NAJUČINKOVITIJI VEZNJAK

[FOTO] Nova veličanstvena utakmica našeg Marija Pašalića; zabio je hat-trick i ispisao povijest, prvi je Hrvat kojem je to uspjelo dva puta

U susretu 15. kola talijanskog nogometnog prvenstva Atalanta je u Bergamu pobijedila Veneziju sa 4:0 uz tri gola hrvatskog reprezentativca Maria Pašalića

Pašalić je momčad iz Bergama doveo u vodstvo u sedmoj minuti iskoristivši odlično proigravanje Josipa Iličića. Svega pet minuta kasnije postigao je i drugi gol na utakmici nakon dvostrukog dodavanja s Luisom Murielom. Na 3:0 je povisio Teun Koopmeiners u 57. minuti, a za 4:0 je ponovo zabio Pašalić u 68. minuti. Ponovo je asistent bio Muriel.

Pašalić je ove sezone zabio već sedam golova u Serie A uz pet asistencija što ga čini najučinkovitijem veznjakom u ligama 'Petice'.

Veznjak Bayer Leverkusena Florian Wirtz je sudjelovao u 11 golova (pet golova, šest asistencija), dok su veznjak Sampdorije Antonio Candreva i Dmitri Payet iz Marseillea upisali po šest golova i četiri asistencije.

Pašalić je i jedan od tek tri 'centrocampista' koji su u Serie A, od sezone 1994/95. od kada pobjeda donosi tri boda, dva puta postigli hat trick. Prvi put mu je to uspjelo u srpnju prošle godine u 6:2 pobjedi protiv Bresije. Iličić je čak četiri puta zabio po tri gola na jednoj utakmici, a Kaka dva puta.

Dodajmo i kako je Pašalić postao prvi hrvatski nogometaš koji je u povijesti Serie A dva puta upisao 'hat trick'. Prije njega samo su četiri igrača zabila po tri gola u jednoj od najjačih liga na svijetu - Frane Matošić, Alen Bokšić, Nikola Kalinić i Ivan Perišić.

• +2
Atalanta - Venezia, Serie A, 2021/22. Izvor: EPA / Autor: PAOLO MAGNI

Prvi Hrvat s hat-trickom u talijanskom prvenstvu bio je Frane Matošić, koji je 1943. u pobjedi Bologne nad Laziom 4:0 postigao tri gola. Pola stoljeća kasnije Alen Bokšić je tri gola zabio 1995. u pobjedi Lazija protiv Foggije (7:1).

S tri gola u jednoj utakmici talijanskog prvenstva može se pohvaliti i Nikola Kalinić, kojem je to uspjelo 2015. u pobjedi Fiorentine 4:1 kod Intera. Potom je tri gola postigao i Ivan Perišić i to 2017. u domaćoj pobjedi Intera protiv Chieva (5:0).

U drugom susretu Fiorentina je pobijedila Sampdoriju sa 3:1.

Za 'Viole' su zabili Jose Callejon (24), Dušan Vlahović (32) i Riccardo Sottil (45), dok je za goste zabio Manolo Gabbiadini (15).

Večeras se još sastaju Verona - Cagliari, te Salernitana - Juventus.

Atalanta je trenutačno četvrta sa 31 bodom, četiri manje od lidera Napolija.