uefa liga nacija

Englezi na sablasno praznom Wembleyu bolji od Belgije; uzdrmani 'zmajevi' u Zenici odigrali 'nulu' protiv jake Nizozemske

11.10.2020 u 22:06

U najzanimljivijoj utakmici najjačeg razreda Lige nacija u nedjelju Englezi su na Wembleyu svladali Belgiju 2:1, dok je Bosna i Hercegovina u Zenici odigrala 0:0 s Nizozemskom

Englezi su iznenadili prvu reprezentaciju svijeta po FIFA renkingu, a slavili su preokretom.

Romelu Lukaku je doveo Belgijance u vodstvo iz penala u 16. minuti nakon što ga je oborio Dier, a Marcus Rashford je u 39. minuti, također iz kaznenog udarca nakon što je Meunier srušio Hendersona.

U 64. minuti pobjednički gol je zabio Mason Mount, ali uz puno sreće jer je njegov udarac okrznuo Alderweirelda i prevarila vratara Mignoleta

Englezi vode sa 7 bodova, Belgija je ostala na šest, dok Island i Danska imaju po jedan bod i utakmicu manje.

U Zenici je BiH, koja je nakon lutrije penala ostala bez EURA u četvrtak protiv Sjeverne Irske, uspjela ostati neporažena protiv favoriziranih Nizozemaca.

Gosti su bili opasniji, pogotovu u drugom dijelu, ali je junak dvoboja bio golman Ibrahim Šehić s nekoliko dobrih obrana.

Nakon susreta je izbornik BiH u ostavci Dušan Bajević opisao u kakvom je teškom stanju njegova momčad. Neki igrači nisu mogli igrati nakon poraza od Sjeverne Irske, a najteže je Edinu Višći koji je zapucao penal u raspucavanju za pobjedu.

Nogometašu turskog Bašakšehira teško je pao promašeni penal protiv Sjeverne Irske na Grbavici, a izbornik je otkrio da je svu krivnju nesretni Edin preuzeo na sebe.

'Višća nije bio u momčadi jer je umoran. Teško mu je palo što je promašio penal, preuzeo je krivicu na sebe. Sada mu treba pomoć', otkrio je izbornik Bajević.

Višća je uz Harisa Hajradinovića promašio penal i Sjeverna Irska je otišla u finale doigravanja za plasman na EURO 2021. godine.