BOLJE ŠANSE

Evo zašto Dinamov zlatni dečko mora ostati!

11.01.2014 u 13:42

Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Tijekom aktualnog prijelaznog roka, očekivalo se da će neki drugi Dinamovi igrači pisati transfer stranice, no to je posljednjih tjedana učinio Robert Murić. Ostaje pitanje; je li za njega bolje ostati ili otići?

Na to je pitanje odgovorio član communityja Tribina.hr Bornadbk, koji je ovako obrazložio koji su Murićevi rizici u slučaju odlaska, a koji u slučaju ostanka u Maksimiru:

'Murića sam gledao na turniru 'Mladen Ramljak'. U tih nekoliko utakmica ostavio je na mene jako dobar dojam i očekivao sam njegovo priključenje u prvu momčad kroz skoru budućnost. Ipak, od toga nije bilo ništa. Kolaka, Brodića, Halilovića neću ni spominjati, svi su oni dobili priliku u prvoj momčadi. No, što se dogodilo s Murićem?

Robert Murić u posljednjih 18 mjeseci skupio je 42 službena nastupa za mlađe selekcije i postigao čak 39 pogodaka. Ove sezone najbolji je strijelac juniora Dinama u Prvoj HNL za juniore s 14 pogodaka u 14 nastupa. Za mlađe selekcije reprezentacije skupio je 23 nastupa i postigao 6 pogodaka. Valja napomenuti da je pet od tih šest pogodaka postigao u posljednjih deset nastupa. Je li Murić savršeno rješenje za poziciju gdje se već godinama traže igrači poput Rukavine, Čopa, Beqiraja ili davno Andersona?

Možda Murića ne možemo usporediti s njima jer Murić čak nije niti prava 'devetka', već više desno krilo. Ali ako već ne uspijevaju razni drugi pokušaji, zašto se prilika ne da Muriću? Može on i na desno krilo, a Soudani u špicu. Nažalost, Murić još priliku nije dobio. Je li to još jedna igra Mamića koji ne daje priliku igračima? Ponavlja se slična priča kao s Ivanom Tomečakom?!

Murićevo ime dobro je poznato svim skautima koji 'češljaju' ovo područje


No, pogledajmo malo i situaciju iz Robertovog kuta. Za njega se bore najveći europski klubovi, pred očima mu se vrte milijuni eura, tolike odluke, a tek mu je sedamnaest godina, uskoro osamnaest. Može birati ostanak u Dinamu i skupljanje minuta u domaćem nogometu. Jednog dana vjerojatno bi postao vođa Dinama i ostvario ogroman tranfer u neki veći klub. I sve bi to bilo realno, ali vjerojatno tu i Mamić traži neki dio što naravno Murić želi izbjeći.

U Manchester Unitedu, ili nekom drugom velikom klubu u koji pođe, zasigurno će dobiti najbolje moguće uvjete za rad i razvoj. Međutim, ostaje to pitanje hoće li se snaći i hoće li isplivati. Neće Murić zasigurno odmah dobiti priliku u prvoj momčadi. Pogledajte samo primjer Mateja Delača i Stipe Perice koji su odmah nakon dolaska u Chelsea poslani na posudbe. Delač se već tri-četiri godine traži po posudbama, ali teško će na red doći pokraj neumornog Petra Cecha. Stipe Perica otišao je u Nizozemsku na posudbu, i nije krenuo loše. U 19 nastupa postigao je 6 pogodaka. Treba shvatiti da Manchester i Chelsea dovedu jako puno takvih talenata, neki se dokažu odmah i pridruže se prvoj momčadi, a neki zastanu i ispadaju iz igre.

Povijest nas uči da bi za Murića najbolje bilo da ostane. Luka Modrić 4 godine kalio se u HNL-u prije nego što je otišao u Tottenham, Ćorluka i Lovren također, Mandžukić i Badelj čak 5 godina. Svi oni sada su više-manje standardni u svojim klubovima. Jedvaj je nakon samo polusezone u seniorskom nogometu krenuo u Romu. Još uvijek čeka prvi nastup. Kovačić je pošao s nešto više iskustva, ali još uvijek se traži. Oni mogu za 3-4 godine postati glavne zvijezde svoga kluba, ali nažalost mnogi su se takvi izgubili. Sjetimo se Josipa Tadića, Vide, Pamića, Radoševića, Livaje... Neki poput Vide su se na vrijeme vratili i krenuli ispočetka. Ostali su ostali i pokušavaju se i dalje dokazati.'

Ako imate drugačije mišljenje, izrazite ga na portalu Tribina.hr