Broj stanova dostupnih za dugoročni najam značajno je porastao u pet najvećih hrvatskih gradova u posljednjih godinu dana, izjavio je ministar graditeljstva Branko Bačić te kao ključne razloge tog trenda naveo učinke triju zakona kojima je Vlada djelovala na tržište nekretnina
Glavni razlog povećanja ponude stanova za dugoročni najam, prema riječima ministra Bačića, je Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, koji znatno otežava davanje stanova u kratkoročni najam.
"Vlasnici stanova moraju za kratkoročni najam dobiti dvotrećinsku suglasnost svih suvlasnika u zgradi, kao i svojih neposrednih susjeda iznad, ispod, lijevo i desno", rekao je u utorak nakon sjednice Vlade Bačić.
Time se, dodaje, želi ograničiti komercijalna upotreba stambenih jedinica i potaknuti njihovo korištenje za stanovanje.
Ministar je kao razlog istaknuo i primjenu Zakona o porezu na nekretnine, kojim su, kaže, jedinice lokalne samouprave ovlaštene povećati porez na stambene jedinice koje se ne koriste za stanovanje, uključujući i one u kratkoročnom najmu.
"Ipak, u gradovima u kojima je zabilježen porast dugoročnog najma, porez po kvadratu nije rastao", napominje je ministar.
Treći zakonski instrument, dodao je, odnosi se na Zakon o porezu na dohodak, kojim je povećan paušal po krevetu za iznajmljivanje, čime se dodatno destimulira kratkoročni najam.
"Vlada je imala jasan strateški pristup kako stambene jedinice podignuti na tržište dugoročnog najma, time povećati njihovu dostupnost i zaustaviti rast cijena najma", poručio je Bačić.
U gradovima u kojima je ponuda dugoročnog najma porasla, tvrdi, cijene najma već se počinju smanjivati.
Navedeni podaci, kaže ministar, odnose se na Zagreb, Split, Zadar, Šibenik i Osijek.