nije im lako

Zašto sve više milijardera bježi u naše susjedstvo? 'Ovo će imati tektonske posljedice'

16.05.2025 u 10:29

Bionic
Reading

Talijanski plan za privlačenje bogatih stranaca iz Ujedinjenog Kraljevstva sve više daje rezultate. Inicijativa, koja se u krugovima privatnog upravljanja bogatstvom naziva 'svuota Londra' ili 'ispraznimo London', bilježi valove preseljenja imućnih pojedinaca u Italiju, a posebno u financijsko središte Milano

Nakon što su britanske političke stranke ukinule povlašteni porezni režim za tzv. non-dom porezne obveznike, mnogi bogati stanovnici UK-a odlučili su se za preseljenje. Italija je iskoristila priliku i ponudila im paušalni porez od 200.000 eura na prihode ostvarene u inozemstvu, uz zadržavanje niskih poreznih stopa na nasljedstvo.

'Italija je iznimno popularna', rekao je Marc Acheson, stručnjak za globalno upravljanje bogatstvom u londonskoj tvrtki Utmost Wealth Solutions. 'Porezi nikada nisu jedini razlog preseljenja; važna je i sreća supružnika i djece.'

Osim povoljnih poreznih uvjeta, Milano nudi blizinu Londona, kvalitetan obiteljski život te kulturnu i urbanu infrastrukturu koja privlači imućne doseljenike, piše Bloomberg.

Novi stanovnici Milana

Među onima koji su odlučili preseliti se nalaze se poznata imena iz svjetskog poslovnog svijeta. Elio Leoni Sceti, bivši direktor EMI Musica i suosnivač investicijske tvrtke sa sjedištem u Londonu i San Franciscu, vratio se u Italiju. Bart Becht, bivši čelni čovjek Reckitt Benckisera i upravitelj bogatstva obitelji Reimann, također je napustio Ujedinjeno Kraljevstvo.

Brazilski poduzetnik Fersen Lambranho, 63-godišnjak, prema najnovijim dokumentima također se preselio, a egipatski milijarder Nasef Saviris, suvlasnik nogometnog kluba Aston Villa, kombinira život između Abu Dhabija i Italije. Saviris, prema Bloomberg Billionaires Indexu, ima bogatstvo procijenjeno na oko 8,9 milijardi dolara.

Veteran Goldman Sachsa, Richard Gnodde, još je jedno veliko ime koje se preselilo na Mediteran.

Seizmičke posljedice za UK

'Efekt grudve snijega je nezaustavljiv', upozorava Acheson. 'Ovo će imati tektonske posljedice.'

Britansko Ministarstvo financija procjenjuje da bi im novi porezni režim, ako se egzodus nastavi, mogao u sljedećih deset godina donijeti gubitak od 111 milijardi funti te nestanak više od 40.000 radnih mjesta.

Procjenjuje se da u UK-u trenutačno živi oko 75.000 non-domova te godišnje uplaćuju više od osam milijardi funti poreza. Najveći udar trpe dugoročni rezidenti, kojima novi propisi donose znatno viša porezna opterećenja, osobito na imovinu u inozemnim fondovima.

Milano gradi novo financijsko središte

Milano koristi ovu priliku za jačanje svoje pozicije na europskoj financijskoj karti. Grad nudi urbani život, kulturne atrakcije i izvrsnu prometnu povezanost, što ga čini atraktivnijim od tradicionalnih utočišta poput Monaka.

Iako je talijanska birokracija često spominjan nedostatak, investicije u luksuzni turizam i profesionalne usluge bilježe snažan rast. Grupa Rocco Forte planira otvoriti novi hotel u Milanu samo godinu dana nakon prvog, a i Rosewood Hotels najavljuje otvaranje novog objekta ove godine. Londonska odvjetnička kuća Charles Russell Speechlys također je otvorila ured u Milanu.

Dominic Lawrance, partner za privatne klijente u toj odvjetničkoj firmi, istaknuo je: 'Čak 60 posto mojih klijenata koji napuštaju Ujedinjeno Kraljevstvo ide u Italiju. Trebali bismo slijediti primjer Italije.'

Talijanski model kao uzor

Talijanski sustav paušalnog poreza temeljenog na prebivalištu smatra se jednostavnijim i atraktivnijim od britanskog bivšeg non-dom režima, temeljenog na pravnom konceptu domicila. Unatoč povećanju paušalnog poreza na 200.000 eura, Italija i dalje nudi dugoročno konkurentne uvjete, osobito u usporedbi s novim britanskim režimom koji traje samo četiri godine.

Primjeri poput Ann Kaplan Mulholland, 64-godišnje Kanađanke koja je posljednje tri godine imala status non-doma u UK-u, pokazuju širi trend. 'Možda smo mala skupina ljudi', kaže Mulholland, 'ali vrijedimo jako puno.'