popeli se na platformu

Greenpeace u Puli: 'Političari moraju staviti ljude ispred profita'

04.07.2025 u 10:18

Bionic
Reading

Aktivisti Greenpeacea popeli su se u petak ujutro na 135 metara visoke tornjeve na samopodižućoj bušaćoj platformi Labin u Puli, kao način prosvjedne aktivnosti kojom se žele suprotstaviti fosilnim gorivima i novoj plinskoj infrastrukturi

Aktivisti iz šest zemalja popeli su se na 135 metara visoku konstrukciju i poručili da plin izuzetno štetno djeluje na okoliš pa ga EU treba napustiti do 2035. kako bi se spriječila još gora klimatska kriza.

Umjesto fosilnih goriva zatražili su da se Hrvatska okrene obnovljivim izvorima energije za što ima jako dobar, a neiskorišten potencijal.

Povod dolaska "Arctic Sunrisea" u Pulu je podsjetnik na jedan od najozbiljnijih ekoloških incidenata u domaćem akvatoriju - potonuće Inine plinske platforme Ivana D u prosincu 2020. godine. Aktivisti Greenpeacea upozoravaju da je pet godina prošlo od havarije, a platforma, potonula pedesetak kilometara od Pule, i dalje leži na morskom dnu.

Brod stigao u sklopu turneje protiv fosilnih goriva

Stoga traže da se Ivana D hitno ukloni iz Jadrana, a Vlada stane u obranu Jadrana umjesto u zaštitu profita zagađivača.

Velika platforma, koja već godinama boravi u pulskoj luci, koristi se za istraživanje i izradu bušotina za eksploataciju plina iz podmorja premda su, upozoravaju aktivisti, nova bušenja nespojiva s Pariškim sporazumom o klimi, te naporima da se obuzdaju sve češći ekstremni vremenski uvjeti kao što su nesnosne vrućine, razorne oluje, suše i poplave.

Pulu je ovih dana posjetio brod "Arctic Sunrise" u sklopu turneje protiv fosilnog plina, kojim se Greenpeace diljem Europe suprotstavlja novim plinskim projektima, od bušotina na moru do LNG terminala.

Voditeljica kampanje u hrvatskom Greenpeaceu Petra Andrić upitala se koliko još puta galopirajuća klimatska kriza treba pokazati zube da bi shvatili da nemamo puno vremena za djelovanje.

'Ugrožava naše društvo i prirodu'

"Daljnja eksploatacija plina, nafte i ugljena te izgradnja nove infrastrukture za fosilna goriva izravno ugrožavaju naše društvo i prirodu o kojoj ovisimo", kazala je Andrić.

Ovisnost o fosilnim gorivima potiče ratove, produbljuje globalne sukobe, izlaže Europu političkim ucjenama, potkopava ljudska prava i nagriza demokraciju diljem svijeta, i to dok puni džepove naftnih i plinskih korporacija. 

“Hrvatska si ne smije dopustiti ovisnost o fosilnom plinu. Svaki novi plinski terminal, bušotina ili plinovod krivi je smjer, avantura koja nas skupo košta i produbljuje klimatsku krizu, a ujedno nas izlaže nemilosti autokratskih režima i plinskih lobija", ističe Andrić dok podsjeća da je Vlada najavila daljnjih 534 milijuna eura ulaganja u prateću infrastrukturu za LNG terminal na Krku.

U međuvremenu je Greenpeace u suradnji s energetskim stručnjacima predstavio novu studiju "100 posto obnovljivo do 2030. - Plan za zelenu tranziciju hrvatske elektroenergetike" koja po pokazuje da Hrvatska svu električnu energiju može dobivati iz obnovljivih izvora već od 2030., ulaganjem u energiju sunca i vjetra te prijenosnu mrežu.

"Političari moraju staviti ljude ispred profita korporacija i geopolitike pogonjene fosilnim gorivima. Bliska budućnost u kojoj je Hrvatska energetski neovisna itekako je moguća, a nju će pokretati obnovljiva energija koja otvara nova radna mjesta i potiče ulaganja. U toj budućnosti moramo ublažiti klimatsku krizu, zaštititi prirodu te osigurati čist zrak, vodu i pristupačnu energiju" , poručila je Andrić.