Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
Pred hrvatskom nogometnom reprezentacijom utakmica je 3. kola L skupine svjetskog prvenstva, u kojoj će snage odmjeriti sa selekcijom Gane, momčadi koja nakon dva kola ima četiri osvojena boda
Gana je u prvom kolu pobijedila Panamu 1:0, dok je u drugom remizirala 0:0 s Engleskom. Prema tome, u povoljnijoj je situaciji nego Hrvatska.
Naravno, svi hrvatski navijači uvjerenja su da protiv afričke selekcije Modrić i suigrači mu mogu do pobjede, odnosno s drugog, a možda čak i prvog mjesta - proći u 16-inu finala Svjetskog prvenstva. A da bi Vatreni do pobjede došli, imat će podršku svih Hrvata. Gdje god bili.
Baš kao što će i Ganci navijati za svoje Crne zvijezde. Jednog 'navijača' Gane sreli smo u Zagrebu, išao je s posla, skrivao se u hladovini, ali odala ga je majica s natpisom Ghana.
Riječ je o 27-godišnjem Patriku Kesseu, nogometašu, napadaču, koji je prošlu sezonu nosio dres sisačkog Metalca. I dok ne nađe novi klub, vrijem krati radeći u jednom trgovačkom, distributivnom centru.
Rođen je u glavnom gradu Gane, Accri.
Živio sam u Accri, ali sam se zbog škole i nogometa odselio. Nakon završetka školovanja vratio sam se natrag.
Zašto ste se i kada doselili u Hrvatsku?
U Hrvatsku sam došao 24. veljače 2019. godine na poziv NK-a Varaždin, koji je tada igrao u Drugoj HNL. Kasnije smo izborili plasman u SuperSport HNL. Uglavnom, nogomet je bio taj zbog kojeg sam stigao u Hrvatsku.
Jeste li iznenađeni koliko je vruće u Hrvatskoj? I u Gani su ovakve vrućine?
Ne iznenađuju me visoke temperature, odnosno navikao sam na njih, jer u Gani čak niti po zimi temperatura ne pada ispod 18°C.
Dugo ste već u Hrvatskoj. Znate li neke hrvatske riječi?
Da, razumijem i govorim hrvatski, samo ponekad pomiješam neke riječi. Jasno, prvo što su me naučili su bile one riječi koje nije pristojno govorit. Ali to sam već odavno svladao, tako da ih niti ne koristim.
Živite li sami u Hrvatskoj ili imate djevojku, ženu? Pitamo, jer nas zanima kako vam izgledaju Hrvatice, ako ih smijete pogledati.
Živim sa svojom djevojkom. Zajedno smo pet godina i 11 mjeseci, tako da ne gledam okolo (ha, ha).
Bili ste igrač NK-a Varaždin? Jeste li igrali ikada za A momčad u SuperSport HNL-u?
Da, bio sam igrač NK-a Varaždin kada smo izborili ulazak u SHNL. Bio sam na klupi protiv Lokomotive, a nažalost već sljedeći tjedan slomio sam gležanj, baš uoči debija u najjačem rangu. No, to mi se nije ostvarilo, a onda sam morao ići još težim putem.
Trenutačno ste igrač Metalca iz Siska. Sezona je gotova, pa sada radite u distribucijskom centru. Imate li braće ili sestara? Šaljete li novac svojoj obitelji?
Imam dvije sestre i brata, a imam i brata blizanca. Nažalost, moja mlađa sestra preminula je pet mjeseci nakon što sam došao u Hrvatsku. Moj otac preminuo je kada sam imao 15 godina. Obitelji svaki mjesec šaljem novac, a dodatno pomognem i kada se pojavi neka hitna situacija.
Jeste li zadovoljni onim što vam se događa u Hrvatskoj? Jer sigurno ste maštali o nekoj većoj karijeri?
Naravno da sam sanjao, ali nikoga ne krivim. Imao sam taj peh s ozljedom. Ali ja i dalje treniram, igram i nadam se. A u Hrvatskoj sam sretan. Ljudi su gostoljubivi i ljubazni.
Imate istog menadžera (op.a Marjan Šišić) kao Joško Gvardiol. Sanjate li o nekom velikom transferu?
Imam istog menadžera kao Joško. Marjan je stvarno dobra osoba i bio je uz mene od moje ozljede 2019. godine pa sve do danas. Jedan je od najboljih ljudi koje sam upoznao u Hrvatskoj i vrlo sam mu zahvalan.
Poznajete li osobno nekog od ganskih reprezentativaca, koji su trenutačno na Svjetskom prvenstvu?
Ne poznajem osobno nijednog od sadašnjih reprezentativaca Gane, ali protiv nekih sam igrao. Jedan od njih je Abdul Fatawu Issahaku, inače igrač Leicester Cityja.
Znamo da ćete navijati za Ganu, ali tko ima veće šanse za pobjedu?
Navijam za Ganu, ali budući da smo već prošli skupinu, nadam se da bi remi bio dobar rezultat kako bi i Gana i Hrvatska prošle u sljedeći krug.
Jeste li iznenađeni s četiri boda Gane u dva kola?
Nisam previše iznenađen jer je naš plan bio pobijediti Panamu te remizirati s Engleskom ili Hrvatskom. No nakon načina na koji je Engleska igrala protiv Hrvatske, nisam očekivao da ćemo protiv njih odigrati neriješeno. Ali to je nogomet.
Kojeg od hrvatskih igrača posebno respektirate, tko je najbolji?
Poštujem sve hrvatske igrače, ali najviše volim Modrića i Joška Gvardiola.
Jeste li možda ikad igrali protiv kojeg od njih? U nekakvoj kup-utakmici ili kakvoj prijateljskoj utakmici?
Nisam igrao ni protiv jednog od njih, ali nadam se da ću jednog dana imati priliku.
