ŠANSA ZA POLJOPRIVREDNIKE

Znate li da za pokretanje biznisa na selu možete dobiti 50.000 eura?

08.09.2015 u 10:58

Bionic
Reading

Hrvatska obiteljska poljoprivredna gospodarstva, koja planiraju pokretati dodatni biznis koji se nadovezuje na poljoprivredu, moći će od iduće godine računati na bespovratne potpore u iznosu do 50.000 eura koje će se isplaćivati iz Europskog poljoprivrednog fonda

Velika je to prilika za sve koji su članovi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-ova), ali i za tvrtke upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, a koja se pruža u sklopu programa 'Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima'. Iako program pomaže nepoljoprivrednim djelatnostima, poslovi koji se mogu pokrenuti ipak su u dobroj mjeri vezani za osnovno poslovanje OPG-ova.

No opet, to je velika prilika za 176.000 poljoprivrednih gospodarstava registriranih u Hrvatskoj. Ako se OPG ili član OPG-a osim poljoprivrednom želi baviti turizmom, tradicijskim obrtom, izradom suvenira, pružanjem usluga u poljoprivredi i šumarstvu, ili preradom, marketingom ili izravnom prodajom lokalnih proizvoda i zadovoljava uvjete natječaja, ima nade za bespovratnu potporu.

Suveniri, apartman ili restoran

Drugim riječima, član obitelji poljoprivrednika-proizvođača koji želi pokrenuti izravnu prodaju svojeg proizvoda, urediti apartmane za smještaj turista ili, pak, otvoriti restoran u kojem će posluživati hranu iz vlastita uzgoja može se kandidirati za 50.000 eura.

Ovaj oblik poticanja poljoprivrednika već godinama postoji u Europskoj uniji te za njim vlada velik interes. 'Pozitivnih primjera ima mnogo, ovisno o državi, regiji. Tako se, primjerice, u Austriji vrlo lijepo dopunjuju proizvodnja mlijeka na mliječnim farmama i ruralni turizam u sklopu istog gospodarstva. Osim što posjetitelji uživaju u prirodi, imaju prigodu upoznati se i s tehnologijom proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda, a istovremeno i kušati te iste proizvode. U Francuskoj su lijepi primjeri sjedinjavanja proizvodnje vina i ruralnog turizma, u Italiji proizvodnje ulja i turizma', poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.

Na raspolaganju i drugi fondovi

Cilj cijelog programa je diversifikacija poljoprivrednih djelatnosti, odnosno omogućavanje dodatnog izvora prihoda poljoprivrednicima kroz usluge smještaja, prodaju vlastitih proizvoda i tome slično. Svi oni koji se imaju namjeru baviti turizmom, primjerice, na raspolaganju imaju potpore iz drugih fondova.

Tportal doznaje da će se prvi natječaj raspisati početkom iduće godine, iako u Ministarstvu ne znaju kada točno. 'Što se tiče Programa ruralnog razvoja, ovo će biti prvi natječaj u sklopu kojeg će biti moguće sufinancirati ulaganja u nepoljoprivredne djelatnosti, u ruralnom području. Međutim, slična ulaganja provodila su se u pretpristupnom razdoblju, kada su financirana sredstvima pretpristupnog programa IPARD. Najveći broj ulaganja tada se odnosio na ulaganja u ruralni turizam, a po broju prijava prednjačila je Istarska županija', priopćeno nam je iz Ministarstva poljoprivrede.

Marin Vučemilo, partner u konzultantskoj kući Genius Consulting, za tportal je objasnio detalje i preduvjete koje je potrebno ispuniti da bi se prijavilo na natječaj.

Kako se prijaviti za potporu?

Vučemilo objašnjava kako će potencijalni korisnici potpora morati biti upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava najmanje jednu godinu prije podnošenja zahtjeva za potporu. S obzirom da u Upisniku ima i manji broj trgovačkih društava, zadruga i obrta, važno je naglasiti da natječaj nije namijenjen isključivo za OPG-ove. Svako poljoprivredno gospodarstvo koje se javi na natječaj mora imati godišnju ekonomsku veličinu (novčanu vrijednost proizvodnje poljoprivrednog proizvoda) od barem tisuću eura.

Ulaganje u pokretanje nepoljoprivredne djelatnosti moći će se provoditi u ruralnom području, dakle u naseljima s najviše 5.000 stanovnika, u području jedinice lokalne samouprave u kojoj je sjedište poljoprivrednog gospodarstva.

Potpora od 50.000 eura za pokretanje nepoljoprivrednog biznisa korisniku se isplaćuje u dvije rate. S obzirom da natječaj još uvijek nije raspisan, ne zna se koliko će potencijalnih korisnika uopće dobiti novac, no posve je jasno da kriteriji za dobivanje novca nisu jednostavni ni labavi.

Morate imati kvalitetan poslovni plan za deset godina

'Kao i kod svakog natječaja, važno je strogo se pridržavati rezultata i projekcija navedenih u poslovnom planu. Provedba aktivnosti i ostvarenje cilja prikazanih u poslovnom planu moraju biti realizirani u razdoblju od najviše tri godine od odluke o dodjeli potpore, a ekonomska održivost projekta mora biti dokazana u razdoblju od deset godina od odluke o dodjeli potpore', objašnjava Vučemilo.

Rangiranje projekata koji se prijave preko AGRONET-a (zaštićene aplikacije namijenjene korisnicima potpora u ruralnom razvoju i ribarstvu) ponajviše ovisi o stručnoj spremi i iskustvu nositelja poljoprivrednog gospodarstva, stupnju razvijenosti jedinice lokalne samouprave. Osim toga, boduju se i mjere očuvanja okoliša i stvaranja novih radnih mjesta.

Kada padne odluka i prva se rata novca isplati na korisnikov račun, on ima rok od devet mjeseci za provedbu svih aktivnosti koje je nabrojao u poslovnom planu. Te podatke i njihovu provedbu u stvarnosti u bilo kojem času mogu provjeriti sve nadležne institucije, u razdoblju od pet godina nakon početne isplate.