Popularno-znanstvena manifestacija #SciHill otvorena je u petak na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, a predsjednik Republike Zoran Milanović istaknuo je otvarajući manifestaciju da bez uloge države i njezinih poticaja neće biti razvoja znanosti
"Želim vam da u popularizaciji znanosti budete kritični i skeptični", poručio je Milanović istaknuvši da je vrhunsku znanost nemoguće popularizirati.
Možete popularizirati nogomet kao igru koja je jednostavna po pravilima, a kompleksna u provedbi, rekao je istaknuvši da je "znanost kao znanost elitni poziv pa nije za svakoga". Teško ju je popularizirati jer ona nije potrošačko dobro, to zahtjeva kompletnu osobu, u cijelosti, ocijenio je predsjednik.
Milanović smatra da bez uloge države i njezinih poticaja neće biti razvoja znanosti. "Država mora koliko može osigurati sredstva da se potaknu ljudi koji u sebi osjećaju taj poziv", istaknuo je.
Ocijenivši da je znanost isključiva, a njezini zakoni jasni, Milanović je rekao da za njega znanstveni konsenzus nije preglasavanje nego vrsta dogovora - "slažemo se da se slažemo, nećemo se konfrontirati".
"Ako na temelju tog konsenzusa stoje dalekosežne političke odluke onda je to rizik. Taj rizik nije lagano preuzeti", rekao je predsjednik porušivši da sa znanstvenim konsenzusom treba biti oprezan. "Pristaša sam zakona i jasnih stvari", zaključio je.
SciHill omogućuje mladima da iz prve ruke dožive otkrića i upoznaju znanstvenike
Dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu Mirko Planinić istaknuo je da na manifestaciji očekuju nekoliko tisuća posjetitelja. Potičemo mlade da se odlučuju za znanost te da svoju budućnost grade na temelju znanosti, rekao je i dodao kako ih potiču kroz pitanja, znatiželje i eksperimente.
Gledamo, naglasio je, kako promovirati znanost i učiniti je kvalitetno financiranom tako da svoju misiju mijenjanja društva znanjem možemo učinkovito ostvariti.
Ravnatelj Instituta Ruđer Bošković David M. Smith ocijenio je da je SciHill jedinstvena prilika da se spoje znanost, obrazovanje i popularizacija te omogući mladima da iz prve ruke dožive otkrića i upoznaju znanstvenike.
Istaknuo je kako se Institut ove godine fokusirao na astronomiju, i kemiju, fiziku more i okoliš. Svi su programi prilagođeni mlađoj djeci kako bi događaje u znanosti mogli razumjeti, dodao je.
"Mladi talentirani znanstvenici koji danas uče na PMF-u, a sutra istražuju na IF-u ili IRB-u, naša su budućnost. Zato moramo biti dosljedni i dalje ulagati u njihovo obrazovanje, pružati im prilike za profesionalni rast te ih poticati na istraživačku izvrsnost. To je naš zalog za budućnost", poručio je Smith.
Popularno-znanstvenu manifestaciju #SciHill zajednički organiziraju Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF) Sveučilišta u Zagrebu, Institut za fiziku (IF) i Institut Ruđer Bošković (IRB).
Osmišljena je kako bi učenicima, studentima i široj javnosti znanost učinila dostupnom, zanimljivom i zabavnom. Središnja je misija manifestacije privući i inspirirati nove generacije studenata te ih uključiti u proces stvaranja najvrjednijeg kapitala suvremenog društva – izvrsnih stručnjaka, modernih znanja i novih tehnologija.