Od kada je u srpnju 2024. godine napustio klupu Engleske nakon bolnog poraza u finalu Europskog prvenstva od Španjolske, 54-godišnji Southgate povukao se iz nogometa.
Engleski trener Gareth Southgate neće sjesti na klupu poljske nogometne reprezentacije, potvrdio je predsjednik Poljskog nogometnog saveza (PZPN) Cezary Kulesza. Od kada je u srpnju 2024. godine napustio klupu Engleske nakon bolnog poraza u finalu Europskog prvenstva od Španjolske, 54-godišnji Southgate povukao se iz nogometa, što je potaknulo nagađanja da bi se mogao trajno povući iz tog svijeta.
No, u neočekivanom preokretu, Southgate je pokazao interes za povratak trenerskom poslu upravo kroz moguću suradnju s Poljskom, čija je klupa ostala prazna nakon burnog odlaska Michała Probierza. Podsjetimo, Probierz je izazvao brojne reakcije kada je Robertu Lewandowskom oduzeo kapetansku vrpcu, a nakon niza loših rezultata i žestokih kritika, odlučio je podnijeti ostavku.
Southgate je, prema navodima poljskih medija, preko svojih zastupnika kontaktirao PZPN kako bi ispitao mogućnost da preuzme reprezentaciju. No, predsjednik saveza jasno je poručio da od toga neće biti ništa.
'Primili smo ponudu za njegovo zapošljavanje, ali treba imati na umu osnovnu stvar: nijedan strani izbornik ne može nam dati jamstvo da ćemo se plasirati na Svjetsko prvenstvo. Kad bi nam to mogao garantirati, angažirao bih ga odmah', izjavio je Kulesza za Przeglad Sportowy.
Za vrijeme svog predsjedničkog mandata Kulesza je već imenovao trojicu izbornika, a Southgatea ne vidi kao četvrtog. Usporedio je cijelu situaciju s dovođenjem bivšeg izbornika Portugala Fernanda Santosa, koji je preuzeo Poljsku u siječnju 2023., ali je nakon samo devet mjeseci napustio klupu.
'Fernando Santos je savršen primjer. Trener s velikim uspjesima, veliko ime, svi su ga dočekali s oduševljenjem, a onda je došla realnost – bolna za sve nas', rekao je Kulesza.
Dok se sve više udaljava od ideje dovođenja velikih svjetskih imena poput Southgatea, PZPN se okreće domaćim rješenjima. Najozbiljniji kandidat je iskusni trener Maciej Skorża, koji trenutno vodi japanski klub Urawa Red Diamonds i nastupa na Svjetskom klupskom prvenstvu. Kulesza je zbog razgovora sa Skorżom nedavno putovao u Sjedinjene Američke Države.
Na pitanje kolike su šanse da upravo Skorża postane novi izbornik, Kulesza je odgovorio: 'Ako bih morao procijeniti, rekao bih da su šanse 50:50.'