AKO MOŽE WEMBLEY...

Nevrijeme izbacilo kostur iz ormara: Poljud kakav znamo odslužio je svoje. Rušenje stadiona nema alternativu

19.07.2025 u 10:26

Bionic
Reading

Deset posto površine krova stadiona Poljud, odnosno toliki postotak leksanskih ploča, bit će uklonjeno idućih desetak dana da bi se prve utakmice mogle održati u sigurnom okruženju. Paralelno s hitnom sanacijom nakon nedavnog nevremena, na što će ukupno biti potrošeno oko dva milijuna eura, sazrela je spoznaja da je ovaj gotovo 50 godina star stadion odradio svoje

Split, odnosno Hajduk, definitivno će u skoroj budućnosti dobiti sasvim novi i potpuno nogometni stadion - na tome inzistira Hajduk jer je definitivno procijenjeno da Poljud ni uz golema ulaganja nikada neće moći biti doveden na razinu suvremenih standarda, a takav stav prihvatio je i novi gradonačelnik Tomislav Šuta, kao i ministar turizma Tonči Glavina.

O tome zasad javno ne govore jer će pričekati nekoliko mjeseci, dok se ne izradi studija izvodljivosti koja će ispitati sve varijante rješavanja ovog problema i dovesti ih u korelaciju s drugim bitnim faktorima, poput pripremljenosti dokumentacije, urbanističkih preduvjeta, mogućnosti financiranja i slično.

No, kako je tportalu potvrđeno iz više izvora direktno uključenih u ovaj proces, zapravo postoji samo jedna dilema: hoće li se novi stadion graditi na Brodarici, gdje ga je zamislila prethodna gradska vlast na čelu s Ivicom Puljkom, ili će možda, baš poput zagrebačkog Maksimira, na Poljudu uslijediti rušenje starog i gradnja novog zdanja na istom mjestu.

Ova ideja donedavno je zvučala potpuno blasfemično, pogotovo zato što je Poljud prije desetak godina formalno proglašen zaštićenim kulturnim dobrom.

Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
  • Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
  • Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
  • Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
  • Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
  • Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split
    +27
Poljud oštećen u oluji koja je poharala Split Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ali, s druge strane, postalo je jasno da je kao nogometni stadion već postao nepopravljivo nefunkcionalan: čak i da se u njega utuku deseci milijuna eura, po ponudi, sadržajima i standardima neće moći dobaciti do nogometnog 21. stoljeća niti – što je u hrvatskim okvirima dosta važno – do onoga što će Zagreb i Dinamo dobiti sasvim novim Maksimirom.

'Ako je srušen Wembley, može i Poljud'

Novi i moderni stadioni generiraju goleme prihode na matchday, što predstavlja jedan od najvažnijih prihoda svakog uspješnog kluba. S Poljudom zbog njegove konfiguracije i podjele prostora to naprosto nije moguće ni ako bi se uložio ozbiljan novac u njega.

'Spomenik kulture? To je u redu dok je stadion funkcionalan, ali kada to prestane biti, radi se 'običnom' spomeniku, velikom stotine tisuća kvadrata. To naprosto nema smisla, a i u zakonu stoji da se objekt briše iz Registra kulturnih dobara 'kada izgubi svojstva radi kojih je zaštićen'. Ako je srušen londonski stadion Wembley, koji je nogometno i povijesno bio izuzetno značajan, onda sasvim sigurno to može biti slučaj i s Poljudom', rekao je jedan od sugovornika tportala.

S njima smo razgovarali neslužbeno, bez navođenja imena, da bismo dobili konkretnije i otvorenije stavove na ovu temu.

Šteta na Poljudu nakon oluje Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj/PIXSELL

'Politička odluka da se gradi novi stadion u Splitu zapravo je donesena, a s njegovom lokacijom pričekat će se nekoliko mjeseci. Također, generalno je prevladao stav da su za grad ove veličine dva velika stadiona sasvim sigurno previše - dakle postojat će samo jedan. A na koncu, sasvim je izvjesno da nema smisla obnavljati Poljud po projektu arhitekta Nenada Fabijanića, inače nositelja autorskih prava pokojnog Borisa Magaša: taj bi pothvat po procjenama stajao najmanje 80 milijuna eura, a dobili bismo zapravo samo 'ušminkani' stadion po standardima iz 1979. godine. Kad se sve ove informacije povežu, jasno je – preostaje samo novi Poljud ili nova Brodarica', govori jedan od sugovornika.

Prošlotjedno nevrijeme, koje je splitskom stadionu nanijelo ozbiljne štete, zbog čega je Vlada intervenirala s dva milijuna eura za hitnu sanaciju, kao da je do kraja ogolilo to i ubrzalo proces rješavanja problema sportske infrastrukture u drugom najvećem gradu u državi – pogotovo zato što su i premijer Plenković i ministar Glavina u više navrata eksplicitno potvrdili da će u sportsku infrastrukturu u Splitu uložiti jednako sredstava kao za onu u Zagrebu. A u Zagrebu se tek počinje ozbiljno investirati.

Šuta pomrsio Puljkove planove

Splitski gradonačelnik Tomislav Šuta stoga je ovog tjedna, pred samo zaključenje, poništio raspisani natječaj za obnovu konstrukcije i krova splitskog stadiona, čija je procijenjena vrijednost bila 25 milijuna eura, a konačna bi sasvim sigurno bila značajno viša. Taj potez službeno je obrazložio 'promijenjenim okolnostima nakon nevremena', no zapravo je jasno da dolazi do promjene u odnosu na planove prethodnog gradonačelnika Puljka.

On je, naime, namjeravao 'osposobiti Poljud uz minimalna ulaganja', a potom se posvetiti gradnji trening-kampa i projektu novog nogometnog stadiona s 30 tisuća mjesta na obližnjoj Brodarici.

Treba reći da je Puljak ovog tjedna optužio Šutu da je poništio natječaj za obnovu stadiona 'kako bi ga namjestio HDZ-ovim donatorima i bliskim tvrtkama', ali radi se o političkom segmentu ove priče, pa u njega nećemo ulaziti.

I kako vrijeme više prolazi, tako se splitska priča u stvarnosti približava onoj zagrebačkoj: kao i u glavnom gradu, sazreo je stav da je stadion nefunkcionalan i da treba graditi novi te, kao u Zagrebu, pojavio se problem gdje bi se odigravale utakmice dok se odvija taj proces.

Poljud ili Brodarica?

'Ne dolazi u obzir selidba Hajduka izvan granica Splita, niti uostalom postoji stadion s barem minimalnim kapacitetima za nekoliko godina igranja na njemu, pa će se problem evidentno rješavati na relaciji Poljud - Brodarica. I zapravo postoje samo dvije realne opcije', objašnjava jedan od sugovornika tportala.

Prva opcija jest da se nastavi s planovima gradnje stadiona s tridesetak tisuća mjesta na Brodarici, što je planirano u izmjenama splitskog GUP-a, a one su pri kraju. Ova zona gotovo je potpuno u gradskom vlasništvu, a mogao bi se preispitati plan da se u nju 'uguraju' dodatni komercijalni sadržaji, stambene zgrade i slično, kako bi prostor ipak bio nešto komotniji.

U tom bi slučaju Hajduk još neko vrijeme igrao na Poljudu, uz minimalna ulaganja u njega, a nakon selidbe stari bi stadion evidentno bio zreo za uklanjanje te bi golemi prostor ostao gradu na raspolaganje.

Druga opcija jest da se na postojećem stadionu na Brodarici, odnosno u Parku mladeži, dogradi nekoliko tribina formalno montažnog tipa, kako bi se kapacitet podigao na 10 do 15 tisuća gledatelja - slično zagrebačkoj Kranjčevićevoj.

Prema toj opciji, uslijedilo bi rušenje Poljuda i gradnja sasvim novog stadiona na njegovom mjestu, a pozitivna okolnost jest da ondje postoji golemi prostor koji bi pametnom raspodjelom omogućio niz drugih sportskih sadržaja, prije svega pomoćnih terena.

Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
  • Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
  • Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
  • Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
  • Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
  • Stadion Poljud potkraj lipnja 2023.
    +58
Stadion Poljud u lipnju 2023. - već tada su konstrukcijska oštećenja bila jasno vidljiva Izvor: Cropix / Autor: Nikola Vilic / CROPIX

Referendum o Poljudu - da ili ne?

Gradonačelnik Tomislav Šuta ranije je najavio da će sve opcije gradnje novog stadiona, nakon što bude izrađena studija izvodljivosti, ponuditi građanima na referendumu, no po neslužbenim informacijama s time će pričekati barem dok se sasvim jasno ne iskristaliziraju sve opcije.

'Javnost je osjetljiva na Poljud, kao što je, uostalom, prije pedesetak godina bila senzibilizirana za Stari plac. To nije nenormalno i neočekivano pa na eventualnom referendumu, ako ga i bude, sasvim sigurno neće biti ponuđena opcija 'rušiti ili ne'. U najmanju ruku bilo bi korektno ponuditi jasnu sliku starog i novog stadiona i građani bi tome sasvim sigurno pristupili racionalnije', kaže jedan od sugovornika.

'Kakav referendum, zaboga? Ovdje je riječ o političkoj odluci koja mora biti donesena na temelju egzaktnih podataka iz studije izvodljivosti, umjesto da se vlast krije iza građana', suprotstavlja se drugi.

I dok se po ubrzanom ritmu odvijaju javne i zakulisne rasprave, jedine stvarne radove na Poljudu u idućim će danima obavljati petorica alpinista te će visjeti s krova i jednu po jednu uklanjati oštećene leksanske ploče i njihove krhotine, a potom testirati konstrukciju na eventualnu koroziju, kao i stanje čeličnih šipki, za sigurnost stadiona još važnijih.

Drugim riječima, Poljud će u idućim tjednima i mjesecima biti neka vrsta kabriolet - stadiona. Kao jasan dokaz da mu je odavno došlo vrijeme za mirovinu.