NBA

Porazi Celticsa i Cavsa, Ukić odigrao utakmicu sezone

05.01.2009 u 10:08

Jedini hrvatski košarkaš u NBA ligi Roko Leni Ukić imao je uspješnu večer postigavši u domaćoj pobjedi Toronto Raptorsa nad velikim favoritom Orlando Magicom (108:102) za 24 minute igre 12 poena (šut 4:6), uz 7 asista i 2 skoka

Splićanin je tek treći puta otkad igra u Raptorsima postigao više od deset koševa, ali je i sa sedam asistencija popravio svoj rekord. Kanađani su imali ukupno 27 asistencija, što im je rekord sezone, a Anthony Parker (26) i Chris Bosh (23) su predvodili ujednačeni napad Toronta. Orlando je najbolja gostujuća momčad lige, no sinoć im nije pomogao ni 39 poena Dwighta Howarda. Najbolji igrač Magica izjednačio je svoj osobni rekord, no promašio je ukupno sedam slobodnih bacanja, neke u ključnim trenucima dvoboja.

Memphis Grizzliesi su nakon četiri godine i 13 utakmica konačno uspjeli pobijediti Dallas Maverickse (102:82), a najveće zasluge mogu pripisati O.J. Mayo (21) i Španjolac Marc Gasol (19). Nijemac Dirk Nowitzki je ubacio 28 poena, no samo šest u drugom poluvremenu.
New York Knicksi su iznenadili pobjedom nad najboljom momčadi lige Boston Celticsima (100:88), ponajviše zbog utakmice života Wilsona Chandlera koji je ubacio 31 koš od čega 15 u ključnoj trećoj četvrtini koji su domaći dobili sa 28:15. Knicksi su u utakmicu ušli pod teretom osam uzastopnih poraza u poteklih četiri godine od Bostona i to kao da ih je motiviralo jer su osim Chandlera imali Ala Harringtona (30) i Davida Leea (14, 14 skokova). Boston je jako loše odigrao drugo poluvrijeme u kojem su postigli svega 35 koševa i samo 13 pogođenih od 44 pokušana šuta. Paul Pierce (31) i Ray Allen (16) su donekle opravdali status zvijezda kod Celticsa, ne i Kevin Garnett koji je dao dosad najmanje (6) u sezoni.

LA Lakersi su iskoristili posrtanje Bostona i pobjedom nad Portland Trail Blazersima (100:86) opet zasjeli na vrh lige sa 27 pobejda i pet poraza. Kobe Bryant (26) i Pau Gasol (19) dali su najviše u pobjedi nad Blazersima kod kojih je LaMarcus Aldridge postigao 22 poena.

Najgora momčad Istoka Washington Wizardsi su u najuzbudljivijoj utakmici pobijedili favorizirane Cleveland Cavalierse (80:77), a dvoboj je odlučio košem 10 sekundi prije kraja Antawn Jamison, okrunivši sjajnu izvedbu sa 26 poena i 13 skokova. Zvijezda Cavsa LeBron James imao je 30 koševa, 10 asista i šest skokova.