ČELIČNA OBRANA UGUŠILA ŠPANJOLCE

Savršena Hrvatska srušila europskog prvaka i pokazala svima da je spremna za najviše moguće domete

17.01.2019 u 21:58

Na svjetskom rukometnom prvenstvu Hrvatska je slavila u derbiju skupine protiv Španjolske 23:19 (13:10) pa će naši rukometaši u drugi krug prenijeti maksimalna četiri boda

Uoči početka turnira nitko nije Hrvatsku gurao u krug najvećih favorita, ali sada svi moramo ušutjeti. Červarova družina bila je savršena u prvoj fazi po skupinama, a u zadnjoj utakmici, petom kolu, srušila je europskog prvaka Španjolsku. Ova momčad ima ono nešto za najviše moguće domete!

Prije samog početka bilo je jasno da će hrvatski rukometaši igrati kao da su u Hrvatskoj. Više od šest tisuća navijača u dvorani u Münchenu od prve sekunde dalo je do znanja Španjolcima da su bitku na tribinama izgubili. A na terenu?

Suparnik je prvih desetak minuta održavao minimalnu prednost, ali nošeni zaista glasnom potporom Červarovi izabranici stigli su do preokreta i sredinom poluvremena imali sjajnih 6:4. Španjolci su u 18. izjednačili (7:7), a onda je krenuo 'tornado'. Hrvatska je napravila seriju 5-0 za fenomelalnih 12:7 u 25. minuti, a na tribinama je zavladala ludnica.

U samoj završnici, zbog isključenja, Španjolci su stisli i smanjili zaostatak na 13:10.

• +13
Hrvatska - Španjolska, SP u rukometu 2019. Izvor: Pixsell / Autor: Slavko Midzor/PIXSELL

U nastavku je Hrvatska održavala prednost, Španjolci su prijetili, ali sve je nekako bilo pod kontrolom, a u 46. minuti opet se lakše disalo jer je Stepančić pogodio za najveću prednost u nastavku za 20:16. Španjolci su se nudili, a Hrvatska je uskoro zapucala dvije čiste kontre.

No obrana je bila ta koja je sjajno funkcionirala, 'crveni' su bili bez prave ideje i desetak minuta prije kraja bilo je jasno da naši borbeni rukometaši ovu utakmicu ne mogu izgubiti. Bilo je mučenja u napadu, ali defanzivna igra predvođena sa vratarom Šegom (uz malo sreće) je bila ta koja je presudila Španjolskoj za konačnih 23:19.

• +8
Hrvatska - Španjolska, hrvatski navijači na rukometnom SP 2019. Izvor: Pixsell / Autor: Slavko Midzor/PIXSELL

Velika pobjeda Hrvatske koja je približa našu nacionalnu vrstu polufinalu iako je prava iskušenja tek očekuju u drugoj fazi po skupinama.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Zlatko Horvat s osam golova pri čemu je s linije sedam metara imao 5 od 5, Željko Musa je zabio šest golova, Luka Stepančić je dodao tri gola, dok je Marin Šego imao 10 obrana.

Kod Španjolaca najefikasniji su bili Ferran Sole s pet, Raul Entrerios i Aleks Dušebajev sa po tri gola.

Podsjećamo, Hrvatska ide dalje sa četiri boda, Španjolci prenose dva boda, dok Island, nakon što je u izravnom dvoboju za treće mjesto pobijedio Makedoniju, ide dalje bez bodova.

Sada je poznato kako će u skupini I drugog kruga u Kolnu igrati Hrvatska, Španjolska, Island, Njemačka, Francuska i Brazil. Njemačka i Francuska prenijet će po tri boda, a Brazil dolazi bez ijednog boda.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 23-19 (13-10)

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Duvnjak 2, Stepančić 3, Vida, Horvat 8 (5), Karačić, Blažević, Štrlek, Musa 6, Cindrić 1, Mandić 2, Kozina, Vranković, Šipić 1, Bičanić

ŠPANJOLSKA: Perez de Vargas, Corrales; Gurbindo 1, Fernandez 1, Entrerrios 3, A.Dušebajev 3, Sarmiento 1, Aguinagalde 1, Canellas, Morros, Gomez, Arino 1, Guardiola 1, Sole 5, Figueras 2, D.Dušebajev

Sedmerci: Hrvatska 5 (5), Španjolska 2 (2)

Isključenja: Hrvatska - 4 minute, Španjolska - 2 minute