Marko Perković Thompson uvijek se rado odazivao na razna humanitarna događanja. Te, 2009. godine bio je jedna od zvijezda donatorske večeri Hrvatskoga katoličkoga dobrotvornog društva na kojoj se prikupljao novac za gradnju hrvatskoga studentskog doma u Sarajevu
Humanitarna večera pod nazivom 'Zajedno' održala se u hotelu Westin, a Marko Perković Thompson na nju je stigao u društvu supruge Sandre Perković Rogić.
Za razliku od uglavnom crnih outfita, tu je večer stigao u nešto drukčijem izdanju - svijetloj, kariranoj košulji i trapericama. Furao je 'trodnevnu' bradu i nešto dužu kosu nego danas, a te je večeri zapjevao sam i sa svojim kumom Matom Bulićem. Domaći dizajneri donirali su svoje radove, Ankica Dobrić svoje zlatne naušnice, Miroslav Ćiro Blažević dres nogometne reprezentacije BiH, a Thompson je prodao mač.
Omiljeni scenski rekvizit
Za taj 'simbol' pjevača, od kojega se nije odvajao tijekom turneje 'Bilo jednom u Hrvatskoj', mladi poduzetnik iz Mostara izdvojio je pet tisuća eura što je ujedno bila i najveća licitacija večeri. Thompsonov mač (koji je prošao pola svijeta) za dlaku je izmaknuo Ljubi Česiću Rojsu, koji ga je već vidio u svojim rukama.
Mač je bio zaštitni je znak albuma 'Bilo jednom u Hrvatskoj' iz 2006. godine. Na brojnim koncertima Thompson ga je koristio kao scenski rekvizit u pjesmi 'Dolazak Hrvata'.
Prije koncerta u Dugopolju iz Thompsonova tima su najavili da se mač vraća na pozornicu.
Kakvo značenje krije mač?
Thompsonov mač znakovit je 'Benediktov križ' kojim je Sv. Benedikt blagoslivljao i odagnao vlasti zla i tame. Na njemu su ispisana četiri velika slova, CSPB, što je kratica od latinskih riječi Crux Sancti Patri Benedict, što bi u prijevodu značilo Križ Svetog Oca Benedikta.
Mač zaboden u zemlju označava kraj sukoba i početak mira. U starim kulturama je bio običaj da kad ratnici završe bitku, zabadaju mačeve u tlo kao znak da se oružje više neće koristiti.