SLOBODA IZRAŽAVANJA
Reakcija na uhićenja zbog vrijeđanja Plenkovića: 'PU zadarska u potpunosti ignorirala Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava'

Plenković na Maslenici
Izvor: Pixsell / Autor: Dino Stanin/PIXSELL
Izražavajući svoju zabrinutost zbog uhićenja i podnošenja optužnog prijedloga protiv 72-godišnjeg muškarca iz Briševa kod Zadra zbog napisanog komentara na Facebooku kojim javno izražava neslaganje s politikom Vlade, Kuća ljudskih prava Zagreb u priopćenju ističe kako je bez obzira na stil i izričaj tog komentara, neupitno riječ o ljudskom pravu na slobodu izražavanja zaštićenom Ustavom i međunarodnim ugovorima.
"U demokratskom društvu neprihvatljivo je da policija uhićuje građane zbog javno izgovorene ili napisane kritike vlasti, pa čak i kad ta kritika vrijeđa ili omalovažava političare, uključujući i najviše državne dužnosnike", upozoravaju iz te nevladine udruge.
-
22
iza rešetaka
Provedena krim istraga nad dvojcem zbog vrijeđanja Plenkovića: Policija odbacila aluzije da je premijer uključen u postupanje
-
22
OPSKURNI ZAKON
GLAS o uhićenjima u Zadru i 'autokratskim sklonostima' Plenkovića: Ovo je opasan znak, sve je otišlo predaleko
-
6
kult ličnosti
Uhićen 72-godišnjak zbog 'vrijeđanja i omalovažavanja' Plenkovića, evo što je napisao
Smatraju kako je Policijska uprava zadarska ovim optužnim prijedlogom u potpunosti ignorirala Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava koja štiti pravo na slobodu izražavanja.
Nadalje, neprihvatljivim ocjenjuju da policija optužni prijedlog podnosi na temelju odredbe o zabrani vrijeđanja i omalovažavanja državnih organa iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji je posljednji puta mijenjan 1994. godine, te time koristi tu zastarjelu odredbu da bi ograničila pravo na javno izražavanje.
"Europski sud za ljudska prava jasno određuje da građani mogu kritizirati vlast pa i izjavama koje su "uvredljive, šokantne ili uznemiravajuće za državu ili bilo koji dio pučanstva", ističu.
Napominju i kako ovo nije izoliran slučaj pogrešnog policijskog postupanja kojim se krši pravo na slobodu izražavanja, te podsjećaju na slučaj "prosvjednika koji je pozdravio ćaću" s Korčule iz srpnja 2019. godine te slučaj Erceg iz 2018. godine.
Policiju su pozvali da odustane od prekršajnog progona u ovom slučaju, MUP da provede edukaciju policijskih službenika i službenica u području slobode izražavanja te primjeni standarde Europske konvencije za ljudska prava, a Vladu RH da krene u proces izmjena Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojima će ovaj, kako ističu, važan zakon uskladiti sa najvišim međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava.
- Zadar
- ljudska prava
- cenzura
- uhićenje
- kuća ljudskih prava
- vrijeđanje
- kult ličnosti
- premijer andrej plenković
- kuća ljudskih prava zagreb
- omalovažavanje


Logitech
Uštedi do 30%Vrhunska Logitech periferija nezaobilazan je dodatak za tvoj radni stol.
KUPI SADA

ASUS laptopi
TOP!Asus X515 i Vivobook 15 OLED vrhunskih performansi odradit će svaki zadatak s lakoćom.
KUPI SADA

ASUS Zenbook UX425EA-WB503T
Uštedi 930 knCore i5 1135G7, 8GB, 512GB SSD, Intel grafika, 14" IPS FHD, Windows 10 operativni sustav.
KUPI SADA

KINGSTON memorija
TOP!SSD 500 GB i SSD vanjski 1000 GB.
KUPI SADA

iPad 9th
Uštedi 220 kn10.2" Apple iPad 9. generacije, Wi-Fi, 64GB.
KUPI SADA

XIAOMI smartphone
TOP!Vrhunskih performansi i kvaliete.
KUPI SADA