Jelsa Art Bijenale

Ne uzmi: Kampanja za zaštitu podmorja

18.07.2025 u 11:02

Bionic
Reading

Jelsa: žarište susreta umjetnika iz cijele Europe

Jelsa Art Bijenale otvoreno 4.7. ističe se kao jedino događanje koje međunarodnu suvremenu umjetnost dovodi na otoke. Time Jelsa postaje žarište susreta umjetnika i kustosa iz cijele Europe. Ove godine kroz otvorenja 8 izložbi, 8 performansa i happeninga, 6 umjetničkih instalacija, 4 koncerta i popratne programe poput stručnih predavanja, radionica i debata, sa umjetnicima iz 16 zemalja, JAB-ovi programi se odvijaju, kako unutar institucijskih prostora kulture, tako i u netipičnim prostorima otvorenima javnosti poput konoba, kala i rive.

Cilj je omogućiti susrete tradicionalnih posjetitelja kulturnih događanja i lokalne zajednice kako bi se potaknule interakcije izvan uobičajene ekonomske razmjene, a turizam se iskoristio kao poligon za razmšljanje o temama koje su zajedničke posjetiteljima i lokalcima.

Jelsa Art Bijenale unatoč često ozbiljnom tonu suvremene umjetnosti, u svojem programu donosi i zabavne sadržaje, poput koncerta The Marshmallow Notebooks kroz suradnju s Mudrim Brkom, evenata koji povezuju generacije kao što je nadolazeći susret glazbenika Ratka Kožula i Dimitrija Simovića, ili pak happening anarho-kulinarskog kolektiva Cocina de Guerrilla i Karle Crnčević koji spaja ribarske arhive sa jedinstvenim okusima.

Raspored JAB-a do kraja srpnja donosi:

  • 17.7. Video instalacija We Face Each Other Gemme Riggs (UK) i Alison Neighbour (UK)
  • 19.7. Koncert Ratko meets Dimitrije Ratka Kožula (HR) i Dimitrija Simovića (RS)
  • 23.7. Otvorenje izložbe Making the Invisible Visible Ivana Marušića Klifa (HR), Francisce Roche Goncalves (PT), Marieke Leene (NL) i Pauline Almeide (PT) 24.7. Koncert The Marshmallow Notebooks - suradnja s festivalom Mudri Brk
  • 25.7. Video instalacija Tourists Go Home, Tourists Come Back, Tourists Stay Forever Kalina Mihova (BG)
  • 26.7. Glazbeni performans Ča bude bit će Huga Barangera (FR)

U svijetu uvjetovanim uzimanjem, jedan je od najradikalnijih činova ne činiti ništa.

Ove godine Jelsa Art Bijenale (4. srpnja do 15. rujna) u fokus je odlučio staviti važnost zaštite podmorja kroz suradnju sa znanstvenicima zagrebačkog PMF-a. Povod je otkriće jedinstvenog svjetskog fenomena - Island Trapped Waves. Jedna od svega nekolicine lokacija na svijetu gdje je fenomen zabilježen je, uz Gottland, Havaje i Bermudu - i otok Lastovo.

Na izložbi Making the Invisible Visible, koja će se otvoriti 23. srpnja u 21 h u Kući Dobrović (Muzej općine Jelsa, HDD) i Galeriji Kravata, umjetnici će audiovizualnim sredstvima prikazati ovaj fenomen, a tijekom izložbe desit će se i niz stručnih znanstvenih predavanja na temu triju najvećih ugroza obale: nekontroliranog izlova ribe, nautičkog turizma i pomorskog prometa koji doprinose zagađenju mora te zasipanja i uništavanja obale prilikom priobalne gradnje.

Voda zahvaća više od 70 % površine Zemlje. Iz vode potječe zivot, a ispod morske površine nalazi se živi svijet toliko golem i neistražen da ga mnogi uspoređuju sa bespućima svemira. Gotovo je neshvatljivo kako se brzo odvijaju procesi koji pogoduju bržem razvoju klimatskih promjena. Klimatske promjene nisu samo rezultat zagađenja, nego i nesavjesnog ponašanja prema okolišu.

Najučinkovitiji način kojim možemo usporiti razvoj klimatskih promjena, povećati bioraznolikost i pogodovati pozitivnim učincima za okoliš su zaštićene - no take - zone, u kojima se zabranjuje svaki vid ljudskog utjecaja, a priroda se sama obnavlja. Umjetnici će umjetničkim procesima i kroz jezik suvremene umjetnosti ilustrirati ove procese.

O JAB-u

Jelsa Art Bijenale na otoku Hvaru je festival suvremene umjetnosti koji povezuje različite publike kroz mnoštvo umjetničkih medija i praksi. Usredotočuje se podjednako na etablirane umjetnike i umjetnice u usponu. Događaj je specifičan po radovima koji su većinom izvedeni u javnom prostoru s ciljem približavanja suvremene umjetnosti što široj publici te naglašavanja umjetnosti koja prenosi poruku o društvenoj odgovornosti i održivosti. U tom smislu, JAB ima viziju postati jedinstveno i prepoznatljivo događanje društveno odgovorne umjetnosti na europskoj razini te generator razvoja baziranog na ekološkoj svijesti i kulturi.

Ko-produkcijski partneri: LAB852, Održivi Otok

Sufinancira: EU program Kreativna Europa, Ministarstvo kulture i medija RH, TZ Jelsa, Splitsko-dalmatinska županija, Grad Zagreb, Magic Carpets, Co-Vision, Culture Moves Europe, Goethe Institut, Zaklada Kultura nova, Općina Jelsa, TZ Splitsko-dalmatinske županije, Grad Agueda

U partnerstvu s: Muzej općine Jelsa, Hrvatsko Dizajnersko Društvo, Monade, Vrboska Film Festival, AgitLab, Mudri Brk

Medijski partneri: T-Portal, Morski.hr