TOYOTA SLAVI

Pobjednik Croatia relija u Portugalu bez boda; Fincu Rovanperi slavlje i vrh

14.05.2023 u 16:33

Svjetski prvak Finac Kalle Rovanpera u Toyoti pobjednik je WRC relija u Portugalu, pete stanice Svjetskog prvenstva

Rovanpera je ostvario prvu pobjedu ove sezone, drugu u nizu u Portugalu, te devetu u karijeri.

Nakon tri dana natjecanja i 19 brzinskih ispita, 22-godišnji Finac je pobijedio sa 54.7 sekundi ispred Španjolca Danija Sorda u Hyundaiju, dok je Estonac Esapekka Lappi (Hyundai) bio treći sa 1:20.3 minute zaostatka.

'Nedostajao mi je ovaj osjećaj. Predugo se čekalo, ali konačno smo se vratili', rekao je Rovanpera, koji je osvojio deset od 19 brzinaca u u tri dana, među kojima i posljednji power stage, koji donosi dodatne bodove u prvenstvu.

Finac je posljednju pobjedu ostvario na Novom Zelandu kada je prošlog listopada postao najmlađi prvak ikada.

Belgijanac Thierry Neuville, koji se do zadnjeg dana relija borio za treće mjesto, imao je problema s turbokompresorom tijekom prve etape u nedjelju ujutro i na koncu je završio na 5. mjestu.

'Ovo je vikend za zaborav', kazao je belgijski vozač.

Rovanpera je pobjedom u Portugalu preuzeo i vodstvo u ukupnom poretku sezone jer do ove utrke vodeći Britanac Elfyn Evans i Francuz Sebastien Ogier nisu osvojili nijedan bod. Velšanin je odustao prvog dana relija, a Francuz ne sudjeluje na svim relijima u sezoni i nije nastupio u Portugalu.

Finac sada vodi sa 98 bodova, Estonac Ott Tanak ima 81, dok su Ogier Evans na 69 bodova.

U poretku konstruktora Toyota vodi ispred Hyundaija s 32 boda prednosti.

Sljedeći reli je na Sardiniji od 1. do 4. lipnja.