WPA Grand Prix, Pariz

Bravo! Ana Gradečak postavila novi europski rekord; hrvatski paraatletičari osvojili dva druga i tri treća mjesta

11.06.2022 u 14:04

Hrvatski paraatletičari ostvarili su odlične rezultate na mitingu WPA Grand Prix serije u Parizu na kojem je nastupilo 752 natjecatelja iz 57 država među kojima i 11 hrvatskih predstavnika.

Hrvatski predstavnici su na Charlety stadionu na kojem će se iduće godine održati svjetsko prvenstvo, osvojili dva druga i tri treća mjesta, dok je Ana Gradečak postavila novi europski rekord. Članica PAK Uspona je u bacanju kugle postavila novi europski rekord u kategoriji F41 s rezultatom 8.37 m.

Ukupno se Gradečak plasirala na peto mjesto, a prva je bila svjetska rekordera Tunižanka Raoua Tlili sa 10.21 m bacivši 30 cm kraće od svog svjetskog rekorda. Najbolja hrvatska paraatletičarka Mikela Ristoski (AKOSI Medulin) osvojila je drugo mjesto u skoku u dalj (T20) s rezultatom 5.28 metara, dok je pobjeda pripala Tunižanki Fatmi Damli Altin sa 5.52 m.

Srebrni s paraolimpijskih igara u Tokiju, Ivan Katanušić je u bacanju diska (F64) sa samo jednim ispravnim hicem od 54.58 m (911 bodova) bio drugi u spojenim kategorijama F38/44/64. Pobijedio je Britanac Michael Jenkins sa 52.48 m (1086 bodova).

Treća mjesta su osvojili Miljenko Vučić (PAK Uspon), Deni Černi (AKI -Otos- GP) i Matija Sloup (AK Odisej) u bacanju kugle. Brončani iz Tokija Černi je u kategorijama F32/33 bio treći sa 11.36 m (963 boda) nacivši kuglu samo četiri cm kraće od Denijevog državnog rekorda. Prvi je bio Marokanac Zakariae Derhem sa 11.90 m (1006 bodova), a drugi Alžirac Lahouari Bahlaz sa 10.96 m (995 bodova). Vučić je u F11/12 sa 12.68 m (938 bodova) zauzeo ukupno treće mjesto. Pobijedio je Brazilac Alessandro Rodrigo Da Silva sa 13.47 m (1005 bodova), a drugi je bio Talijan Oney Tapia sa 13.00 m (967 bodova).

U bacanju kugle F40 natjecao je Matija Sloup osvojivši treće mjesto sa 10.02 m iza Portugalca Miguela Monteira koji je bacio 11.48 m te Nijemca Y. Fischera koji je bacio 10.85 m. Marijan Presečan (AKOSI Agram), također u bacanju kugle, ali u kategoriji F53/55 sa 7.67 m je zauzeo peto mjesto. Pobjeda je pripala Brazilcu Wallace-u Santosu sa 11.89 m. Radovan Halas (AK Sokol) u bacanju čunja F32/51 je bio šesti sa 27.38 m (854 bodova), Erik Fabian Kaurin (AK Odisej) je zauzeo šesto mjesto u bacanju kugle F42/46 s rezultatom 14.32 m (845 bodova).

Ani Jelenić (PAK Uspon) je u bacanju kugle F32/33 sa 4.01 m (341 bod) zauzela ukupno peto mjesto. Pobijedila je Marokanka Fouzia El Kassioui sa 6.89 m (1019 bodova). Prvi reprezentativni nastup imala je Ivana Purkić (AKOSI Vinkovci) i to u bacanju diska F11/37/38/44/64. Jedini ispravni hitac imala je u prvoj seriji sa 20.87 m (403 boda) čime je zauzela deveto mjesto.