WELLNESS U KUPAONICI

Napravite sami maske i pilinge za tijelo

28.03.2012 u 12:28

Bionic
Reading

Poklonite si tretmane ljepote i relaksacije u ambijentu vlastite kupaonice i time sačuvajte i unaprijedite zdravlje i izgled vašeg tijela. Da bi koža blistala, a tijelo bilo puno energije, njegu u vlastitoj kupaonici učinite sastavnim dijelom vaših rituala ljepote

Kod priprema spa centra u vašoj kupaonici pustite si mašti na volju: isprobajte sve oblike preparata koje vam prirodna kozmetika može ponuditi: maske za lice i tijelo, pilinge za čišćenje lica i samomasažu tijela, namažite se ljekovitim blatom i prepustiti se mirisnom djelovanju prirodnih sapuna i soli za kupanje i uljnih mješavina za kupke. Ljepotu prirodne kozmetike čini mogućnost izbora pripravaka prema vašim željama i potrebama kao i prema vašem tipu kože.

Topla voda idealan je medij za maksimalno iskorištavanje blagotvornih učinaka aktivnih tvari u pripravcima. Tako se može prirediti kupka za detoksifikaciju koja čisti organizam od štetnih tvari. Uz nju uobičajeno ide i čaj za poticanje znojenja. Tijekom kupke lagano cijelu kožu prijeđete pilingom za tijelo čime odstranite odumrle stanice i nakupljene nečistoće na koži, a ujedno trljanjem potičete i cirkulaciju što olakšava otplavljivanje toksina i opskrbu kože hranjivim tvarima, savjetuje dr.med. Valter Ajman, fitoaromaterapeut na portalu Naturala.hr.

Maska za lice
Maske se sastoje od prirodnih glina, glicerola, biljnih i eteričnih ulja. Gline donose koži potrebne minerale, glicerol hidratizira kožu, biljna ulja hrane dok eterična ulja djeluju specifično npr. reguliraju mašćenje, djeluju protuupalno... Maska se nanosi na suhu kožu prethodno očišćenu pilingom, zatim ispranu tonikom kako bi se uklonila masnoća. Ostavljaju se do pola sata te se nakon toga ispiru u vodi (najbolje pod tušem). Primjenjuje ih se jednom tjedno. Nakon maske na lice se nanosi hranjiva noćna krema.

Piling lica i tijela
Uklanjanje odumrlih stanica, naslaga masnoće i nečistoća s kože najbolje se provodi prirodnim pilingom. Ova vrsta pilinga nije agresivna prema koži, već blago mehanički čisti. Piling je najbolje prirediti u obliku piling kreme koju nanesemo na prste ruku i lagano kružnim pokretima masiramo cijelo lice. Posebnu pažnju treba posvetiti masnim zonama: čelo, područje oko nosa i brada.

Najkvalitetniji pilinzi za lice su mikronizirane čestice koštica marelice, masline i bambusa, litotamnijskih algi, ulva alge i sl. Krupnije izrađeni pilinzi su za tijelo, dok su sitno mikronizirane čestice namijenjene koži lica. Osim osnovne tvari koja djeluje mehanički, u piling se dodaju biljna i eterična ulja za prehranu kože i regulaciju mašćenja, ovisno o tipu kože i problemima koje imate. Piling se može pripremiti i u 'kućnoj radinosti' od materijala dostupnih u svakom kućanstvu.

Tu ubrajamo sitnu morsku sol, cvjetove kamilice, fini kukuruzni griz, zrnca maka i drugo. Kristali fine soli su oštrijih rubova pa ih treba primjenjivati kod manje osjetljive kože i za tijelo. Izdvojimo količinu koja nam treba za piling i u nju dodajemo biljno ulje po vašem izbodu (bademovo, makadamija, kantarion, maslinovo) dok smjesa ne postane kompaktna da je možemo uzeti na prste i njome trljati po koži.

Prethodno dodamo i nekoliko kapi eteričnih ulja s blagotvornim djelovanjem na kožu: ružmarin verbenon, palmarosa, sjeme mrkve, smilje. Piling nanosite u kadi lagano kružnim pokretima tako da prijeđete cjelokupnu površinu kože lica. Isperite vodom te nakon toga krenite s krupnijim pilingom i kružnim pokretima prijeđite kožu cijelog tijela.

Kupke
Mirisne kupke i pakunzi najbolji su recepti za zdravlje, ljepotu i opuštanje. U kupke možemo dodavati različite tvari. Sol (oko pola kg na kadu punu vode) dovodi do detoksikacije i olakšava plutanje cijelog tijela u vodi radi djelovanja na silu uzgona. Takav osjećaj plutanja dovodi do potpune relaksacije i opuštanja mišića. U kupku možemo dodati eterična ulja, a njihov izbor opet ovisno o cilju koji želimo postići. Eterična se ulja prvo otope u emulgatoru, a zatim umiješaju u vodu.

Emulgator služi za ravnomjerno raspršivanje ulja po cijeloj kupki. Ukoliko ih ukapamo direktno u vodu, većina ulja će isplivati na površinu i ubrzano ispariti, a mogu i nadražiti dijelove kože koji nisu uronjeni u vodu. Najbolji prirodni emulgator je sojino vrhnje radi visokog sadržaja lecitina. Sol, med, kravlje vrhnje ili mlijeko nisu kvalitetni emulgatori. Budući da se tijekom kupke potiču metabolički procesi, dobro je uz to popiti i čaj sastavljen od biljaka koje smiruju organizam i potiču znojenje: cvijet bazge ili crnog sljeza, cvijet lipe, a po želji možemo dodati plod šipka ili kamilicu, ovisno o efektu koji želimo postići.

Kupka ima cijeli niz pozitivnih utjecaja na organizam, a sve u svrhu relaksacije i očuvanja zdravlja:

- vruća kupka (oko 38 stupnjeva C) dovodi do širenja kožnih pora, dok sol prisutna u kupki potiče pojačani izlazak tekućine iz kože čime se odstranjuju nečistoće i toksini. Ovakva kupka potiče rad znojnica što je dobro kod prehlade i drugih upalnih stanja. Dodajte u kupku ulja koja potiču rad imunosnog sustava (ravensara, čajevac, limun).

- umjereno tople kupke do 34 stupnja C služe za smirenje i relaksaciju. Ovdje možete dodati veliki broj eteričnih ulja, ovisno o vašoj želji: cvjetne mirise poput jasmina, ruže, ylang-ylanga; citruse mandarinu, bergamot, naranču; lavandu itd. Opuštanje mišića jedan je od najvažnijih efekata kupke.

- kupke do 25 stupnjeva koristimo kada želimo razbuditi, potaknuti i okrijepiti organizam. Ovdje dodajemo ulja sa stimulativnim djelovanjem: eukaliptus, metvica, bor, ružmarin kemotip cineol ili verbenon

Kupajte se onoliko dugo koliko vaš organizam to traži. Prethodno pripremite čašu svježe iscijeđenog soka od naranče kojeg ćete popiti nakon završetka kupke kako bi obnovili energiju.

Mirisne kupke i pakunzi najbolji su recepti za zdravlje, ljepotu i opuštanje
Pakung za kosu
Ukoliko su vašoj kosi ispucali ili posvijetlili vrhovi, oslabio korijen, ukoliko se kosa lomi i slabog je sjaja, nikako ne zaboravite u vaš wellness program u kupaonici uključiti i pakung za kosu. Pakung se nanosi na suhu kosu prije pranja. Nanosite ga lagano prstima kako bi se cijelom dužinom kose pravilno rasporedio. Ukoliko je namijenjen i vlasištu, lagano ga utrljavajte kružnim pokretima u vlasište dok ne prijeđete cijelu površinu tjemena. Kako biste potencirali njegovo djelovanje, kosu omotajte folijom i prekrijte ručnikom kako bi došlo do zagrijavanja. Tako ostavite najmanje pola sata.

Pakung se sastoji od biljnih i eteričnih ulja koja hrane i jačaju kosu. To su biljna ulja sezama, avokada, kantariona, kokosa te eterična ulja palmarose, ylang.ylanga i ružmarina cineola. Smjesu za pakung je potrebno prethodno pripremiti u čaši ili bočici.

Blato (maska) za njegu kože tijela

Blato (maska) za tijelo nanosi se na kožu prethodno očišćenu pilingom. Osnova za izradu blata za tijelo je glina, a izbor gline ovisi o potrebama kože. Gline sadrže neophodne minerale koji hrane kožu. Blato za tijelo se priprema na sljedeći način: u posudu stavite 6 žlica gline, 1 dl gela aloe vere, žlicu biljnog ulja i eterična ulja prema tipu kože.

Lagano miješajte uz dodavanje vode da dobijete kremastu smjesu koja se lagano može nanijeti na kožu. Smjesu blata nanesite na željene dijelove tijela. Ukoliko želite da blato ima i anticelulitni efekt, od eteričnih ulja dodajte po 1 do 2 kapi limuna, kadulje, ružmarina cineol, cedra atlas, borovice i čempresa. Blato pustite na koži da se osuši tijekom pola sata do 40 min i nakon toga isperite vodom.

Priredite si wellness u vašoj kupaonici barem jednom tjedno. Time ćete se pripremiti svoje tijelo i duh za predstojeći radni tjedan, nadoknaditi energetske gubitke i realizirati toliko potrebno vrijeme koje možete posvetiti samo sebi. Ovim postupcima doprinosite vašem fizičkom i mentalnom zdravlju i tijelo će vam na tome biti zahvalno.