Papa Lav XIV. odlučio se vratiti tradiciji zlatnih prstena kao simbola autoriteta, a za njega je tako napravljen novi Ribarski prsten
Nakon smrti pape Franje, komornik Svete Stolice je skinuo Ribarski prsten s papinog prsta prije konklave. Prsten je zatim bio razbijen čekićem, čime se simbolično označio kraj papinske službe, u skladu s višestoljetnom tradicijom Vatikana. Ribarski prsten, kao simbol autoriteta i kontinuiteta papinske službe, tako je bio uništen.
Ribarski prsten, poznat i kao papinski prsten, nosi naziv po svetom Petru koji je, prema biblijskoj priči, nakon Isusovih riječi izvukao mreže prepune ribe na obalu (Iv 21, 1-8). Na prstenu je prikazan upravo taj prizor – Petar u čamcu kako lovi ribu – a tradicionalno se koristio za pečaćenje važnih dokumenata iz Vatikana.
Prvi pisani trag o Ribarskom prstenu potječe iz 13. stoljeća, iz pisma pape Klementa IV. svom nećaku, gdje se spominje kako su pape svoja osobna pisma ovjeravali 'žigom Ribara'. Prsten je služio kao pečat na službenim papinskim dokumentima sve do 1842. godine, a danas ima prvenstveno simboličnu vrijednost.
Kako bi se spriječile moguće zloupotrebe, svaki papinski prsten se nakon smrti pape uništava. Nakon smrti pape Franje, taj je zadatak obavio kardinal kamerlengo Kevin Farrell.
Za razliku od pape Franje, koji je nosio srebrni prsten s pozlatom, prvi papa iz Sjedinjenih Američkih Država odlučio se vratiti tradiciji i nositi zlatni prsten.