Kardinal Blase Cupich, nadbiskup Chicaga i jedan od 10 američkih kardinala izbornika na nedavnoj konklavi, otkrio je pozadinu izbora prvog američkog pape u povijesti. Robert Francis Prevost, koji je uzeo ime Lav XIV., dobio je više od potrebnih 89 glasova
'Kada je dostigao 89 glasova, svi su spontano zapljeskali. Mogli ste osjetiti uzbuđenje dok su se glasovi objavljivali', opisao je Blase Joseph Cupich o trenutku izbora novog poglavara Katoličke crkve.
Novi papa rođen je u Chicagu, a posjeduje dvojno američko i peruansko državljanstvo. Prema Cupichu, upravo su njegove višestruke kvalitete prevagnule kod kardinala iz 70 zemalja.
'On je marljiv radnik, govori više jezika i razumije različite kulture. Živio je na tri kontinenta, iskusan je pastir i dokazani administrator', istaknuo je Cupich, dodajući da je ključna bila i njegova spremnost nastaviti reforme pape Franje.
Crkve su pune
U Chicagu se već pripremaju za veliku proslavu izbora njihovog sugrađanina za papu. 'Crkve su pune. Ljudi su željeli prvi put čuti njegovo ime u euharistijskoj molitvi', rekao je Cupich, najavljujući ubrzo javno okupljanje u čast novog pape.
Kardinal Cupich uvjeren je da će papa Lav XIV. nastaviti reformski put svog prethodnika. 'Bilo je vrlo jasno da smo željeli nekoga tko će nastaviti rad pape Franje. Nije bilo nikakvog interesa za skretanje s tog puta,' naglasio je.
Tko je Blase Joseph Cupich?
Rođen je 19. ožujka 1949. u Omahi, Nebraska, u obitelji hrvatskih imigranata, za svećenika je zaređen 1975., a za biskupa 1998. godine. Prije nego što je imenovan nadbiskupom Chicaga 2014., služio je kao biskup u Rapid Cityju i Spokaneu. Papa Franjo ga je 2016. godine imenovao kardinalom. Poznat je po progresivnim stavovima, osobito u pitanjima socijalne pravde, migracija i zaštite života.
Ponosno ističe svoje hrvatsko podrijetlo i posjeduje hrvatsku putovnicu, a nekoliko je puta dolazio u Hrvatsku, posjetivši kuću u selu Ladanje Donje, župa Vinica, u blizini Varaždina, gdje je rođena i živjela njegova baka koja je 1917., kao 17-godišnja djevojka u potrazi za boljim životom, otišla u Ameriku.
Prema Cupichu, novi papa će se najprije posvetiti reformama Rimske kurije prije nego što započne s inozemnim putovanjima. 'On je pojedinac koji će ozbiljno shvatiti potrebu da ostane u Rimu kako bi se bavio ozbiljnim pitanjima', objasnio je nadbiskup iz Chicaga koji je porijeklom Hrvat.
Što se tiče odnosa s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, Cupich predviđa profesionalan pristup: 'Tretirat će ga s poštovanjem kao izabranog vođu zemlje, kao i sve druge vođe. Govorit će što misli, oslanjajući se na bogato diplomatsko iskustvo Svete Stolice.'
Prednosti američkog pape
Kardinal Cupich vidi značajne prednosti u činjenici da je novi papa Amerikanac koji tečno govori engleski. 'Ovo je prilika za crkvu da ima novu platformu za govor o socijalnom evanđelju na način koji američki katolici možda nisu čuli prije', rekao je.
Međutim, upozorio je da se američke katolike ne smije tretirati 'kao bankomat' za rješavanje vatikanskih financijskih problema. 'Tko god je papa, morat će pozvati sve katolike diljem svijeta da se pridruže ovom naporu. Transparentnost i odgovornost bit će ključni za sve donatore', zaključio je Cupich.