U svijetu filma rijetko se događa da glumac u istoj godini bude nominiran za prestižne nagrade za dvije potpuno različite uloge. Sebastian Stan, rođen 13. kolovoza 1982. u Rumunjskoj, upravo je to postigao, osvojivši Zlatni globus za ulogu u filmu 'Drugačiji čovjek', ali i nominaciju za Oscara za portret mladog Donalda Trumpa u 'Pripravniku: Priči o Trumpu'
Sebastian Stan izgubio je zlatni kipić od Adriena Brodyja, no ova dvostruka priznanja označila su konačnu prekretnicu u karijeri glumca koji je godinama bio poznat prvenstveno kao Marvelov superheroj.
Oba puta uz njega je čvrsto stajala Annabelle Wallis, njegova dugogodišnja djevojka, koja je i sama glumica, poznata po ulogama u 'Tudorima', ali i 'Peaky Blindersu'. O njihovoj vezi Stan rijetko govori: 'Osjećam da je danas stvarno teško imati bilo kakvu privatnost. To je jedini dio mog života koji pokušavam zadržati donekle za sebe, iako na kraju nekako sve završi vani.'
Stan je napustio Rumunjsku prije više od tri desetljeća, ali ona je i dalje ključni dio njega. Isto tako i nesigurnost odrastanja u zemlji u kojoj je vlada dominirala i demoralizirala svoje građane, što ga čini posebno osjetljivim na autoritarizam u zemlji koja mu je pružila utočište - Sjedinjenim Državama. Njegov stari naglasak je, naravno, nestao.
Odlazak oca obilježio mu je život
Životni put obilježen mu je dramatičnim promjenama i selidbama. Rođen je u Constanti u Rumunjskoj, a djetinjstvo mu je bilo turbulentno. Roditelji su mu se razveli kad je imao samo dvije godine, a politička previranja u zemlji dodatno su otežala situaciju. Kao dijete, svjedočio je padu komunističkog režima i rumunjskoj revoluciji koja je kulminirala svrgavanjem diktatora Nicolaea Ceaușescua.
'Oboje su bili vrlo jake individue s vrlo jakim osobnostima', rekao je Stan o svojim roditeljima i dodao: 'Mislim da su oboje imali taj buntovnički duh.'
Njegov otac kasnije je potpuno nestao, pobjegavši u Ameriku. Constantin Stan bio je radnik na teretnom brodu koji je pomagao sunarodnjacima u Rumunjskoj izbjeći vladine progone nakon Drugog svjetskog rata. 'Bio je pomalo heroj u mom gradu. Moji roditelji bili su dio mladih koji su se suprotstavljali komunizmu. Moj otac je pomagao ljudima da ilegalno pobjegnu iz zemlje, do te mjere da je bio tražen čovjek. I on sam je na kraju morao pobjeći.'
Odlazak majke
Stan je odrastao ne poznajući zapravo čovjeka kojeg su svi drugi znali po nadimku Tino. Primao je tek povremene telefonske pozive. No od početka je bio itekako svjestan da ako je njegov otac mogao samo tako nestati, činilo se vjerojatnim da bi se isto moglo dogoditi i s majkom. Jednoga dana nestala je i ona…
Stan je imao oko osam godina kada je njegova majka Georgeta Orlovschi pobjegla iz Rumunjske kako bi im izgradila novi život u inozemstvu. Tijekom njegova djetinjstva, vladino loše upravljanje i korupcija doveli su do nestašice hrane i goriva te nestanaka struje. Konačna revolucija kulminirala je padom i pogubljenjem diktatora Ceaușescua 1989. godine. 'Gledao sam kako ga strijeljaju na televiziji. Sjećam se toga.'
Posljedice nisu nužno bile bolje. 'Bio je to kaos', prisjetio se glumac te je godinu dana živio s bakom i djedom, prije negoli se pridružio majci u Austriji. 'Došla je po mene kad je konačno imala posao i snašla se u Beču.'
No život u austrijskoj prijestolnici nije bio bajan. 'Radila je. Svirala je klavir noću kad je mogla, a onda je cijeli dan podučavala. Tako da sam već s devet ili 10 godina išao tramvajem u školu. Sam sam se vraćao podzemnom željeznicom, a kada bih došao kući, opet sam bio sam. Morao sam si sam napraviti nešto za jelo i potom raditi domaću zadaću, čekajući da se ona vrati kući.'
Naučio se samostalnosti, ali ga je to također obilježilo za cijeli život. 'Sjećam se da sam svakog dana čekao da se vrati kući i brinuo se: Što ako se ne vrati? Danas mogu vidjeti kako je to na određene načine djelovalo protiv mene. Imaš puno vremena prepustiti se mašti kad si dijete koje je toliko samo. Tako da mislim da sam vrlo dobar u korištenju svoje mašte da vjerujem u određene stvari, što mi pomaže na neki način, ali onda postoje i trenuci u kojima osjećam stupanj nesigurnosti i nedostatka kontrole nad svojim životom, što može biti paralizirajuće.'
Novi život u Americi
Stan je imao oko 12 godina kada je njegova majka počela izlaziti s čovjekom po imenu Anthony Fruhauf, ravnateljem male privatne srednje škole u središnjem New Yorku. Kada su se vjenčali, planirala se ponovno preseliti sa sinom, ovaj put u Sjedinjene Države.
'Bio je stvarno ljubazan. Moj očuh imao je pravi utjecaj na mene, na dobar način. U tim ranim godinama u Americi, mislim da su razgovori na engleskom s njim kod kuće doveli do toga da izgubim naglasak.'
Nagradu je posvetio očuhu
Koliko mu je očuh značio, Stan je potvrdio u najvažnijem trenutku svoje karijere - kada je primao Zlatni globus. 'Ovo je za moju mamu, koja je napustila Rumunjsku u potrazi za boljim životom, i za mog očuha Tonyja, koji je prihvatio samohranog roditelja i odraslo dijete', rekao je, podižući svoju nagradu prema nebu, dok mu se glas lomio. 'Hvala ti što si bio pravi muškarac.'
Iako je na kraju odrastao u Americi, zahvaljujući majci koja ga je odgajala u duhu Pravoslavne crkve, očuvao je blisku vezu sa svojim korijenima.
Malo je poznato to da je svoju prvu filmsku ulogu ostvario sa samo dvanaest godina u drami austrijskog redatelja Michaela Hanekea, gdje se nakratko pojavljuje kao osnovnoškolac u podzemnoj željeznici.
Tijekom školovanja u Americi, mladi Stan pokazivao je sve veći interes za glumu, sudjelujući u brojnim školskim predstavama, a pohađao je i ljetni kamp Stagedoor Manor te je stekao dodatno glumačko iskustvo. Boravak na pozornici pretvorio je sramežljivo dijete u ekstroverta koji krade scenu - i u tome je bio i više nego dobar.
Bio je zgodan dječak, no i dalje je volio skrivati lice ispod Cyranova prevelikog nosa. Upisao je potom umjetničku školu Mason Gross Sveučilišta Rutgers, što mu je omogućilo da godinu dana provede u Londonu, u kojem je studirao glumu u prestižnom Kazalištu Globe. Američko državljanstvo dobio je 2002. godine.
Kao i mnogi mladi glumci, svoju televizijsku karijeru započeo je epizodnom ulogom u popularnoj kriminalističkoj seriji 'Zakon i red', dok su ga gledatelji počeli prepoznavati zahvaljujući ulozi 'lošeg dečka' Cartera Baizena u hit seriji 'Tračerica'. Iako nije bio jedan od glavnih likova, serija mu je donijela određenu popularnost, posebno među mlađom publikom.
Pravi preokret u karijeri dogodio se 2011. godine, kada je dobio ulogu Buckyja Barnesa u filmu 'Kapetan Amerika: Prvi osvetnik'. Isprva prikazan kao najbolji prijatelj Stevea Rogersa, njegov lik kasnije prolazi kroz dramatičnu transformaciju u Ratnika zime, kompleksnog antijunaka s traumatičnom prošlošću. Ova uloga učinila ga je globalno prepoznatljivim.
Nastavio je graditi svoju karijeru u Marvelovom filmskom univerzumu, ponavljajući ulogu Buckyja u filmovima 'Kapetan Amerika: Ratnik zime', 'Kapetan Amerika: Građanski rat', 'Osvetnici: Rat beskonačnosti' i 'Osvetnici: Završnica'. Iako mu je Marvelov serijal donio financijsku sigurnost i popularnost, dugo je bio percipiran prvenstveno kao akcijski glumac, a ne kao ozbiljni umjetnik.
Umjetnička prekretnica
Posljednjih pet godina Stan je svjesno zaokrenuo prema zahtjevnijim i psihološki složenijim ulogama. Svoju sposobnost za slojevitije likove dokazao je 2020. godine zapaženom izvedbom u gotičkoj horor drami 'U vječnoj borbi sa sotonom', a zatim i u crnohumornom hororu 'Fresh' iz 2022. godine.
Međutim 2024. godina donijela je konačnu potvrdu njegove glumačke svestranosti kroz dvije kritički priznate, a tematski potpuno različite uloge. U filmu 'Drugačiji čovjek' igra Edwarda Lemuela, muškarca s teškom neurofibromatozom koji sanja o glumačkoj karijeri. Nakon eksperimentalnog medicinskog zahvata, Edward postaje fizički privlačan Guy, ali gubi dio svog identiteta i vrijednosti koje su ga definirale. Za ovu transformativnu ulogu nagrađen je Zlatnim globusom za najboljeg glumca u komediji ili mjuziklu.
Istovremeno, u filmu 'Pripravnik: Priča o Trumpu', Stan je utjelovio mladog Trumpa, prikazujući njegovu preobrazbu od nesigurnog sina strogog nekretninskog magnata do kontroverznog poduzetnika koji gradi svoj brend na kiču i upitnim poslovnim praksama. Ova uloga donijela mu je nominaciju za Oscara, što predstavlja vrhunac njegove dosadašnje karijere.
Propuštene prilike i budući projekti
Unatoč impresivnom nizu uloga, nedavno je otkrio da postoje dvije uloge koje je 'očajnički želio', ali ih nije dobio. U podcastu 'Happy Sad Confused' priznao je da je bio vrlo blizu dobivanju uloge kapetana Kirka u J.J. Abramsovom 'Star Treku' te da je također priželjkivao ulogu u 'Zelenoj lanterni'.
'Bilo je nekoliko uloga koje nisam dobio, a stvarno sam ih očajnički želio. No kapetan Kirk za J.J. Abramsa, to je bila jedna od prvih uloga kojima sam bio jako blizu. Sjećam se da sam bio baš jako, jako blizu, a imao sam i probno snimanje s njim u Paramountu', prisjetio se Stan.
Trenutno radi na novom filmu 'Fjord' redatelja Cristiana Mungiua, svog sunarodnjaka iz Rumunjske, što predstavlja svojevrsni povratak korijenima.
Glumac koji se ne boji transformacije
Ono što izdvaja Stana od mnogih njegovih kolega jest spremnost da se potpuno transformira za ulogu, kako fizički, tako i psihički. Chris Evans, koji je s njim glumio u Marvelovim filmovima, opisao ga je kao 'neustrašivog' glumca koji 'preuzima velike rizike'.
'Kad je taj film o Trumpu kružio okolo, sjećam se da sam razmišljao i pitao se tko će prihvatiti taj posao. Bilo je tu toliko rizika. I uopće nisam bio iznenađen kad sam čuo da je to Sebastian', izjavio je Evans.
O njegovom nevjerojatnom talentu svoj je stav izrekla i njegova dobra prijateljica, glumica Jessica Chastain, koja ga je i uvjerila da, unatoč strahu, treba prihvatiti ulogu Trumpa.
'Stvar o Sebastianu koju ljudi možda ne shvaćaju je to da je vrlo, vrlo promišljen, gotovo do točke u kojoj previše razmišlja o stvarima. To bi moglo uzrokovati malo stresa. Sjećam se da me pitao za mišljenje i što bih ja učinila. Rekla sam - učini to. Što imaš izgubiti? Preuzmi rizik. Sve dok ti ne uzrokuje fizičku opasnost, ako te nešto plaši - učini to.' On ju je poslušao i nije pogriješio.
'Spreman je glumiti nesimpatične likove. Smatram da izvršni direktori imaju problema s likovima koji mogu biti složeni i imati tamne strane. On to stvarno prihvaća. Nije sretan s time da bude samo konvencionalna filmska zvijezda.'
Ponovni susret s ocem
Stan danas predstavlja rijedak primjer glumca koji je uspješno prešao put od blockbuster franšiza do umjetnički zahtjevnih nezavisnih filmova. S 42 godine nalazi se u naponu kreativne snage, pa ne treba sumnjati da nas u budućnosti čekaju brojni njegovi uzbudljivi projekti.
Kao što je sam rekao o glumi: 'Osjećaj je uvijek isti. Kao da je prvi put. Uvijek je mješavina straha i nade. To je gubljenje sebe. To je slobodan pad. Svaki put.'
I na kraju da se vratimo na početak njegove živote priče - konačno se povezao s ocem kao 18-godišnjak, kada je zbog audicija počeo odlaziti u Los Angeles. Živeći u New Yorku, štedio je novac time što bi u tim danima spavao kod oca, koji je živio u dolini San Fernanda i radio u brodarstvu. Povremeni posjeti zbližili su ih, a odnos je ostao čvrst sve dok nije neočekivano umro od covida na putovanju u Rumunjsku 2021. godine.
Stan ponekad misli da bi očeva priča mogla biti dobar film. U Rumunjskoj je Tino bio legendaran po krijumčarenju zabranjene zapadne robe poput traperica i banana te disidenata brodovima. 'Naporno je radio, volio je Ameriku i vjerovao je u slobodu. Uvijek sam tvrdio da su imigranti u određenoj mjeri više patriotski nastrojeni, čak više od ljudi koji su rođeni ovdje, jer ne uzimaju stvari zdravo za gotovo. Barem je to ono što sam vidio u svom ocu.'