sp rukometašica

Hrvatske rukometašice nadmašile same sebe; unatoč svim problemima, na kraju stigle do velikih +6 protiv Argentinki

08.12.2021 u 17:02

Hrvatske su rukometašice pobjedom otvorile drugi kug na svjetskom prvenstvu. Izabranice Nenada Šoštarića pobijedile su Argentinke s 28:22. Iako je tijek dvoboja sugerirao drugačiji svršetak.

Hrvatska je drugi krug Svjetskog prvenstva otvorila protiv Argentine bez vanjskih igračica Dore Krsnik, Ćamile Mičijević i Ivane Dežić koje su zbog pozitivnih nalaza na koronavirus ostale u samoizolaciji u hotelu u Castellonu. Njih tri nisu smjele igrati ni u ponedjeljak protiv Japana koji je pobijedio Hrvatsku sa 28:26.

Umjesto njih reprezentaciji su se priključile Tena Petika iz zagrebačke Lokomotive i Gabriela Gudelj iz čakovečkog Zrinskog. One su iz Zagreba preko Amsterdama u utorak sletjele u 19 sati u Alicante pa produžile do Torrevieje gdje su u srijedu nastupile protiv Argentine.

Hrvatske rukometašice dobro su krenule u susret, povele su 5:2, pa 9:5, no od 18. minute postigle su samo tri, a primile čak devet golova, pa je Argentina na poluvremenu imala vodstvo 14:12. U nastavku susreta Hrvatska je serijom 3:1  izjednačila na 15:15.

U minutama koje su uslijedile, Argentina je šest puta imala pogodak višak, a Hrvatska je šest puta izjednačila. Argentina je u 49. minuti stigla i do +2 (21:19), no dvije minute kasnije odabranice izbornika Nenada Šoštarića uspjele su izjednačiti na 21:21, a nakon što je Ivana Kapitanović 'skinula' sedmerac dobili smo priliku za vodstvo. Prvu nismo iskoristili, no u idućem napadu je Stela Posavec realizirala sedmerac za vodstvo 22:21. Bilo je to prvo hrvatsko vodstvo nakon 12:11 iz prvog dijela.

Nakon što Argentinke nisu realizirale još jedan napad, Stela Posavec je 4:30 minute prije kraja novim golom povećala prednost na 23:21, da bi njezina sestra Paula pogodila za 24:21 tri minute prije kraja. Kada je Valentina Blažević zabila za 25:21 priči je bio kraj. Na koncu je završilo 28:22.

Hrvatsku su do pobjede predvodile Stela Posavec s osam golova, Katarina Ježić i Valentina Blažević sa po četiri gola, dok je Tea Pijević imala 14 obrana. Kod Argentine najefikasnija je bile su Malena Cavo i Luciana Mendoza sa po pet golova.

Brončane s posljednjeg Europskog prvenstva su ovom pobjedom upisale prve bodove u drugom krugu. Hrvatska će u drugom krugu odigrati još dvije utakmice, u petak (20.30 sati) protiv Španjolske te u nedjelju (18 sati) protiv Austrije.

Plasman u četvrtfinale izborit će dvije najbolje ekipe iz skupine.

HRVATSKA - ARGENTINA 28-22 (12-14)

HRVATSKA: Bešen, Kapitanović, Pijević; P.Posavec 2, S.Posavec 8, L.Kalaus 3, Ježić 4, Burić 3, Šimara 1, Debelić 3, Turk, Mamić, Petika, Gudelj, Blažević 4

ARGENTINA: Carratu, Rosalez; Urban Medel 2, Pizzo 1, Garcia 1, Campigli, Mendoza 5, Rosalez, Gavilan, Mena 1, Cavo 5, Sans, Gandulfo 1, Karsten 3, Casasola 2, Dalle Crode 1, Ojea Cristino

SUTKINJE: Karina Christiansen i Line Hansen (Danska) ISKLJUČENJA: Hrvatska - 12 minuta, Argentina - 4 minute SEDMERCI: Hrvatska 2/3, Argentina 5/9