odluka birača

Evo koje su tri američke savezne države jučer podržale zaštitu prava na pobačaj

09.11.2022 u 12:48

Bionic
Reading

Tri američke savezne države podržale su na izborima u utorak zaštitu prava na pobačaj - Michigan, Kalifornija i Vermont, prenosi Reuters

Birači u pet američkih saveznih država odlučivali su u utorak o pitanjima povezanima s pobačajem, inicijativama koje su izbile u prvi plan nakon što je Vrhovni sud u lipnju poništio presudu u slučaju Roe v. Wade kojom je bio legaliziran pobačaj na nacionalnoj razini.

U kolovozu, birači u konzervativnom Kanzasu odbili su prijedlog kojim se htjelo izbrisati prava na pobačaj iz državnog ustava. Birači su u utorak donijeli sljedeće odluke, kako prenosi Edison Research.

Birači u ključnoj saveznoj državi Michiganu podržali su inicijativu kojom se pobačaj proglašava pravom zaštićenim državnim ustavom. Parlament u toj državi kontroliraju republikanci, a guverner je demokrat.

Konzervativni republikanci željeli su dopustiti zabranu pobačaja iz 1931. nakon poništenja presude Roe v. Wade. No sudac je 7. rujna odlučio da ta zabrana, koja ne dopušta iznimke u slučaju silovanja ili incesta, nije u skladu s državnim ustavom i da ne može biti uvedena.

Birači u Kaliforniji, najnapučenijoj saveznoj državi, usvojili su prijedlog da se pravo na pobačaj zaštiti državnim ustavom velikom većinom glasova. Aktivisti u toj lijevo orijentiranoj državi borili su se zaštitu prava na pobačaj godinama, uključujući nedavnu odluku parlamenta da se financijski pomogne onima koji žive u državama u kojima je pobačaj ograničen ili zabranjen, a traže pomoć u Kaliforniji.

Birači su odlučili uključiti prava na pobačaj u državni ustav Vermonta. Inicijativu je već dva puta odobrio parlament države koji kontroliraju demokrati. Inicijativa u konzervativnom Kentuckyju predlagala je da državni ustav ne štiti i da ne priznaje pravo na pobačaj. Nakon prebrojavanja 95 posto glasova, oni koji su glasali "ne" u blagom su vodstvu pred onima koji su podržali mjeru.

Birači u Montani odgovarali su na pitanje u vezi tzv. zakona "rođeno živo" koji traži medicinsku skrb za djecu rođenu živu nakon neuspješnog pobačaja. Zbog uvjerenja nekih aktivista protiv pobačaja da se djecu ostavlja da umru nakon pobačaja, poroda ili "vađenja" kao kod carskog reza, mjerom se traži da sva djeca rođena živa budu smatrana osobama po zakonu.

Liječnici koji se ne budu brinuli za takvu djecu bili bi kažnjeni s do 50.000 američkih dolara i mogli bi dobiti do 20 godina zatvora. Ograničeni podaci o takvim incidentima sugeriraju da su rijetki i vjerojatno se odnose na djecu s teškim oboljenjima zbog kojih vjerojatno ne bi preživjela. Druge konzervativne države uvele su zadnjih godina slične zakone. Rezultati za ove izbore još nisu poznati.