Na društvenim mrežama pravu pomutnju izazvali su novi proizvodi za samotamnjenje u formi sprejeva i gumenih bombona, koji se proizvode bez ikakve kontrole, a dolaze s visokim rizikom razvijanja raka kože
Neregulirani sprejevi za tamnjenje kože, koji se masovno prodaju preko društvenih mreža, povezani su s povećanim rizikom od razvoja smrtonosnog raka kože, upozoravaju stručnjaci.
Opasne kemikalije
Ovi proizvodi, često reklamirani kao brzi put do preplanulog tena, sadrže kemikaliju poznatu kao melanotan 2, koja je već zabranjena u Velikoj Britaniji i mnogim drugim zemljama.
Ono što je posebno alarmantno jest što se ovi proizvodi ne nanose izravno na površinski sloj kože, već se udišu pomoću pumpice, a postoje i oni koji se konzumiraju u obliku bombona s okusima ili putem kapi.
Veliki problem u njihovoj regulaciji predstavlja to što se vode kao kozmetički proizvod, a ne kao lijek, zbog čega je njihova proizvodnja u sumnjivim uvjetima i bez nužnih znanstvenih istraživanja i dalje svojevrsna siva zona.
No, njihova popularnost nastavlja rasti, što zbog pristupačnih cijena, a što zbog obećanja o tamnjenju kože koja se iznose u raznim videima na društvenim mrežama. O kolikoj se prodaji radi najbolje potvrđuju predviđanja prema kojima bi tržište proizvoda za samotamnjenje do 2027. godine moglo vrijedi skoro 900 milijuna eura.
Što je melanotan 2 i kako djeluje?
Melanotan 2 je sintetski peptid koji potiče proizvodnju melanina u koži, čime dolazi do tamnjenja. Međutim, uz tamnjenje, ovaj spoj može uzrokovati i promjene na stanicama kože, osobito nakon izlaganja UV zračenju, što povećava rizik od razvoja melanoma – najopasnijeg oblika raka kože.
Stoga nimalo ne čudi što su znanstvenici iz CTSI-ja (The Chartered Trading Standards Institute) izdali apel u kojem pozivaju na hitan prekid konzumiranja proizvoda za tamnjenje koji dolaze u formi aromatiziranih sprejeva, kapi i gumenih bombona.
Najviše brine što ih koriste i djeca
Upozorili su da 'beskrupulozni' prodavači na Facebooku i TikToku objavljuju slike proizvoda dostupnih u okusima poput breskve, žvakaće gume, grožđa, jagode i limete, a posebno je alarmantno što ih koriste i djeca.
'Ovi neregulirani i ilegalni proizvodi ne samo da predstavljaju ozbiljne zdravstvene rizike, već i potiču štetna ponašanja, posebno među mladim potrošačima', rekla je Susana Daniels glavna izvršna direktorica dobrotvorne organizacije za borbu protiv raka kože Melanoma Focus i dodala:
'Pozivamo javnost da razmotri dugoročne utjecaje na svoje zdravlje i da u potpunosti izbjegava korištenje ovih tvari.'
Zdravstveni rizici i nuspojave
Osim što povećava rizik od raka kože, korištenje ovih sprejeva može izazvati brojne nuspojave, uključujući:
- Mučninu, povraćanje i povišen krvni tlak
- Promjene na madežima – povećanje broja i veličine, te tamnjenje postojećih madeža
- Respiratorne probleme: iritacija dišnih puteva, kašalj, kihanje, začepljenost nosa, a dugotrajna upotreba može dovesti do kroničnih problema s disanjem
- Ozbiljne komplikacije poput oštećenja bubrega ili mišića, te rijetke, ali teške nuspojave poput trajnih ožiljaka
Stručnjaci ističu da je melanotan 2 nereguliran i često sadrži nepoznate spojeve, a koncentracija aktivne tvari može značajno varirati od proizvoda do proizvoda. To znači da korisnici ne mogu znati što zapravo unose u organizam, što dodatno povećava rizik.
Neizbrisive mrlje na koži
Neki korisnici već su pretrpjeli ozbiljne posljedice. Tako je bivša Miss Velike Britanije, Jen Atkin, nakon korištenja nazalnog spreja za tamnjenje koji je kupila preko Instagrama, razvila trajnu tamnu mrlju na čelu te patila od mučnina.
Ispovijesti korisnika koji su patili od ozbiljnih posljedica raste iz dana u dan. Nedavno je BBC izvijestio o ženi koja je nakon uporabe ovakvog spreja zaprimljena u bolnicu s ozbiljnim poteškoćama u disanju, a sve je više viralnih videa u kojima korisnici pokušavaju podići svijest o opasnostima na temelju vlastitih negativnih iskustava.
Prema najnovijim podacima objavljenim na web stranici Cancer Research UK, melanom se svake godine dijagnosticira kod oko 17 000 ljudi. Gotovo devet od deset osoba kojima je dijagnosticiran melanom preživi tek oko deset godina.
Prema podacima dobrotvorne organizacije, godišnje u prosjeku od raka kože umire 2300 ljudi, što čini oko 1 posto smrtnih slučajeva od raka.
Manje nezdrave alternative
Za postizanje preplanulog tena preporučuju se klasični sprejevi ili kreme za samotamnjenje, koje djeluju samo na površinski sloj kože i ne ulaze u krvotok te su znatno sigurnije varijante.