Podignute antifašističke zastave, snažan pljesak publike i emotivna izvedba 'Bella ciao' obilježili su otvorenje 72. Pulskog filmskog festivala, a redatelj i scenarist Patrik Lazić jasno je poručio u objavi na Facebooku - ovogodišnja ceremonija u prepunoj Areni bila je posveta istarskoj antifašističkoj tradiciji i 80. obljetnici pobjede nad fašizmom
U prepunoj pulskoj Areni u četvrtak navečer svečano je otvoren 72. Pulski filmski festival. Uz brojne građane i filmske profesionalce, na otvaranju su bili i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa suprugom Sanjom Musić Milanović, gradonačelnik Pule Peđa Grbin, istarski župan Boris Miletić...
Svečani program na pozornici započeo je izvedbom hrvatske himne, koju je otpjevao Damir Urban uz pratnju gitarista Luke Tomana. Članovi Saveza udruga antifašista Istre podigli su zastave Hrvatske i Istarske županije, a potom je uslijedila emotivna izvedba pjesme 'Bella ciao' u interpretaciji pulskog zbora Praksa i uz pratnju bubnjara, koja je završila uzvikom 'Smrt fašizmu, sloboda narodu' i izazvala dugotrajan pljesak publike.
Mnogi su se pitali je li ceremonija svečanog otvorenja 72. Pula Film Festivala između ostalog i odgovor na Thompsonov koncert, a sad se o tome oglasio i scenarist i redatelj Patrik Lazić koji potpisuje i ovogodišnje otvorenje festivala. Njegovu objavu na društvenim mrežama prenosimo u cjelosti:
'Nekoliko rečenica o ovogodišnjem otvaranju Pulskog filmskog festivala koje bih, kao scenarist i redatelj istog, volio da ostanu zabilježene. Iako mi izuzetno laska da se nešto potpisano mojim imenom smatra kontrom jezivoj sramoti zvanoj Thompsonov koncert, koncept za otvaranje osmislili smo mjesecima ranije. Ovo je godina kada se u cijeloj Europi obilježava 80 godina pobjede nad fašizmom, i svatko normalan bi to trebao slaviti. Prosto, nije bilo dileme da je podjednako važno obilježiti taj jubilej uz 72 godine Festivala.
Istra je među prvima osjetila što je fašizam, među prvima se pobunila protiv fašizma, još 1921. pobunom labinskih rudara koja je ugušena oružanom intervencijom. A onda je uslijedio Marš na Rim. Sve drugo je povijest, koju bi trebalo znati. Dakle, imamo puno pravo slaviti pobjedu nad fašizmom na svakom koraku i na svakoj manifestaciji. Mnogi od nas su na tom učenju odrasli. Moja nona, od 80 godina, sudjelovala je u četvrtak na otvaranju, kao članica Udruge antifašista grada Pule koje smo pozvali da podignu zastave. Nona voditeljice programa sudjelovala je na otvaranju kao članica antifašističkog zbora Praksa koje su otpjevale Bella Ciao, pjesmu koja je nadživjela partizane i postala univerzalna pjesma protiv nepravde. Dakle, naše none su nam antifašizam prenosile cijele naše živote, i imamo pravo na to biti ponosni. Tome sam/smo htjeli dati omaž ovim otvaranjem baš u godini velikog jubileja.
Hvala na brojnim divnim komentarima i reakcijama, a svima koji se pitaju dokle više o ustašama i partizanima - pa dokle god ima ustaša!