SPORT U 2022. GODINI
Od europskog zlata braće Sinković do sjajnih jedrilačara, zlatne Barbare Matić i čak sedam medalja u tekvondou

Izvor: Profimedia/EPA/Montaža: Neven Bučević / Autor: Victor Joly/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia // DIEGO AZUBEL/EPA // PHILIPP SCHMIDLI/EPA
Sinkovići na europskom tronu
Po prvi put nakon 2009. godine trofejna hrvatska braća Valent i Martin Sinković sa svjetskog su se prvenstva vratili bez odličja. Braća Sinković vratila su se u dvojac na pariće, ali su na SP održanom u češkim Račicama zauzeli četvrtu poziciju. Ipak, niti 2022. nije prošla bez uspjeha za Sinkoviće jer su na Europskom prvenstvu u Muenchenu osvojili zlato. Sestre Josipa i Ivana Jurković također su stigle do finala SP-a u dvojcu bez kormilara te su zauzele šesto mjesto.
Govorčinović blistala na SP-u, Tot na EP-u
Za sjajne vijesti iz kajakaštva na mirnim vodama pobrinula se Anamaria Govorćinović koja je na Svjetskom prvenstvu u kanadskom Halifaxu osvojila srebro u kajaku jednosjedu na 500 metara te broncu na 1000 metara.
Govorčinović nije imala snage ponoviti odlične rezultate i na Europskom prvenstvu u Muenchenu, gdje je stigla do finala smao na 500 metara i zauzela deveto mjesto. No, zato je u Muenchenu zablistala kanuistica Vanesa Tot osvojivši dvije bronce, u kanuu jednokleku na 200 i 500 metara.
Brođanka je tim odličjima dodala i naslov prvakinje do 23 godine na 500 metara na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj.
Plivačica Pavalić do svjetskog juniorskog naslova, srebro za Hribara
Za sjajne plivačke vijesti u 2022. pobrinuli su se 15-godišnja Jana Pavalić i 18-godišnji Jere Hribar na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Limi. Pavalić je na 50m leptir postala svjetskom prvakinjom, dok je Hribar osvojio srebro na 100m slobodno i broncu na 50m slobodno.
Iako je Svjetsko seniorsko prvenstvo ove godine održano u susjednoj nam Budimpešti, na njemu je nastupila samo jedna hrvatska predstavnica, 18-godišnja Meri Mataja koja je na 50 metara prsno zauzela 34. mjesto. Mataja je nastupila i na Europskom prvenstvu u Rimu, gdje je također na 50m prsno bila 24.
U Rimu je hrvatsko plivanje imalo još dvije predstavnice te jednoga predstavnika, a Ana Blažević i Amina Kajtaz su s nacionalnim rekordima stizale do polufinala na 200m prsno, odnoso 200m leptir. Blažević je na 200m prsno zauzela konačno 12. mjesto, a nastupila je i na 100m prsno gdje je bila 21., dok je Kajtaz zauzela 12. mjesto na 200m leptir.
U konkurenciji plivača nastupio je Nikola Miljenić te zauzeo 23. mjesto na 50m slobodno, 26. mjesto na 50m leptir i 34. mjesto na 100m leptir.
-
HOO 'U AKCIJI'
One su bogatstvo hrvatskog sporta; još šest novih sportašica promovirano u A kandidatkinje za OI u Parizu
-
VELIKO FINALE
Oglasile se Hrvatice koje su ispisale povijest: Svaka nam čast, nevjerojatan osjećaj
-
Video
ČUDESAN DAN
Hrvatska džudašica Barbara Matić osvojila svjetsko zlato; ovo je bilo finale za povijest!
Svjetske bronce za Jurišića i braću Fantela
Filip Jurišić osvojio je brončano odličje na Svjetskom prvenstvu olimpijske klase ILCA 7 (nekadašnji Laser) u meksičkom Riviera Narayitu, dok je Tonči Stipanović završio kao peti. Za hrvatsko jedrenje ovo je peta svjetska medalja u Laseru, a Jurišić je postao treći hrvatski jedrilličar s osvojenom medaljom u ovoj olimpijskoj klasi.
Na Europskom prvenstvu ILCA 7 u francuskom Hyeresu Stipanović je bio deveti, a Jurišić 18.

Filip Jurišić
Izvor: Cropix / Autor: Bozidar Vukicevic
Hrvatski olimpijci, braća Mihovil i Šime Fantela, osvojili su brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu jedriličarske klase 49er u kanadskom Halifaxu. Zadranima je ovo bila druga svjetska medalja nakon što su iznenađujuće uzeli naslov svjetskih prvaka prije četiri godine u danskom Aarhusu. Šime Fantela je 2016. s Igorom Marenićem osvojio naslov olimpijskih pobjednika u klasi 470, a godinu dana kasnije je odlučio s mlađim bratom Mihovilom prijeći u klasu 49er, u kojoj su nastupili na OI-ju u Tokiju i zauzeli osmo mjesto.
Hrvatska jedriličarska posada Tonči Stipanović i Tudor Bilić osvojila je srebrno odličje na Svjetskom prvenstvu klase Zvijezda u Marbleheadu. Ovo im je bilo drugo svjetsko srebro u ovoj drevnoj klasi, čije je prvo Svjetsko prvenstvo održano prije točno 100 godina. Na Europskom prvenstvu ove klase u Kopenhagenu Stipanović i Bilić su osvojili naslov europskih prvaka.
Maričiću europska bronca u zračnoj pušci
Hrvatski strijelci i streljašice navikli su svake godine s najvećih natjecanja donositi odličja, a iznimka nije ni godina na izmaku. Na EP-u u gađanju zračnim oružjem u norveškom Hamaru Miran Maričić je osvojio broncu u pušci, a odličje istog sjaja osvojio je i u momčadskoj konkurenciji u kojoj su mu se na postolju pridružili Petar Gorša i Borna Petanjek.
U istom sastavu i u istoj disciplini naši su strijelci osvojili zlato na prvom natjecanju Svjetskog kupa u Kairu, gdje je Petar Gorša osvojio i brončanu medalju u gađanju malokalibarskom puškom, u disciplini trostav. Novi sjajan rezultat u Svjetskom kupu ostvarili su u Rio de Janeiru Petar Gorša i Miran Maričić, osvojivši zlato i broncu u gađanju zračnom puškom. Nažalost, na SP-u u Kairu naši su strijelci ostali bez odličja. Miran Maričić je s Mediteranskih igara u Oranu donio srebro u zračnoj pušci.
Kolekciju medalja obogatili su i strijelci u gađanju letećih meta, ali su i oni ostali bez odličja na Svjetskom prvenstvu kojem je domaćin bio Osijek. Anton i Josip Glasnović te Francesco Ravalico vratili su se s momčadskim srebrnim odličjem u trapu s Europskog prvenstva u Larnaki. Anton Glasnović je na tom natjecanju ispao u polufinalu, a s Mediteranskih igara u Oranu vratio se sa srebrnim odličjem.
U natjecanjima Svjetskog kupa Giovanni Cernogoraz je osvojio zlato u Konyi i srebro u Nikoziji, a Josip Glasnović je bio drugi u Lonatu, gdje su obojica spomenutih uz doprinos Antona Glasnovića osvojili momčadsko zlato. Josip Glasnović je sezonu završio pobjednički, osvojivši President's Cup u Kairu, pozivno natjecanje na kojem je sudjelovalo po 12 najboljih strijelaca i streljašica svijeta u pojedinoj disciplini.
Lena Stojković svjetska i europska prvakinja
U svibnju je u Manchesteru održano EP u tekvondou na kojem je Hrvatska osvojila čak sedam medalja - dva zlata, jedno srebro i pet bronci. Lena Stojković je obranila naslov europske prvakinje u kategoriji do 46kg, a zlatom se okitio i Ivan Šapina (+80kg), dok je srebro osvojila Nika Klepac (-73 kg). Blizanke Bruna i Ivana Duvančić osvojile su bronce u kategorijama do 49, odnosno do 53 kilograma, a isti je uspjeh ostvario i Josip Teskera (-54kg). Brončane medalje osvojili su i Paško Božić (+87 kg) te brončani olimpijac iz Tokija Toni Kanaet (-80 kg).
Nakon EP-a hrvatski su se tekvondo borci u lipnju okušali na Mediteranskim igrama u Oranu gdje su osvojili dvije zlatne medalje i tri bronce. Olimpijska pobjednica Matea Jelić osvojila je zlatnu medalju u svojoj kategoriji do 67 kg, a Ivan Šapina je europskom zlatu pridružio i zlato na MI u kategoriji iznad 80 kg. Do bronce su stigli Nika Petanjek (+67 kg) te Bruna Duvančić (-49 kg) i Lovre Brečić (-68 kg).
Godinu su tekvondoisti završili Svjetskim prvenstvom u Guadalajari gdje je Lena Stojković osvojila naslov svjetske prvakinje, a brončanu medalju osvojila je Ivana Duvančić (-53 kg).
Ova godina je donijela i veiko priznanje za hrvatski tekvondo, naime u Kuću slavnih tekvondoa u New Jerseyu primljeni su Tamara Pradegan, trenerica i majstorica (Grand Master) tekvondoa, nositeljica 9. DANA majstorskog pojasa i jedina Europljanka s najvišim zvanjem, te Tomislav Horvat u kategoriji za životno djelo. Horvat je u tekvondou aktivan tijekom 51 godine, nositelj je crnog pojasa 8. DAN, bivši je uspješni natjecatelj, državni prvak i reprezentativac te višegodišnji izbornik muške seniorske reprezentacije i dugogodišnji predsjednik Zagrebačkog tekvondo saveza, a ujedno je i aktivni predsjednik TK Osvit.
Barbara Matić obranila svjetsko zlato, Lari Cvjetko srebro
Džudaši su natjecateljsku godinu također otvorili Europskim prvenstvom u Sofiji gdje je 20-godišnja Solinjanka Ana Viktorija Puljiz u kategoriji do 52 kilograma osvojila broncu. U lipnju su džudaši nastupili na Mediteranskim igrama u Oranu otkuda su se vratili s tri medalje.
Iva Oberan je osvojila broncu u kategoriji do 63 kg, Ana Viktorija Puljiz (do 52 kg) je medalji s Europskog prvenstva pridružila srebro s MI, dok je još jedno brončano odličje za Hrvatsku osvojila Dubrovkinja Petrunjela Pavić u kategoriji do 78 kg.
Na Svjetskom prvenstvu u Taškentu najbolja hrvatska džudašica i prva na svjetskoj rang listi Barbara Matić obranila je naslov prvakinje u kategoriji do 70 kg. Bio je to povijesni trenutak za hrvatski džudo, jer je Matić u finalu pobijedila drugu hrvatsku predstavnicu Laru Cvjetko.
Luka Plantić i Sara Beram brončani na EP-u
Hrvatski boks se može pohvaliti da je u godini na izmaku imao osvajače medalja na europskim prvenstvima u svim dobnim kategorijama. Luka Plantić je osvojio brončano odličje u poluteškoj kategoriji na seniorskom EP-u u Jerevanu, dok je Sara Beram (do 63 kg) medalju istog sjaja osvojila na EP-u seniorki u Budvi.
Poreč je bio domaćin Europskog prvenstva za mlađe seniore, a na njemu je do naslova prvaka u kategoriji do 75 kg došao Gabrijel Veočić. Srebrnu medalju osvojila je Nikolina Ćaćić (do 52 kg), a bronca je pripala Noi Ježeku (do 71 kg). Hrvatska ima još dvije europske prvakinje: Marielu Šteko u juniorskoj konkurenciji te Lorenu Horvat među kadetkinjama.
Hrvatskom teškašu Filipu Hrgoviću 2022. će ostati u lijepom sjećanju, nakon što je u kolovozu u Saudijskoj Arabiji jednoglasnom odlukom sudaca pobijedio Kineza Zhanga Zhileija. Bila mu je to 15. uzastopna profesionalna pobjeda, a donijela mu je status izazivača za naslov svjetskog prvaka po verziji IBF. Njegov suparnik u toj borbi trebao bi biti Ukrajinac Oleksandr Usik, ali taj meč još uvijek nije dogovoren.
Karatašice i Anđelo Kvesić na europskom vrhu
Karataši su u 2022. nastupili na Europskom prvenstvu i na Mediteranskim igrama. Sa EP-a održanog u svibnju u Turskoj hrvatski su se karataši vratili s četiri medalje. Zlatne medalje su osvojili ženska vrsta u borbama (Lea Vukoja, Mia Greta Zorko, Sadea Bećirović, Lucija Lesjak) i Anđelo Kvesić u kategoriji +84 kg. Srebro je pripalo Enesu Gariboviću u kategoriji -84 kg, dok je do bronce stigla Jelena Pehar u kategoriji -50 kg.
U lipnju su karate borci nastupili u Oranu na Mediteranskim igrama gdje je Anđelo Kvesić naslovu europskog prvaka dodao zlato s MI. Njegov brat olimpijac Ivan Kvesić osvojio je brončanu medalju u kategoriji do 84 kg.
-
17
prvi put u četvrtfinalu
Ovaj je Finac 'demolirao' Hrvatsku, a onda i otkrio put do pobjede: Znali smo da možemo dobiti ako...
-
17
ostavio je dobar dojam
Amerikanac Jaleen Smith priznao kako je doživo nastupe za hrvatsku reprezentaciju, ali i poraz od Finske
-
neslavan kraj
Izbornik hrvatskih košarkaša nakon još jednog debakla protiv Finaca: Vjerojatno više neću biti izbornik
Finci košarkašima zagorčali život
Gledajući kroz prizmu hrvatske muške košarkaške reprezentacije 2022. će biti upamćena kao godina neuspjeha, pri čemu je ulogu 'krvnika' imala reprezentacija Finske i njen najbolji igrač Lauri Markkanen.
Finci su hrvatske košarkaše pobijedili dvaput u razmaku od 70 dana, izbacili ih iz kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2023. i spriječili ih da se plasiraju u četvrtfinale Europskog prvenstva. Markkanen je 3. srpnja u Rijeci pogodio pobjedničku tricu za 81-79, a 11. rujna u osmini finala na EuroBasketu u Berlinu ubacio čak 43 koša u trijumfu Finaca 94-86.
Ispadanjem iz kvalifikacija za SP 2023. hrvatski košarkaši su gurnuti u pretkvalifikacije za EuroBasket 2025., što bi moglo biti prvo veliko sljedeće natjecanje za reprezentaciju koja je nekada bila kandidat za medalju na svakom natjecanju na kojem se pojavila.
Poraz u osmini finala Europskog prvenstva rezultirao je odlaskom Damira Mulaomerovića s pozicije izbornika, ali i ostavkom predsjednika Hrvatskog košarkaškog saveza Stojka Vrankovića, koji je na toj dužnosti bio gotovo šest godina. Već prije EuroBasketa s dužnosti predsjednika Stručnog savjeta za mušku košarku otišao je Dino Rađa, jer je Upravni odbor ukinuo to stručno tijelo HKS-a.
HKS je početkom listopada dobio privremenog predsjednika do novih izbora u 2023., a jednoglasno je izabran Nikola Rukavina, koji je u prijašnjem sazivu bio na dužnosti dopredsjednika. Za sportskog direktora Saveza izabran je Aleksandar Petrović, koji je na sebe preuzeo i zadatak da u ulozi izbornika reprezentaciju dovede do kvalifikacija za Eurobasket 2025.
Tijekom ljeta Petrović je bio angažiran u građanskoj akciji za spas Cibone, kad se nekadašnji dvostruki europski prvak našao na rubu propasti zbog nagomilanih dugova. Neizvjesnost oko opstanka kluba prisilila je na odlazak većinu igrača i slovenskog trenera Gašpera Okorna koji je svojim dolaskom u siječnju preporodio momčad pa je Cibona nakon devet godina ponovno osvojila dvostruku domaću krunu.
Prvakinje Hrvatske su drugu godinu zaredom postale igračice dubrovačke Raguse koje su u pet utakmica finala svladale Plamen Požegu.
Dva zlata i tri svjetske bronce za boćare
Hrvatsko boćanje je u 2022. zauzelo status jednog od najuspješnijih neolimpijskih sportova. Na Svjetskom prvenstvu u turskom Mersinu Pero Ćubela je postao prvakom u bližanju i izbijanju u krug, a zlato su u klasičnom paru osvojili Marin Ćubela i Karlo Šaban. Marin Ćubela je bio treći u pojedinačnoj konkurenciji, a brončano odličje je zaradio i Marino Miličević u brzinskom izbijanju. U raffa boćanju je Ana Juginović osvojila broncu u preciznom izbijanju.
Hrvatska je u rujnu u Ljubljani dobila europsku prvakinju u pojedinačnoj konkurenciji klasičnim načinom, a zlato je osvojila Carrolina Bajrić. U klasičnom paru su Nives Jelovica i Nikol Marelja-Bošnjak došle do bronce.
Klovar u jednom dahu zaronio do 132 m
Činjenica da su se Mirela Kardašević i Petar Klovar našli među prvim dobitnicima pojedinačnih godišnjih nagrada u neolimpijskim sportovima i disciplinama na Velikom danu hrvatskog sporta, najbolje govori o tome koliko su hrvatski predstavnici u ronjenju bili uspješni u 2022.
Petar Klovar je na Svjetskom prvenstvu u Kasu zaronio do 132 metra, što nikada nije uspjelo nijednom čovjeku u bilo kojoj disciplini. Na istom natjecanju je Vitomir Maričić sa zaronom do 110 metara osvojio srebrnu medalju. Na SP-u u dubinskim disciplinama brončano odličje je osvojila Sanda Delija.
U 2022. Mirela Kardašević je postala prva žena u povijesti koja je uspjela postaviti svjetske rekorde u bazenskim i dubinskim disciplinama. Na Svjetskom prvenstvu u Beogradu je osvojila dva zlata i postavila dva svjetska rekorda u bazenskim disciplinama, da bi na Svjetskom kupu u turskom Kasu zaronila do 75 metara bez peraja te tako postala i vlasnicom dubinskog svjetskog rekorda u toj disciplini.

Mirela Kardašević
Izvor: Promo fotografije / Autor: privatni album
Još jedna uspješna godina za parasportaše
Iza hrvatskih parasportaša još jedna je uspješna godina, a središnji događaj bile su Zimske paraolimpijske igre u Pekingu na kojima je nastupilo četvero hrvatskih predstavnika - alpinci Damir Mizdrak i Lucija Smetiško, snowboarder Bruno Bošnjak, te nordijac Josip Zima.
Najbolji rezultat od hrvatskih paraolimpijaca ostvarila je Lucija Smetiško koja je u slalomu stojećih bila peta. Bruno Bošnjak je u Pekingu branio broncu iz Pjongčanga u banked slalomu, no nije uspio ponoviti taj uspjeh. Na koncu je bio deveti, dok je u crossu ispao u četvrtfinalu. Mizdrak je bio sedmi u slalomu i veleslalomu, dok je Zima bio pri dnu poretka.
Najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić osvojio je zlatnu medalju na 100 metara leđno u disciplini S6 na SP-u portugalskom Funchalu na Madeiri obranivši tako zlato osvojeno na SP-u 2019. u Londonu. Zlato i to četvrto u nizu na Europskim prvenstvima osvojio je najbolji hrvatski paratekvondaš Ivan Mikulić je Manchesteru, dok je najbolji hrvatski paratriatlonac Antonio Franko osvojio brončanu medalju na EP-u u poljskom Olsztynu.
Veliki uspjeh ostvarila je i najbolja hrvatska parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila srebrnu medalju u kategoriji 3 na SP-u u španjolskoj Granadi.
Daniela Topić se na Europskom parakarate prvenstvu u turskom gradu Gaziantepu uspela na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja osvojivši zlatno odličje u kategoriji K22, sportaša s intelektualnim poteškoćama. Na taj način Hrvatska je prvi put u povijesti dobila osvajačicu najsjajnijeg odličja na EP-ima u parakarateu. Dodajmo da je paradžudašica Jelena Brešković osvojila brončanu medalju u kategoriji do 57 kg na IBSA EP-u za slijepe i slabovidne u Caglijariju.
Veliki uspjeh ostvarila je i hrvatska paraboćarka Dora Bašić osvojivši srebrnu medalju u kategoriji BC1 na SP-u u bocci u Rio de Janeiru. Hrvatski parastrijelac Fran Skračić osvojio je broncu u disciplini VIP (Visual impaired) 10m zračna puška ležeći na Svjetskom prvenstvu u parastreljaštvu u Al Ainu.
- Hrvatski olimpijski odbor
- Braća Sinković
- HOO - Hrvatski olimpijski odbor
- veslanje
- Matea Jelić
- braća fantela
- miran maričić
- lena stojković
- filip jurišić
- anamaria govorčinović
- jana pavalić
- jere hribar
- braća glasnović