Britanska tenisačica Tara Moore (32) suspendirana je na četiri godine zbog dopinškog prekršaja, unatoč tome što ju je nezavisni disciplinski sud prije 18 mjeseci oslobodio optužbi
Žalbu koju je podnijela Međunarodna agencija za integritet tenisa (ITIA) prihvatio je Sud za sportsku arbitražu (CAS), čime je prethodna odluka nezavisnog suda poništena.
Četverogodišnja zabrana za Taru Moore (32) vrijedi od današnje odluke, ali će biti umanjena za 19 mjeseci koje je britanska tenisačica već provela pod privremenom suspenzijom, otkako je slučaj postao poznat javnosti u svibnju 2022.
Podsjetimo, Moore je u to vrijeme bila najbolje rangirana britanska igračica u konkurenciji parova, a pozitivna na zabranjene supstance nandrolon i boldenon bila je tijekom turnira u kolumbijskoj Bogoti u travnju 2022. godine. U prosincu 2023. godine nezavisni sud presudio je da je izvor pozitivnog nalaza kontaminirano meso te zaključio kako Moore ‘nema nikakvu krivnju ni nemar’.
Moore je izjavila kako je zbog cijelog slučaja pretrpjela ‘19 mjeseci izgubljenog vremena i emocionalne patnje’ te da joj je ozbiljno narušen ugled. Na teniski se Tour vratila u travnju 2024. i od tada nastupala uglavnom na ITF World Touru (Challenger turniri).
Iako zarade u parovima nisu osobito visoke, Moore se prošle godine uspjela plasirati u glavni ždrijeb Wimbledona i US Opena, a ove godine nastupila je i na Australian Openu.
Međutim, nakon saslušanja održanog u ožujku, CAS je donio presudu prema kojoj Moore neće moći ponovno nastupati sve do početka sezone 2028.
‘Nakon pregleda znanstvenih i pravnih dokaza, većina članova CAS-ovog vijeća zaključila je da igračica nije uspjela dokazati kako je koncentracija nandrolona u uzorku bila u skladu s konzumacijom kontaminiranog mesa’, stoji u službenom priopćenju uz napomenu:
‘Vijeće je zaključilo da gospođa Moore nije uspjela dokazati kako antidopinški prekršaj nije bio počinjen namjerno. Stoga je žalba ITIA-e prihvaćena, a odluka nezavisnog suda ukinuta.’
Osim iznimno rijetkog žalbenog postupka pred švicarskim sudovima, CAS-ova odluka je konačna i obvezujuća za sve strane.
‘Za ITIA-u, svaki se slučaj razmatra prema individualnim činjenicama i okolnostima. Prag za podnošenje žalbe na odluku prvog stupnja vrlo je visok i nikada se ne čini olako. U ovom smo slučaju, na temelju neovisnih znanstvenih mišljenja, zaključili da igračica nije dala zadovoljavajuće objašnjenje za visoku razinu nandrolona u uzorku. Današnja presuda potvrđuje našu poziciju', kazala je direktorica ITIA-e Karen Moorhouse te zaključila:
‘Razumijemo da će igrači i njihovi timovi možda imati pitanja o ovoj odluci i na njih ćemo rado odgovoriti nakon što detaljno pregledamo presudu.'