POD BUDNIM OKOM

Njemački obavještajci nadzirat će Facebook i Twitter

04.06.2014 u 10:35

Bionic
Reading

Njemačka obavještajna služba (BND) namjerava pratiti kretanja na društvenim mrežama u inozemstvu. To je nešto što je njemačka javnost do sada zamjerala Amerikancima. Reakcije njemačkih političara su za sada podijeljene. Priču donosi Deutsche Welle

Kada je, zahvaljujući 'zviždaču' Edwardu Snowdenu, svjetskoj javnosti postalo poznato kakvim se metodama služi američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA), ogorčenje u zapadnom svijetu, pa tako i u Njemačkoj, je bilo ogromno. Pred budnim okom i uhom 'Velikog brata' s one strane Atlantika nije bio siguran ni mobitel kancelarke Angele Merkel, a ni društvene mreže poput Facebooka ili Twittera.

Sada Njemačka obavještajna služba (BND) priprema nešto slično, piše Deutsche Welle. Naime, kako javlja list Süddeutsche Zeitung, BND priprema program intenzivnog praćenja društvenih mreža. Program je dio šireg paketa mjera pod nazivom 'Strategijska inicijativa: Tehnika' koji bi Bundestag trebao odobriti u predstojećem razdoblju. Radi se o paketu teškom 300 milijuna eura što, u usporedbi s budžetom NSA od 7,4 milijarde eura zvuči malo ali bi njime BND-u ipak bilo omogućeno praćenje društvenih mreža u inozemstvu - uživo - i tako uhvati priključak sa svojim prekooceanskim partnerom.

Kod nekih zastupnika Bundestaga poput Hans-Christiana Ströbelea (Zeleni) ovi planovi nailaze na zgražanje iako je BND najavila da ne priprema praćenje društvenih mreža u samoj Njemačkoj. 'BND i NSA očito smatraju kako se ne trebaju pridržavati zakona sve dok ne djeluju unutar granica svoje zemlje', kaže Ströbele koji, osim toga, ne vjeruje da "usisavanje" podataka s interneta ne bi pogodilo i njemačke građane.

No za razliku od oporbenih Zelenih, stranke vladine koalicije su otvorene za davanje zelenog svjetla planovima BND-a. Socijaldemokrat Christian Flisek je član Istražnog povjerenstva koje se bavi rasvjetljavanjem skandala oko špijuniranja njemačkih građana od strane NSA-a. On usprkos tomu smatra da bi BND-ovi planovi mogli biti važni za sigurnost njemačkih građana. 'Mi moramo imati pregled situacije u osjetljivim područjima u inozemstvu a u to spada i mogućnost nadgledanja društvenih mreža', smatra Flisek.

Njegov demokršćanski kolega Roderich Kiesewetter smatra da je pojačani angažman Njemačke na obavještajnom polju važan i za ugled zemlje. 'Mislim da Amerikanci, kao i naši susjedi, očekuju jaku njemačku obavještajnu službu', kaže Kiesewetter i dodaje kako se demokracije suočavaju s opasnostima od terorizma koje se ne daju otkriti 'čitanjem novina'. 'Važno je da djelujemo na jednakoj razini kao i naši partneri, zato i BND mora koristiti najmodernije metode', zaključuje političar vladine koalicije.

Političari ukazuju i na to da je osnovna razlika između Njemačke i SAD-a u tomu što politika u Njemačkoj ima više kontrole nad obavještajnim službama nego što je to slučaj sa SAD-om. Prema njihovom mišljenju se NSA razvila u državu u državi bez kontrole izvana dok je BND još uvijek pod punom kontrolom nadležnih parlamentarnih odbora. Političari poput Ströbelea ukazuju i na to da u Njemačkoj i dalje mora biti održavan takav odnos. 'Zahtjev da se služimo modernim sredstvima je ispravan, ali samo u vrlo ograničenom obujmu i pod punom parlamentarnom kontrolom', zaključuje Ströbele.