U novom dječjem filmu Bumbarovo ljeto, redatelj Daniel Kušan spaja napetu ljetnu avanturu s ozbiljnim temama poput imigracije i donošenja ispravnih odluka. Kroz lik Bumbara, dječaka koji bira put istine i empatije, film donosi toplo, maštovito i važno iskustvo koje nadilazi dob – i podsjeća nas koliko nam treba malo hrabrosti da napravimo ono što je ispravno.
Nakon uspjeha s filmovima o Koku, redatelj Daniel Kušan vraća se s novim naslovom koji će zasigurno osvojiti srca i djece i odraslih – Bumbarovo ljeto. Riječ je o filmu koji spaja sve ono što dobar dječji film čini nezaboravnim: pustolovinu, maštu i emociju, ali ne zazire ni od ozbiljnih tema koje oblikuju našu svakodnevicu. U razgovoru s autorom otkrivamo kako je nastajao film koji nas kroz dječje oči uči o pravdi, empatiji i važnosti donošenja ispravnih odluka, bez da pritom gubi onaj neuhvatljivi čar djetinjstva.
“Bumbarov ljeto” donosi nostalgičan i topao pogled na djetinjstvo. Koliko ste vlastitih sjećanja utkali u film?
„Bumbarovo ljeto” je film o jednoj ljetnoj pustolovini o kakvima smo kao djeca maštali svakog ljeta, ali ne možemo baš reći da su nam se takve stvari, pogotovo tako opasne i napete, zaista često i događale. Rekao bih da u dječjim filmovima uvijek vučemo inspiraciju iz vlastitog djetinjstva, ali ne samo iz iskustava, nego i iz želja, maštanja, zamišljanja. U tome je ljepota filma, što jedan dio mašte možemo pretvoriti u nešto stvarno i opipljivo.
Dječji filmovi rijetko se snimaju u Hrvatskoj. Zašto mislite da je važno ulagati u ovaj žanr?
Smatram da bi se u Hrvatskoj trebalo snimati više žanrovskih filmova. Ne samo dječjih, nego i komedija, romantičnih komedija, horrora, krimića... Dječjih filmova još i ima, nakon uspjeha „Koka i duhova” počelo ih se dosta snimati, autori i producenti su vidjeli da postoji velika potražnja publike za hrvatskim dječjim filmom, pa smo dobili također vrlo uspješne „Šegrta Hlapića”, „Paulinu P.” i druge. Osim toga, dječji film ima posebno dug život, jer stalno dolaze nove generacije djece koja ga iznova otkrivaju.
U filmu se dotičete i suptilnih društvenih tema kroz dječju prizmu. Jeste li imali određenu poruku koju ste htjeli prenijeti odraslima?
Djeci svakako trebamo prezentirati ozbiljne teme jer ih na taj način učimo kritičkom razmišljanju i izbjegavamo jednoumlje i apatiju. Ali „Bumbarovo ljeto” nije film koji docira ili podučava, on je prvenstveno krimić i avantura. Tema imigracije je ozbiljna tema koja nema jednostavno rješenje, ali mi odrasli često, kad o njoj razgovaramo ili razmišljamo, tražimo jednostavna i ekstremna rješenja. Lijek za to je osobni pristup, iz ljudske perspektive. U tome je film dobar – da nas postavi u tuđe cipele, da se uživimo u nekog drugoga. Ali namjera filma nije da nas sili na razmišljanje o ozbiljnim temama, nego da nam, kad poželimo on njima razmišljati, ponudi jednu drugačiju perspektivu.
Koliko je izazovno raditi s djecom na snimanju – a koliko inspirativno?
Istovremeno je i izazovno i inspirativno. Ja uvijek pokušavam, zajedno sa svojim suradnicima, djecu dobro toliko dobro pripremiti za snimanje da je na kraju pristup rada gotovo isti kao i s odraslim glumcima. S druge strane, djeca su iskrena u pokazivanju što im je zanimljivo a što nije, pa se trudim
Kao autor hit-serijala o Koku, imate snažan osjećaj za mladu publiku. Što vam danas djeca govore o svojim očekivanjima od filma?
Općenito, djeca danas imaju jednaka očekivanja od filma koji idu gledati u kino kao i prije 10, 20, 30 godina. No, da bismo gledali film u kinu, on mora biti nešto posebno. Očekuje se spektakl, pustolovinu, akciju, specijalne efekte. Mi u Hrvatskoj možemo u tim stvarima teško parirati Hollywoodskom filmu, ali zato možemo nedostatke nadomijestiti lokalnim šarmom, zanimljivim likovima i, prije svega, dobrom pričom.
Tko je Bumbar u vašim očima – i koliko nam svima treba takav lik danas?
Bumbar je osoba koja u zahtjevnoj situaciji uspijeva donijeti tešku odluku i učiniti ono što je ispravno – čak i ako to na prvi pogled nije u njegovom interesu. U današnje vrijeme, mislim da bi svatko od nas trebao biti malo Bumbar.
Bumbarovo ljeto nije samo još jedan dječji film – to je priča koja uz igru i akciju donosi i duboku ljudsku poruku, kako djeci, tako i odraslima. Kroz lik Bumbara, dječaka koji u ključnom trenutku bira ispravno, Kušan nas podsjeća na važnost hrabrosti, suosjećanja i pogleda na svijet iz tuđe perspektive. U vremenu u kojem djeca odrastaju okružena brzim informacijama i gotovim rješenjima, Bumbarovo ljeto poziva ih da zastanu, promisle i možda – postanu mali heroji svoje svakodnevice.