KVALIFIKACIJE ZA BRAZIL

Italija i Nizozemska na SP-u, Srbija razbila Wales

10.09.2013 u 23:23

Reprezentacije Italije i Nizozemske osigurale su plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu dva kola prije kraja kvalifikacija. Njemačka i Švicarska su, pak, milimetar od istog dosega

Italija je u skupini B u Torinu pobijedila Češku s 2:1 iako su gosti od 19. minute vodili pogotkom Libora Kozaka. No, u nastavku su 'azzurri' brzinski kreirali preokret. Najprije je u 51. minuti izjednačio Giorgio Chielini, da bi tri minute kasnije pobjedu domaćima osigurao Mario Balotelli pogotkom iz jedanaesterca koji je sam izborio nakon što ga je srušio Theodor Gebre Selassie

Za drugo mjesto i eventualne dodatne kvalifikacije borit će se Bugarska, koja je u utorak slavila na Malti (2:1) i Danska koja je došla do minimalne pobjede (1:0) u Armeniji.

Svjetski doprvaci Nizozemci s dva su pogotka Robina van Persieja kao gosti pobijedili slabašnu Andoru (2:0) i time potvrdili plasman na Mundijal. Turska je u Bukureštu svladala Rumunjsku s 2:0 i te će se dvije reprezentacije s Mađarskom u preostala dva kola boriti za drugo mjesto.

Njemačka je u skupini C došla do očekivanog slavlja na Farskim otocima (3:0), a strijelci su bili Per Mertesacker, Mesut Özil iz penala i Thomas Müller. 'Elf' matematički ipak još nije osigurao ''kartu'' za Brazil budući da je Švedska u ranijoj utakmici kao gost svladala Kazahstan (1:0) golom Zlatana Ibrahimovića. U igri za drugo mjesto je ostala i Austrija koja je s identičnih 1:0 nadigrala Irsku, a jedini je strijelac bio David Alaba.

Odličnu večer gostiju upotpunili su i Švicarci koji su u Oslu pobijedili Norvešku s 2:0, a autor oba pogotka je bio Fabian Schär. Švicarska ima velikih pet bodova više od Islanda koji je u utorak svladao Albaniju s 2:1, a u utrku za drugo mjesto su se ponovno uključili i Slovenci koji su slavili na Cipru s 2:0 golovima Milivoja Novakoviča i Josipa Iličiča

U skupini A u kojoj je i Hrvatska igrale su reprezentacije koje više nemaju nikakvih izgleda za plasman na SP. Srbija je s uvjerljivih 3:0 u Cardiffu srušila Wales, dok je Škotska u Skopju s 2:1 bila bolja od Makedonije. Velšanima protiv raspoloženih Srba nije pomogao ni Gareth Bale koji je zaigrao od 58. minute.

U skupini H, u derbiju večeri, Ukrajina i Engleska su odigrali bez pogodaka u Kijevu. Takav je rezultat održao zgusnutim vrh ljestvice: Engleska ima 16 bodova, a Ukrajina i Crna Gora po bod manje.

Ukrajinci su bili energičniji u ogledu, više su tražilii pogodak i diktirali tempo, no Englezi su očigledno na ovo teško gostovanje došli s namjerom ne izgubiti, te su se držali takvog cilja, i to uspješno, do kraja.

U drugom ogledu skupine je Poljska (tri boda manje od Engleske) slavila kod San Marina 5:1. Bio je to prvi pogodak u aktualnim kvalifikacijama San Marina! Istovremeno, primila je ta reprezentacija 43 pogotka.

U skupini I je Francuska s 4:2 slavila kod Bjelorusije u Gomelju. Domaćin je vodio 1:0 i 2:1, ali malo mu je to značilo u konačnici. Iako je nastup Francka Riberyja bio pod znakom pitanja zbog ozljede, on ne samo da je igrao, već je i postigao prva dva gola za Francusku. U zadnjoj etapi ogleda domaćina su potpuno slomili pogoci Samira Nasrija i Paula Pogbe

Francuska se na vrhu ljestvice izjednačila sa Španjolskom, s tim da svjetski i europski prvaci imaju utakmicu manje.