjepiva GAVI, WHO i Koalicija CEPI za inovacije za pripravnost na epidemije, a cilj inicijative koja obuhvaća 190 zemalja je osigurati pravedan i brz pristup cjepivima protiv covida-19 na globalnoj razini za sve zemlje, bogate i siromašne.