Nacionalne televizije Španjolske i Belgije zatražile su hitnu istragu sustava glasovanja na Euroviziji nakon što je Izrael osvojio drugo mjesto i uvjerljivo pobijedio u glasovima publike na ovogodišnjem natjecanju
RTVE, španjolska javna televizija, i VRT, flamanska javna radiotelevizija, službeno su uputile pritužbe Europskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU) tražeći temeljitu provjeru televotinga. Njihov zahtjev dolazi nakon što je izraelska predstavnica Yuval Raphael osvojila čak 357 bodova od publike, u što nitko ne vjeruje.
'Sustav u kojem svatko može dati do 20 glasova je sustav koji potiče manipulaciju', izjavila je Katia Segers, flamanska parlamentarka, dodajući da 'VRT mora preuzeti vodstvo u zahtijevanju ove istrage'.
Posebno je izazvalo sumnju što su belgijski i španjolski televoting dodijelili Izraelu po 12 bodova, iako su stručni žiriji tih zemalja dali - nula bodova.
Martin Green, direktor Eurovizije, odgovorio je na optužbe naglašavajući da je 'sustav glasovanja za Euroviziju najnapredniji na svijetu' te da 'neovisni nadzornik pregledava podatke o glasovanju žirija i publike kako bi osigurao valjan rezultat'.
Sudjelovanje Izraela na Euroviziji izazvalo je kontroverze i prije samog natjecanja. Tijekom finalnog nastupa, Raphael je doživjela ometanje od strane propalestinskih prosvjednika, a dva gledatelja čak su pokušala popesti se na pozornicu.
Španjolska televizija RTVE dodatno je izazvala reakcije kada je tijekom prijenosa na 16 sekundi prikazala crni ekran s natpisom: 'Kada su ljudska prava ugrožena, šutnja nije opcija. Mir i pravda za Palestinu'.
Glasnogovornik VRT-a izrazio je zabrinutost da 'Eurovizija, kako je trenutno organizirana, postaje sve manje ujedinjujući i apolitični događaj' te je doveo u pitanje buduće sudjelovanje bez 'ozbiljnog odgovora na naše zabrinutosti'.
Podsjetimo, pobjednik ovogodišnjeg natjecanja bio je austrijski predstavnik JJ s pjesmom 'Wasted Love', koji je osvojio ukupno 436 bodova.