Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
Donald Trump i predsjednik FIFA-e Gianni Infantino mogli bi se suočiti s neugodnim prizorima već na početku Svjetskog prvenstva. Prema analizi Financial Timesa, na službenim Fifinim portalima za preprodaju još je dostupno gotovo 180.000 ulaznica, dok FIFA na svojoj stranici ima još oko 15.000 neprodanih ulaznica za utakmice grupne faze.
Turnir počinje u četvrtak, a visoke cijene ulaznica već su izazvale brojne kritike. Pojedine ulaznice za utakmice grupne faze dosežu i nekoliko tisuća dolara, zbog čega su preprodavatelji počeli spuštati cijene. Prema istoj analizi, srednja cijena ulaznica u preprodaji pala je i do 20 posto jer se dio prodavača sve teže rješava kupljenih karata.
Posebno bi neugodno moglo biti ako se na stadionima u SAD-u, Kanadi i Meksiku vide veliki prazni prostori na tribinama. Za FIFA-u bi to bio ozbiljan reputacijski udarac, a za Trumpa, koji često ističe veličinu publike na svojim skupovima i javnim događajima, dodatno osjetljiva tema.
Najveći problem, prema analizi Financial Timesa, zasad ima SAD. Za prvu utakmicu američke reprezentacije protiv Paragvaja, koja se igra 13. lipnja na Los Angeles Stadiumu, na službenom portalu za preprodaju još je dostupno oko 4400 ulaznica.
Čak i nakon sniženja, srednja cijena ulaznice za tu utakmicu u službenoj preprodaji iznosi više od 800 dolara, odnosno oko 740 eura. Najjeftinije preostale ulaznice koje se izravno prodaju preko FIFA-e stoje čak 1120 dolara, odnosno oko 1040 eura.
Dinamičke cijene izazvale žestoke kritike
FIFA je prvi put na Svjetskom prvenstvu uvela takozvano varijabilno, odnosno dinamičko određivanje cijena. To znači da cijene ulaznica rastu ili padaju ovisno o potražnji.
Takav model doveo je do toga da su neke ulaznice, primjerice za otvaranje Svjetskog prvenstva između Meksika i Južne Afrike na legendarnom stadionu Azteca u Mexico Cityju, dosezale i 3000 dolara, odnosno oko 2780 eura.
Ni manje atraktivne utakmice proširenog turnira s 48 reprezentacija nisu jeftine. Ulaznice za susrete nižeg profila i dalje stoje najmanje 140 dolara, odnosno oko 130 eura. The Athletic je ranije istaknuo da je cijena ulaznice za bilo koju utakmicu i bilo koju fazu ovog Svjetskog prvenstva viša od usporedive ulaznice na bilo kojem prethodnom turniru.
Iz Bijele kuće odbacuju zabrinutost. Glasnogovornik Davis Ingle poručio je za Daily Beast da će Svjetsko prvenstvo 2026. 'bez sumnje biti jedan od najvećih i najspektakularnijih događaja u povijesti čovječanstva', uz milijune navijača iz cijelog svijeta u 11 američkih gradova domaćina.
'Ovo će biti monumentalan događaj koji zahtijeva blisku koordinaciju Trumpove administracije, FIFA-e i svih naših velikih saveznih, državnih i lokalnih partnera. Predsjednik Trump usredotočen je na to da ovo ne bude samo nevjerojatno iskustvo za sve navijače i posjetitelje, nego i najsigurnije u povijesti', poručio je Ingle.
Pokrenuta je i istraga o Fifinim cijenama
Cijeli slučaj već je dobio i pravni nastavak. Glavna državna odvjetnica New Yorka Letitia James i glavna državna odvjetnica New Jerseyja Jennifer Davenport prošlog su mjeseca pokrenule istragu o Fifinoj prodaji ulaznica za Svjetsko prvenstvo, uključujući upravo model varijabilnih cijena.
Ured Jennifer Davenport naveo je da je FIFA između listopada 2025. i travnja 2026. podigla cijene ulaznica za više od 90 od ukupno 104 utakmice turnira, i to u prosjeku za 34 posto. Istraga bi trebala utvrditi jesu li i kako raspored puštanja ulaznica u prodaju, javne izjave i ostali potezi FIFA-e utjecali na cijene.
Ako se trend slabe prodaje nastavi, FIFA bi se na turniru koji je trebala predstaviti kao najveći u povijesti mogla suočiti s vrlo neugodnim slikama - praznim sjedalima na stadionima i sve glasnijim pitanjima o tome jesu li cijene otišle predaleko.
