DALEKO JE PRAVDA

Kontroverze u Srbiji nakon smrti ratnog zločinca na slobodnom vikendu

03.01.2014 u 14:27

Bionic
Reading

Nakon što je u utorak 31. prosinca 2013. godine u prometnoj nesreći kod Sremske Mitrovice poginuo Slobodan Medić, bivši zapovjednik paravojne formacije 'Škorpioni', osuđen za ratni zločin u kojem je ubijeno šest muslimanskih dječaka i muškaraca porijeklom iz Srebrenice u Srbiji su se otvorila mnoga pitanja oko tretmana ratnih zločinaca.

U trenutku nesreće, Medić je služio kaznu zatvora od 20 godina u Kazneno-popravnom domu Sremska Mitrovica. Kako su prenijeli mediji, Medić se u trenutku nesreće nalazio na privremenoj slobodi tako što je dobio pravo na izlaz iz zatvora za praznike zbog dobrog ponašanja. Nevladina organizacija Fond za humanitarno pravo (FHP) ističe da se davanjem privilegija osuđenima za ratne zločine u Srbiji trivijalizira suđenja za ratne zločine, a patnje žrtava podcjenjuju.

FHP ukazuje da je među zemljama bivše Jugoslavije koje su suočene sa naslijeđem ratnih zločina, Srbija jedina zemlja u kojoj ratni zločinci već u ranoj fazi služenja zatvorskih kazni, dobivaju privilegije poput prava na slobodan izlazak u grad, prava na korištenje godišnjeg odmora itd. U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini osuđenici za teška kaznena djela mogu dobiti ovakve povlastice tek nakon odslužene polovice kazne.
FHP ističe da propisi Republike Srbije kojima se određuje tretman osuđenika za ratne zločine ne korespondiraju težini ovih kaznenih djela, pa se tako tretman osuđenih za ratne zločine utvrđuje na osnovi istih kriterija kao i za npr. osuđene za gradnju bez građevinske dozvole.

Ova nevladina organizacija je već ranije tražila od Uprave za izvršenje kaznenih sankcija informacije o dodjeljivanju prava na izlaz iz zatvora svim do sada pravomoćno osuđenim za ratne zločine. Uprava je odbila zahtjev FHP-a pozivajući se na zaštitu osobnih podataka osuđenika, unatoč tome što Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja dozvoljava izuzetak od prava na zaštitu tih podataka ukoliko je riječ o 'pojavi od interesa za javnost', ili 'ako se radi o osobi koje je svojim ponašanjem, naročito u vezi sa privatnim životom, dala povoda za traženje informacije'.

'Dodjeljivanjem privilegija osuđenicima za ratne zločine, institucije Republike Srbije obezvrjeđuju suđenja za ratne zločine, smatraju u ovoj organizaciji. Također prema njihovom mišljenju na ovaj način se i grubo izigrava pravo žrtava zločina na pravdu, što će za posljedicu imati njihovo odbijanje da se pojave pred srpskim sudovima. Stoga, FHP zahtjeva da nadležni organi u cilju zaštite integriteta suđenja za ratne zločine hitno usvoje izmjene kojima će se pooštriti davanje privilegija osuđenicima za ratne zločine.